КРАЇНИ ЄВРОПИ. НІМЕЧЧИНА. ФРАНЦІЯ. ВЕЛИКА БРИТАНІЯ. ІТАЛІЯ

Мета:

– формувати загальні уявлення про природу, населення та господарство Німеччини, Франції, Великої Британії; вдосконалювати практичні вміння визначати географічне положення країн Євразії, характеризувати населення та господарство окремих країн;

– розвивати творче мислення шляхом використання нестандартних підходів до вивчення географічних об’єктів; уміння організовувати навчальну співпрацю з однолітками, працювати в групі, знаходити спільне рішення на основі узгодження позицій;

– формувати шанобливе ставлення

до національних особливостей, культури, способу життя інших народів.

Обладнання; політична карта Європи, підручники, атласи, папір, маркери, фломастери, дидактичні картки з тестовими завданнями.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Очікувані результати: учні зможуть характеризувати географічні положення та риси природи; пояснювати напрями господарської діяльності в окремих країнах Європи; виявляти сфери співпраці України з державами Європи.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Прийом “Географічний крос” (доповнити тези необхідною інформацією).

У Євразії кількість країн становить…

– Найбільші країни за площею – це Росія, …

– До країн з найбільшою кількістю населення належать: Китай, …

– До найбільш економічно розвинених країн належать; Велика Британія, …

– Жителі Євразії сповідують такі релігії, як…

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом “Приваблива мета”

Країни Євразії дуже відрізняються одна від одної розмірами, чисельністю населення, рівнем економічного розвитку. Тут є і найбільш розвинені країни світу, і найбідніші. Глибоке та детальне дослідженням населення та господарства країн материка ви проводитимете в дев’ятому класі. Зараз ознайомимося з окремими країнами материка. Але сьогодні ви за допомогою поєднання власного досвіду та творчості вивчатимете країни самостійно та покажете результати своєї роботи нестандартними прийомами,

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Країни Європи, Німеччина. Франція. Велика Британія. Італія

Робота в групах

Завдання

1) За текстом підручника та картами атласу самостійно визначте особливості географічного положення, населення та господарства однієї з країн материка (Німеччини, Франції, Великої Британії, Італії),

2) На аркуші А3 створіть “візитну картку” та власний герб країни з поясненням усіх його компонентів,

3) На зворотному боці аркуша намалюйте або запишіть сфери співпраці України з державою Європи.

4) Складіть вірш у стилі “синквейн”, присвячений указаній країні. Приклад одного такого вірша з поясненням його побудови:

Італія (ключове слово)

Європейська, багата, розвинена; (три характеристики-прикметники)

Будує машини, вирощує фрукти, грає в футбол (три характеристики – дії)

Італія – торговельний партнер України (ставлення автора до ключового слова)

В сучасному світі. (підсумок – завершальна фраза)

(Виступи груп.)

Висновок 1. Німеччина, Франція, Великобританія, Італія – економічно високо розвинені країни Європи, держави з давньою історією, традиціями, високим рівнем життя населення.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Продовження роботи в групах

Прийом “Експрес-тест”, “Взаємоперевірка”

1. Територією якої з названих країн протікає річка Рейн?

А Франції;

Б Німеччини;

В Італії;

Г Великої Британії.

2. Гора Монблан (4807 м) – найвища вершина Європи – розташована на території:

А Великої Британії;

Б Німеччини;

В Франції;

Г Італії.

3. Давні римляни дали Великій Британії назву:

А Країна винограду;

Б Туманний Альбіон;

В Сонячний берег;

Г Родюча земля.

4. Особливою ознакою географічного положення Італії є її:

А напівострівне положення;

Б острівне положення;

В середземноморський клімат;

Г гірський рельєф.

5. Укажіть найбільшу за площею країну.

А Франція;

Б Німеччина;

В Італія;

Г Велика Британія.

6. Укажіть найбільшу за чисельністю населення країну:

А Франція;

Б Німеччина;

В Італія;

Г Велика Британія.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ

Прийом “Мікрофон”

Обговорення роботи груп.

Прийом “Самооцінювання”

Учитель пропонує учасникам груп оцінити власний внесок у досягнення мети уроку та вписати своє прізвище в одну з колонок.

Рівень власних досягнень

Зрозумів, але не можу застосувати

Зрозумів, але не можу пояснити іншому

Зрозумів, можу застосувати та пояснити

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати відповідний параграф підручника.

2. Виявити за допомогою членів родини сфери співпраці України із сусідніми країнами.

3. За бажанням: скласти кросворд “Країни Європи”.

ДОДАТКОВІ МАТЕРІАЛИ ДО УРОКУ

Німеччина. Площа: 357 тис. км2. Населення: 81 млн осіб (2014 р.)

Німеччина розташована в центрі Європи. Це одна із найрозвиненіших держав світу. Територія країни протягається від підніжжя Альп на півдні до Балтійського й Північного морів на півночі, межує з дев’ятьма державами: Данією, Польщею, Чехією, Австрією, Швейцарією, Францією, Люксембургом, Бельгією та Нідерландами.

Природні умови Німеччини досить різноманітні. Північ країни займають низовини, у центральній частині розташовані численні нагір’я й плато, пересічені річковими долинами. Південна область – найвища, тут відроги Альп, відомі як Баварські Альпи. Майже для всієї території країни характерний помірний клімат, який переходить від морського до континентального з рівномірною кількістю опадів протягом року, сприятливий для багатьох галузей сільського господарства. Близько ЗО % території країни вкрито лісами. Найзнаменитіший німецький ліс Шварцвальд площею 5100 км2 лежить на південному заході країни. Найбільша річка Німеччини – Рейн.

Власні мінеральні ресурси Німеччини сильно виснажені. Добувають кам’яне й буре вугілля, калійні солі.

Багато видів сировини імпортують з інших країн.

Німеччина – однонаціональна країна. Близько 90 % становлять німці. За густотою населення (230 осіб на 1 км2) вона належить до найбільш густонаселених країн Європи. В останні десятиліття кількість населення Німеччини збільшується переважно за рахунок притоку іммігрантів: турків, греків, євреїв, хорватів.

Близько 80 % населення живе в містах, найбільші з яких: Франкфурт-на-Майні – ділова столиця Німеччини, Кельн – знаменитий своїми архітектурними спорудами, Берлін – офіційна столиця, Гамбург – одне з найбільших портових міст світу.

Основу багатства та економічної могутності сучасної Німеччини становить розвинута промисловість, провідними галузями якої є чорна й кольорова металургія, машинобудування, хімічна, електроенергетика, лісова, харчова, легка. Дуже добре розвинуте сільське господарство. Німеччина – виробник пшениці, ячменю, картоплі й хмелю.

У цій країні понад 650 тис. км доріг. Багато великих міст пов’язані надшвидкісною залізницею, якою потяги мчать зі швидкістю 280 км/год.

Франція, Площа: 551,5 тис. км2. Населення: 66,3 млн осіб (2014 р.)

Франція розташована на заході Європи й посідає друге місце за площею серед європейських держав. Територія Франції омивається водами Атлантичного океану й Середземного моря, межує з Бельгією, Люксембургом, Німеччиною, Швейцарією, Італією, Іспанією й Монако.

Майже половину території Франції займають слабкогорбисті рівнини, зручні для землеробства. На півдні й південному сході переважають гірські масиви Піренеїв і Альп, схили яких є гірськими пасовищами.

Саме у Французьких Альпах розташована гора Монблан (4807 м) – найвища вершина Європи.

На більшій частині країни переважає помірний морський клімат із прохолодним літом і м’якою зимою. На узбережжі Середземного моря літо жарке й сухе, зима тепла й волога. Тут розташовані знамениті курорти Лазурового берега. У горах клімат більш суворий. –

У Франції багато річок і мальовничих озер. На гірських річках побудовані гідроелектростанції. Найбільші річки – Луара, Сена, Гаронна.

Грунти рівнин і низьких положистих схилів винятково родючі, їх обробляють протягом понад двох тисяч років.

Ліси збереглися переважно в горах і передгір’ях.

Із корисних копалин Франція найбільш забезпечена залізною рудою, кам’яним вугіллям, бокситами та калійними солями. Інші види мінеральної сировини Франція, як і Німеччина, імпортує.

Понад 90% населення Франції – корінні французи. Досить багато іноземців, які приїхали в пошуках роботи з Італії, Іспанії, Португалії, Алжиру, Туреччини. 3/4 населення живе в містах, найбільше з яких – Париж (з передмістями 12 млн жителів).

Франція, як і Німеччина, одна із найрозвинутіших країн світу, найбільший європейський центр машинобудування. Вона виробляє літаки, автомобілі, морські судна, різноманітну побутову техніку та електроніку. Провідними галузями є також електроенергетика, хімічна, харчова, легка промисловість. В усьому світі відомі французькі парфуми й косметика, елегантне взуття й одяг.

Франція – один із найбільших виробників сільськогосподарської продукції у світі, вона славиться своїми садами й виноградниками.

Велика Британія. Площа: 244 тис. км2. Населення: 63,7 млн осіб

Велика Британія – острівна держава на північному заході Європи. Усі державні кордони цієї країни – морські, за винятком кордону з Ірландією.

Рельєф Великої Британії різноманітний – від низовин на півдні й південному сході до гірських хребтів на північному заході. Острівне положення й тепла Північноатлантична течія визначають клімат країни – м’який і вологий, морський. Рясні опади живлять численні річки, серед яких багато судноплавних, з’єднаних каналами. Серед найбільших – Темза, Северн, Трент. На півночі багато озер, у тому числі легендарне озеро Лох-Несс у Шотландії. Ліси займають близько 10 % території країни. Щоб зберегти дику природу, у Великій Британії близько 7 % території відведено під національні парки й заповідники.

Більшість населення англійці – близько 80 %. Шотландці, уельці та ірландці – їх близько 15 % – зберігають народні традиції та мову. Інша частина населення представлена вихідцями з Індії, Пакистану й інших колишніх британських колоній. Усіх жителів королівства називають британцями, вони є підданими королеви Єлизавети II. 90 % населення живе у великих містах та передмістях.

Велика Британія – високорозвинена країна. Провідне місце посідає промисловість – передове машинобудування, електроніка, хімічна, фармацевтична, харчова, легка промисловість. Поблизу берегів Великої Британії відкриті великі поклади нафти й газу. Головною галуззю сільського господарства є тваринництво. Розводять м’ясні й молочні породи корів, овець, свиней і домашньої птиці. Вирощують пшеницю, ячмінь, цукровий буряк, картоплю, овочі.

Велика Британія є найважливішим європейським центром міжнародної торгівлі, лідером у сфері фінансових послуг.

Велика Британія – країна, яка дала світові ткацький верстат, парову машину, перший пароплав, перший паровоз, першу залізницю. І, нарешті, Велика Британія – батьківщина футболу.

Італія. Площа: 301,3 тис. км2. Населення: 61,7 млн осіб

Італія – країна на півдні Європи. Її територія складається з трьох частин – материкової (близько Уз площі), півострівної (Аппенінський півострів) й острівної (острови Сицилія, Сардинія й низка дрібних). Береги Італії омивають п’ять морів: Лігурійське, Тірренське, Іонічне, Адріатичне й Середземне.

Більшу частину території Італії займають горбкуваті височини. На півночі розташовані Альпи, через Аппенінський півострів тягнуться Аппеніни. На материковій частині Італії клімат помірний континентальний, на півострівній та острівній – субтропічний середземноморський. Загалом природні умови країни сприятливі для життя населення та розвитку багатьох галузей господарства.

Більшість населення Італії (близько 94 %) – італійці, які вважають себе нащадками римлян, венеціанців, генуезців тощо. Це пов’язане з історичним розвитком території, на якій у минулому було декілька впливових держав. Столиця країни – Рим, був заснований ще 753 року до нашої ери. За певний проміжок часу з невеликої групи селищ, що населяли злочинці та раби-втікачі, Рим став величною столицею Римської імперії. У наші дні Рим – найбільше (з передмістями майже 4 млн осіб) та одне з найкрасивіших міст у світі. У західній частині Риму один з кварталів займає держава Ватикан – резиденція Папи Римського – голови католицької церкви.

Італія належить до економічно високо розвинених країн. Головними галузями промисловості є машинобудування, металургія, хімічна, текстильна, швейна, взуттєва, харчова. М’який середземноморський клімат сприятливий для вирощування різноманітних фруктів, овочів, винограду.

Важливу роль у господарстві Італії відіграє туризм. Щорічно країну відвідують близько 50 млн туристів. Тут справді є на що подивитися: станом на 2014 рік на території Італії перебуває більше об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, ніж у будь-якій іншій країні світу – 50 найменувань (46 культурних та 4 природних)! А ще 40 об’єктів перебувають у числі кандидатів на уведення до списку Всесвітньої спадщини.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


КРАЇНИ ЄВРОПИ. НІМЕЧЧИНА. ФРАНЦІЯ. ВЕЛИКА БРИТАНІЯ. ІТАЛІЯ - Плани-конспекти уроків по географії