Корисні копалини України

ПРИРОДА УКРАЇНИ
&46. Корисні копалини України

Пригадай! Що таке корисні копалини? Наведи приклади. Як називають місця, де добувають корисні копалини?

Україна багата на корисні копалини. Тобі відомо, що ці природні утворення людина добуває з надр або з поверхні Землі і використовує в різних цілях. Родовища корисних копалин на фізичній карті позначають умовними знаками. Залежно від використання, корисні копалини поділяють на три групи.

Розглянь схему і назви групи корисних копалин.

Корисні копалини України

Корисні

копалини, з яких одержують метали, називають рудними, або рудами металів.

Розглянь фізичну карту України (на форзаці). Які рудні копалини є на її території? Як позначають їх родовища на карті?

Руду добувають у шахтах і кар’єрах. У природі залізна руда буває бурого, червоного або чорного кольору. Вона важка і тверда. Залізо і його сплави – чавун і сталь – виплавляють з руди в спеціальних печах. З них виготовляють цвяхи, дроти, труби, автомобілі тощо. Марганцеву РУДУ, тверду корисну копалину сірого або чорного кольору з металевим блиском, використовують для виплавляння сталі. Найбільші родовища залізної та марганцевої

руди знаходяться в Дніпропетровській області.

Корисні копалини України

Кам’яна сіль, графіт, граніт, мармур, вапняк, глина і пісок – це нерудні корисні копалини.

Розглянь фізичну карту України (на форзаці). Які нерудні копалини є на її території? Як позначають їх родовища на карті?

З кам’яної солі – твердої копалини білого кольору – отримують кухонну сіль і харчову соду. Її добувають у соляних шахтах, а також із води солоних водойм. Найбільші родовища кам’яної солі – у Донецькій області, на Закарпатті, а також на Кримському півострові (озеро Сиваш).

Графіт – сіро-чорна, непрозора, масна на дотик, м’яка корисна копалина, яка легко розшаровується. З нього виготовляють стержні для простих олівців. Найбільші родовища графіту в Кіровоградській області.

Граніт і мармур, вапняк і крейда, пісок і глина – тверді корисні копалини. Їх добувають у кар’єрах і використовують на будівництві. Мармур і граніт бувають різного кольору, крейда – біла, а вапняк – білий, сірий або жовтуватий. Граніт і мармур використовують для спорудження пам’ятників, станцій метро, будинків. Із вапняку виробляють вапно і цемент. Крейдою пишуть у школі на дошці, а також вона потрібна для виготовлення зубної пасти. Пісок складається з твердих піщинок жовтого, сірого чи білого кольору, не з’єднаних між собою. Він сипкий, добре пропускає воду. Глина буває різного кольору. Складається з твердих частинок, з’єднаних між собою. Погано пропускає воду. Волога глина в’язка.

Корисні копалини України

З піску виготовляють скло, з глини – пластилін, цеглу, посуд. Будівельні корисні копалини поширені по всій території України.

Тобі відомо, що паливними (горючими) корисними копалинами називають копалини, які під час горіння виділяють тепло. Торф, буре та кам’яне вугілля, нафта і природний газ – паливні корисні копалини.

Розглянь фізичну карту України (на форзаці). Які паливні корисні копалини є на території держави? Як позначають їх родовища на карті?

В Україні є значні поклади кам’яного і бурого вугілля. Найбільші родовища кам’яного вугілля – у Донецькій і Луганській, бурого – у Дніпропетровській областях. Запаси вугілля є також у Львівській і Волинській областях. Добувають вугілля в шахтах і кар’єрах. Воно утворилося в надрах землі з решток давніх рослин. Буре вугілля бурого кольору, а кам’яне – чорного. Кам’яне вугілля, на відміну від бурого, більш щільне, має блиск і виділяє більше тепла при згоранні. Вугілля використовують як природне паливо на електростанціях, заводах, у побуті.

Корисні копалини України

З нього виготовляють пластмаси, фарби, ліки, парфуми та інші матеріали.

Родовища нафти є у Львівській, Івано-Франківській, Сумській, Чернігівській, Харківській і Полтавській областях. Нафта утворилася з решток рослин і тварин, які жили мільйони років тому. Нафта – масляниста густа рідина темного кольору з різким запахом. Вона легша за воду, горить кіптявим полум’ям і виділяє більше тепла, ніж кам’яне вугілля. Для добування нафти будують бурові вишки і свердлять глибокі свердловини. З нафти одержують різні види палива (бензин, гас, мазут), машинні мастила, пластмасу, синтетичні волокна. Її використовують для виготовлення тканин, фарб, лаків, ліків тощо.

В Україні є також поклади природного газу. Найбільші запаси – у родовищах на території Харківської і Полтавської областей, у Криму. Поклади газу й нафти є й на дні Чорного й Азовського морів. Природний газ – безбарвний, легший за повітря, горючий, не має запаху. Під час горіння виділяє багато тепла. Використовується як природне паливо, для одержання пластмас, синтетичних волокон, гуми та інших матеріалів. Добувають газ із свердловин.

Найбільші родовища торфу у Волинській та Рівненській областях. Він утворюється на болотах з відмерлих решток рослин. Торф – темно-коричневого кольору, м’який, крихким, легшим за воду. Під час його горіння виділяється густий дим, а після згорання залишається багато попелу.

Торф використовують для опалення будинків, як паливо на невеликих теплоелектростанціях. Його також застосовують як добриво для полів, підстилку для тварин.

Запаси корисних копалин, які добувають в Україні, не безмежні. Тому їх потрібно використовувати ощадливо.

Поміркуйте! Чому до корисних копалин і виробів із них слід ставитися бережливо? Чому потрібно ощадливо використовувати природне паливо?

Обговоріть! Які корисні копалини добувають у вашій місцевості? Як їх використовують? Які види природного палива використовують у вашому краї?

Корисні копалини: рудні, нерудні, паливні.

Перевір свої знання

1. На які групи поділяють корисні копалини?

2. Наведи приклади рудних корисних копалин. Як їх використовують люди?

3. Наведи приклади нерудних корисних копалин. Схарактеризуй їх.

4. Порівняй: а) нафту і природний газ; б) кам’яне вугілля і торф.

5. Допоможи Дмитрикові довести значення паливних корисних копалин у житті людей.

Зроби підсумки

Україна багата на різні види корисних копалин: рудні, нерудні й паливні. Корисні копалини потрібно використовувати ощадливо.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Корисні копалини України - Натурологія