КРАЇНИ ЄВРАЗІЇ. КИТАЙ. ЯПОНІЯ. УКРАЇНА СЕРЕД ДЕРЖАВ ЄВРАЗІЇ

УРОК 62. КРАЇНИ ЄВРАЗІЇ. КИТАЙ. ЯПОНІЯ. УКРАЇНА СЕРЕД ДЕРЖАВ ЄВРАЗІЇ

Навчальна мета: формувати загальні уявлення про країни азіатської частини Євразії, особливості їх природи, населення й господарської діяльності; поглибити та систематизувати знання про Україну як одну з держав материка; вдосконалювати практичні уміння та навички характеризувати природу, населення й господарську діяльність окремих країн Євразії, визначати місце України серед держав Євразії.

Обладнання: політична карта Євразії, ілюстративні (відео)матеріали природи,

міських краєвидів Китаю, Японії, України, фізична карта України, карта адміністративного поділу України, підручники, атласи.

Основні поняття: держава, географічна характеристика країни, економічно розвинена країна, колонія, господарство, промисловість, сільське господарство, рослинництво, тваринництво, транспорт.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань та вмінь

1. “Так” чи “ні”?

Не дивлячись на географічну карту, дайте відповіді на запитання:

– Річка Рейн протікає в Німеччині чи Великій Британії?

– Яка держава розташована

більше на схід: Німеччина чи Франція?

– Німеччина чи Польща мають спільний кордон з Україною?

– Лондон розташований на Темзі чи Сені?

– Північне море омиває західні чи східні береги Великої Британії?

– Індія була колонією Великої Британії чи Німеччини?

2. Назвіть і покажіть на карті:

А) найбільші за площею азіатські країни;

Б) країни Азії з найбільшою кількістю населення;

В) країни Азії з найбільшим рівнем економічного розвитку.

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Продовжимо знайомство з країнами Євразії. Наша робота сьогодні складатиметься з двох етапів. Якщо на попередньому уроці ви дізнавалися про особливості провідних європейських країн – Німеччини, Італії, Великої Британії, Франції, то тепер ми звернемося до країн Азії. В Азії проживає більше половини людства Землі – понад 3,9 млрд. осіб. Тут же знаходиться найбільша за чисельністю населення країна світу – Китай та одна з найбільш розвинених країн світу – Японія. Потім ми повернемося до рідної країни та визначимо її місце серед країн материка.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Складання характеристики Японії та Китаю за планом

Самостійна робота з підручником (за варіантами).

Складання таблиці:

Назва країни

Географічне положення

Природні умови та ресурси

Населення

Господарство

Китай. Китай – найбільша за кількістю населення держава світу, займає величезні простори Центральної та Східної Азії, має різноманітні природні умови. Китай досягнув значних економічних успіхів завдяки найбагатшим ресурсам і численному працьовитому населенню. Посідає перше місце у світі за виробництвом сталі, вугілля, цементу, зерна, бавовни, м’яса, бавовняних тканин і телевізорів, друге – за виробництвом хімічних волокон, третє – за виробництвом мінеральних добрив і електроенергії. Завдяки винятково дешевій робочій силі в Китаї збирають автомобілі, комп’ютери, побутову техніку відомих світових фірм.

Сільське господарство спеціалізується на виробництві зернових культур (рис, пшениця, кукурудза), цукрової тростини та цукрового буряку, чаю, арахісу, тютюну, фруктів і овочів.

Японія. Японія – острівний архіпелаг у західній частині Тихого океану. Вирізняється самобутньою історією та унікальною культурною спадщиною. Розвиток освіти й науки, працьовитість і дисциплінованість народу, застосування сучасних технологій сприяли перетворенню Японії на одну з найрозвиненіших економічно держав світу. Країна посідає перше місце у світі за виробництвом автомобілів, суден, предметів побутової електроніки, промислових роботів, верстатів; одне з провідних місць – за виробництвом сталі, електроенергії, цементу, переробки нафти. Високо розвинена металургія, хімічна, легка, деревообробна галузі. Для землеробства в Японії придатні лише близько 13 % території країни, але жителі цілком забезпечують себе найважливішим продуктом харчування – рисом. Вирощують також картоплю, цукровий буряк, цибулю, огірки, фрукти. Японія посідає одне з перших місць за виловом риби й морепродуктів, що разом із рисом є головною складовою раціону японців. Крім того, японці досягли досконалості в розведенні риби й молюсків.

2. Україна серед держав Євразії

Україна – європейська держава, яка має вигідне географічне положення, сприятливі природні умови й ресурси. Країна відома своїми визначними природними, архітектурними пам’ятками, заповідниками. Україна спеціалізується на виробництві машин і устаткування, сталі й прокату, електроенергії, сільськогосподарської продукції.

V. Закріплення вивченого матеріалу

– Чим пояснюється багатство й розмаїтість природних умов і природних ресурсів Китаю? Які галузі господарства Китаю є найбільш розвиненими?

– У яких сферах господарської діяльності Японія посідає провідні позиції у світі? Що спільного й відмінного в господарстві Японії та Китаю?

– Які проблеми, на вашу думку, існують у Японії та Китаї через інтенсивний розвиток промисловості та сільського господарства? Якими виробами, зробленими в Японії чи в Китаї, ви користуєтеся?

– Яке значення для України мають наявність кордонів із багатьма країнами та вихід до моря? Чому природні умови України вважаються сприятливими для життя й господарської діяльності населення? Чому Україна прагне налагоджувати партнерські відносини з багатьма країнами світу?

VІ. Підсумок уроку

VІі. Домашнє завдання

– Опрацювати параграф…

– Позначити на контурній карті кордони України та підписати назви держав, з якими вони межує.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


КРАЇНИ ЄВРАЗІЇ. КИТАЙ. ЯПОНІЯ. УКРАЇНА СЕРЕД ДЕРЖАВ ЄВРАЗІЇ - Плани-конспекти уроків по географії