Контрольний диктант. Читання мовчки

СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ

УРОК № 24

Тема. Контрольний диктант. Читання мовчки

Мета: перевірити рівень сформованості мовних умінь і орфографічних навичок школярів; виховувати уважність, наполегливість у навчанні.

Обладнання: текст диктанту, текст для читання мовчки, запитання до тексту.

ХІД УРОКУ

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

III. НАПИСАННЯ ДИКТАНТУ

I варіант

Ласощі для лисенятка

Лисенятко жило в колишній борсуковій норі. Воно не мало мами і всього боялося: джмеля, гусака, літака

в небі. Перед його норою заходило на ніч сонце. Ліс потемнів, а сосна угорі була ще золотою.

Під скелею біля води важко дихали високі вантажні машини. Ті машини – лисове щастя: водії, пообідавши, залишали для нього на камені ковбасу – магазинну й домашню, з часником. Поки вони обідали, лисенятко лежало за їхніми спинами в полинах і чекало. А далі хлопці спостерігали з кабін, як лисеня викидає лапками часник і ласує ковбасою.

(82 сл.) (За М. Вінграновським.)

II варіант

Дощ

А кругом знову темно. Тільки дощ сіє на чиїсь лани.

…В напільне вікно почало видніти. Дивуються діти, думали, вже ніч, а воно

знову дніє.

І знову синє небо, а на ньому золоте сонце сипле скрізь гарячими блискучими бризками. По шляху біжать жваві струмочки, крутяться, підстрибують, танцюють, весело про щось буркочуть. Пишається проти сонця гай, увесь у блискучих краплинах, як у дорогому намисті. Густішою стіною сплелося жито, що почало вже квітувати. Пустило із себе дух свого цвіту. Поміж його стеблами засіяли волошки. Високо під небом кигикнула чайка, блиснула срібним крилом.

(90 сл.) (С. Васильченко.)

IV. ВИКОНАННЯ ЗАВДАННЯ ДЛЯ ЧИТАННЯ МОВЧКИ

Текст для читання мовчки

Намисто на Україні

Намисто – найпоширеніша складова жіночих нагрудних прикрас на всій території України. Воно було різним як за матеріалом, кольором, формою, так і за способом носіння. Найбільш цінилося намисто з дорогих природних матеріалів – коралів, бурштину, перлів, гранатів, скла, смальти. У ряді районів Західної України зберігалась архаїчна традиція прикрашатися намистом із плодів – клокічкою. У ХІХ ст. серед заможних верств населення було поширене привізне намисто з гранатів. Дорого цінилося і гуцульське намисто з венеціанського кольорового скла, яке завозилося з Італії.

На Лівобережній Наддніпрянщині було поширене намисто з “щирого” бурштину, що добувався в околицях Києва. Носіння такого намиста мало приносити здоров’я і щастя. частіше носили одну довгу й масивну низку бурштину у сполученні з кораловим намистом.

Коралове намисто набуло на Україні найширшого розповсюдження, хоча й залишалося малодоступним для біднішого населення. Коралі були різними за якістю, розміром, обробкою, кольоровими відтінками. Більш дешеві коралі були невеликі, нарізані у формі трубочок, маленьких циліндриків. Дорогі червоні коралі оброблялись у вигляді овалів чи барилець. На Правобережжі великі центральні намистини стягували срібною обручкою, на Лівобережжі між коралями нанизували срібні бусини. Кількість разків коралового намиста та характер обробки свідчили про достаток людини.

Кораловому намисту народ приписував особливі лікувальні властивості. У траур та на піст замість червоного намиста одягали скляне – молочне або прозоре. Після тридцяти років жінка частіше відмовлялася від носіння намиста. Жінки похилого віку якщо й носили намисто, то у незначній кількості й темного кольору. На свята, ідучи до церкви або “на музики”, всі груди завішували різнокольоровим намистом. Добре коралове намисто було в заможних; бідні купували намисто з різнокольорового скла.

Скляне (не дуте) намисто поширилось на Україні в середині ХІХ ст. Воно було білого, блакитного, жовтого, зеленого, червоного, вишневого та чорного кольорів. Іноді на нитку нанизували різнокольорові намистини. У кінці ХІХ – на початку ХХ ст. розповсюджуються різнокольорові скляні, іноді типу ялинкових, буси, які органічно доповнювали декоративні особливості народного вбрання цього періоду

(300 сл.) (За А. Пономарьовим.)

Позначити правильну відповідь на кожне із запитань.

1. Клокічка – це прикраса:

А) з монет;

V б) з плодів;

В) із хрестиків;

Г) із скла.

2. Яке привізне намисто було поширене в ХІХ ст.?

А) Із бісеру;

Б) з перлів;

V в) з гранатів;

Г) із срібла.

3. В околицях якого міста добували “щирий” бурштин?

А) Львова;

Б) Одеси;

V в) Києва;

Г) Чернігова.

4. Яке намисто було малодоступним для бідного населення?

А) З монет;

V б) коралове;

В) з бісеру;

Г) зі скла.

5. Чим на Правобережжі стягували центральні намистини?

А) Золотим ланцюжком;

V б) срібною обручкою;

В) шовковою ниткою;

Г) металевим ланцюжком.

6. Коли одягали скляне намисто замість коралового?

А) На Різдво;

V б) у траур та на піст;

В) під час весілля;

Г) на Великдень.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, повторити § 15-17, підготуватися до контрольної роботи (тестових завдань).

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Контрольний диктант. Читання мовчки - Плани-конспекти уроків по українській мові