Комахи

СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ

Урок 35

Тема. Комахи

Мета: уточнити уявлення учнів про комах; учити називати істотні ознаки комах, будову різних видів комах; продовжити формування навички класифікації тварин за групами; розвивати мовленнєві навички, мислення, увагу, спостережливість, уміння порівнювати; виховувати любов до природи.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

>> Вправа “Погода”

– Яка зараз пора року?

– Який місяць?

– Яке число?

– Тепло чи холодно надворі?

– Який стан неба?

– Яка температура

повітря?

– Чи були сьогодні протягом дня опади?

II. Повідомлення теми і мети уроку

– Відгадайте загадки.

– На капусті я вродився

І капустою живився,

На капусті я умер,

Та ізнов ожив тепер.

Тільки вже й не той я став,

Що в капусті плазував:

Не повзаю, а літаю,

Бо прегарні крильця маю. (Метелик)

– Восени в щілину забереться,

А навесні прокинеться. (Муха)

– Чорний, та не ворон,

Рогатий, та не бик,

Шість ніг – без копит.

Летить – виє

Сяде – землю риє. (Жук)

– Навесні старий садок

Вкрив барвистий килимок,

І над вишнями в гіллі

Загули,

мов дзвін. (джмелі).

– Що об’єднує слова-відгадки? (Комахи)

– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з різноманіттям і красою комах.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за малюнками

– Розгляньте малюнки (бабка, комар, водомірка, сонечко, мурашки, муха, коник, бджола).

– Як можна упізнати комах? (Учням складно відповісти, оскільки більшості з них не відома загальна ознака комах – шість ніг.)

– Розгляньте зображення бджоли. Скільки ніг у бджоли? (6)

– Скільки частин тіла? (3 – голова, груди, черевце)

– Які ще комахи зображені на малюнку? (Бабка, комар, водомірка, сонечко, мурашки, муха, коник)

– Порахуйте у них кількість ніг і кількість частин тіла.

Висновок. В усіх комах – 6 ніг.

– Зверніть увагу, що комах ще називають членистоногими, оскільки ніжки їх складаються з окремих члеників. Черевце комах, як правило, теж складається з окремих сегментів, розділених насічками (своєрідний “скелет” комахи).

2. Розповідь учителя “Про різноманіття світу комах”

Під час розповіді демонструють малюнки.

– Існує понад мільйон різних видів комах. Вони живуть скрізь, за винятком морських глибин. Більшість із них має шість ніг, пару вусиків, одна-дві пари крил і тіло, що складається з трьох частин.

Найбільша комаха – метелик орнітоптера з островів Соломона. Розмах його крил досягає приблизно 30 см. Тіло жука голіафа завдовжки понад 20 см, а найменша комаха – жук трихоптерикс. Він завдовжки всього лише третю частину міліметра. Але і у нього є мозок, серце, органи дихання, кишковик!

Найголовніший орган чуття комах – вуса. Вони різноманітні. У комара вони волохаті, у мухи – короткі та зі здуттям. У коника вусики як ниточка, завдовжки у 3-4 рази більше ніж тіло. Він живе в темній печері. Довгі вуса допомагають йому навколо себе обмацувати предмети. Вуса у жука-лускунчика схожі на пилку, а у метелика – на гребінку.

Рот у комах теж різниться, що залежить від способу їх живлення. У метелика, який полюбляє нектар, – довгий хоботок. Комар своїм хоботком проколює шкіру слона. Дуже гострі й зазублені щелепи у жука жужелиці.

Багато комах погано бачать, а у деяких і зовсім немає очей. Зате очі бабки займають майже всю голову, кожне око складається з безлічі очок, і кожне з них може давати самостійне зображення. На всі боки дивиться бабка і, не повертаючи голови, хапає здобич своїми довгими лапками.

У великооких комах, крім того, ще є на лобі крихітні, три ока схожі на лінзи. Іноді два великих ока зливаються докупи або з’являються чотири, спрямовані в різні боки. Жук вертячка двома очима бачить усе, що знаходиться згори, над водою, а двома іншими – знизу, під водою.

У грудях комах зосереджені м’язи. Вони надають руху крилам і ногам. Крила у комах, які літають, дуже міцні. Тонкий і нудний писк комара, який летить, – це спів крил, що рухаються з величезною швидкістю.

Швидкість польоту більшості комах незначна. Бджола долає в середньому 10-20 км/год., джміль – 3-5 км/год., муха – 2 км/год. Зате гедзі летять зі швидкістю до 40 км/год., а метелики бражники – близько 60 км/год.

>> Фізкультхвилинка

IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів

1. Класифікація тварин за групами

– Згадайте казку про Муху Цокотуху.

– Хто гостював у неї?

– Чому Муха не запросила у гості зайця, лелеку або ведмедя? (Вона запросила тільки комах.)

– Розгляньте зображення павука. Як ви вважаєте, а павук – це комаха? Скільки ніг у павука? (8) Скільки частин тіла? (Дітям складно відповісти.)

– У нього 2 частини тіла – головогруди і черевце, а не три, як у комах. Голова і груди у павука не розділяються, а зрослися.

Павуки – не комахи, вони належать до класу павукоподібних. На відміну від комах, у них вісім ніжок і відсутні крила. Тіло їх складається з двох частин, зате очей – аж вісім. На черевці у павука є декілька маленьких горбків – залозок. З них виділяється рідина, що застигає на повітрі у вигляді нитки – павутиння.

На дошці складають схему.

Комахи

2. Гра “Фантастична тварина”

– На світі існує багато різних комах (жуки, метелики, мурашки, бджоли, мухи, бабки, комарі). Усі вони мають тіло, що складається з трьох частин, і три пари ніг.

Уважно розгляньте зображення фантастичної тварини. З частин яких комах воно складене?

Комахи

3. Гра “Упізнай комаху за ознаками”

– Літає, бігає, стрибає, плаває.

– Дзижчить, скрекоче, пищить, мовчить.

– Чорне, сіре, зелене, жовте, в смужку, в цятку, у візерунках.

– Кусається, жалить, лоскоче, нешкідливе.

– Жорстке, м’яке, гладке, мохнате.

– Світиться в темряві, блищить на сонце, непомітне, з яскравим забарвленням.

– Живе в малій сім’ї. (Коник)

– Чим цікавий коник?

– Упізнайте тварин за описом.

– Я плету красиву легку сітку, щоб спіймати собі на обід комах. Я не літаю, а тихенько чекаю, коли хто-небудь потрапить у мою пастку. Маю вісім ніг. (Павук)

– Я роблю землю родючою. Рию вузькі ходи, щоб коріння рослин могли дихати. Мене можна знайти під старими корінцями. Після дощу я вибираюся на поверхню землі подихати. (Дощовий черв’як)

– Я не вмію бігати і літати. Я тільки повзаю. Іноді я буваю пухнастою. Живлюся я соковитим листям рослин. (Гусінь)

– Моє тіло вкрите пушком. Мій звук – дзижчання. Маю довгий хоботок. У мене шість ніг і є крильця. (Джміль)

– Я швидко літаю і вмію бігати по стелі. Дуже люблю, коли залишають крихти на обідньому столі. (Муха)

– Назвіть тільки комах.

4. Це цікаво!

– Якщо бджоли вилітають вранці-рано – на ясну погоду.

– Якщо довкола квіток жовтої акації багато комах – на ясну погоду.

– Бджоли скупчилися на стінках вулика – на велику спеку.

– Припинився рух мурашок коло мурашника – чекай на негоду. Народна мудрість

– Бджоли раді цвіту, а люди літу.

– Тихий, як мурашка, а жалить, як оса.

5. Відгадай!

– Хто мене вб’є, свою кров проллє. (Комар)

– Не птиця, а з крилами. (Метелик)

– Не звір, не птиця, а ніс – як спиця. (Комар)

– Хто народжується на світ чотири рази? (Комаха)

– Взимку спить,

Влітку бринить,

Над садами літає,

Солодку росу збирає. (Бджола)

– Є у лісі хата,

В ній кімнат багато.

Тут живе отара Добрих санітарів.

Ти цю хату не чіпай –

Санітарам спокій дай! (Мурашник і мурахи)

– Шість ніг без копит,

Ходить, а не стукотить,

Літає, а не птиця,

Може догори ногами вчепиться. (Комаха)

– У лісі біля пня біготня, метушня,

Народ робочий весь день хлопоче. (Мурашки)

– Лазить над нами догори ногами.

Завжди мандрує, все покуштує. (Муха)

6. Гра “Упіймай комаху”

Учитель називає тварин. Кожну назву комахи учні супроводжують оплесками долонь.

Матеріал для гри: соловей, сонечко, метелик, тарган, жаба, джміль, зайчик, колорадський жук, бабка, муха, блоха, риба, змія, ведмідь, водомірка, оса, мураха, їжак.

7. Гра “Хто зайвий?”

Учитель показує малюнки із зображеннями комах: бджола, мурашка, метелик, жук і павук.

– Яка з цих тварин зайва? Чому?

V. Підсумок уроку

– Яких тварин належать до комах?

– Яких комах ви знаєте?

– Які істотні ознаки комах?

– Зі скількох частин складається тулуб комахи?

– Назвіть ці частини.

– Скільки ніг у комах?

– Назвіть комах нашого краю.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Комахи - Плани-конспекти уроків по натурології