КРАСУНЯ ЧЕРЕПАХА

ОРІЄНТОВНІ ПЛАНИ-КОНСПЕКТИ УРОКІВ

Тема 2. МОВА СКУЛЬПТУРИ, АРХІТЕКТУРИ ТА ДЕКОРАТИВНО-ПРИКЛАДНОГО МИСТЕЦТВА (7 годин)

Урок № 10. КРАСУНЯ ЧЕРЕПАХА

Мета:

– ознайомити учнів з поняттями “об’єм” та “фактура” як засобами виразності скульптури;

– розвивати просторове уявлення, дрібну моторику руки, уміння відчувати об’єм та фактуру предметів, формувати естетичні почуття, смак;

– виховувати охайність під час роботи з пластичними матеріалами (пластиліном).

Оснащення

– Матеріали та інструменти:

глина або пластилін, дощечки для ліплення, клейонки, стеки, серветки для витирання рук.

– Зоровий ряд: фотографії черепах та пам’ятників черепахам.

– Літературний ряд: загадки про черепах.

Тип уроку: комбінований урок.

Словник термінів

Об’єм – на відміну від лінії, штриха, плями,- тривимірний зображувальний засіб, який безпосередньо використовується митцем у скульптурі. Фактура – в образотворчому мистецтві сукупність різних технічних прийомів обробляння поверхонь, що використовуються як засоби художньої виразності.

Хід уроку

1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання. Перевірка

готовності учнів до уроку

2. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Відгадайте загадки.

Дивний крихітний автобус по піску кудись поліз…

А він ходить так повільно через те, що без коліс.

(Черепаха)

Кістяну сорочку маю

І ніколи не знімаю:

У сорочку-костомаху

Я ховаюся від страху.

(Черепаха)

Так, усе це загадки про черепаху. Ось і тема нашого уроку – “Красуня черепаха”.

3. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

– Чи давно ви були у зоопарку?

– А чи бачили ви в зоомагазині миле створіннячко під панциром?

– Як ви вважаєте, чому черепаху можна назвати красунею? (У неї дуже цікавий панцир, прикрашений візерунком.)

4. ВИКЛАДАННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Учитель. Чи знаєте ви, що черепаха – одна з найдавніших тварин? Предки сучасної черепахи мешкали понад 200 мільйонів років тому та були дуже схожі на сучасних черепах.

Чи звертали ви увагу на панцирі черепах? Вони такі різні! Панцир черепахи складається зі щитків, на кожному з яких ростуть річні кільця. За ними, подібно до кілець на стовбурі дерева, можна визначити вік черепахи.

Але цікавляться черепахами не тільки вчені.

Скульптори різних країн створюють пам’ятники цим дивовижним створінням (демонстрування наочності).

Чим цікаві такі пам’ятники?

Чи звернули ви увагу на те, що ці пам’ятники, як будь-яку круглу скульптуру, можна оглянути з різних боків? А чи можна з різних боків оглянути намальоване зображення черепахи або будь-яке інше зображення? Ні. Це тому, що намальоване зображення пласке, а скульптурне зображення має об’єм. Тому ми говоримо, що скульптури об’ємні.

Запишіть до словничків, що об’єм – на відміну від лінії, штриха, плями,- це тривимірний зображувальний засіб, який безпосередньо використовується митцем у скульптурі (запис до словничків).

Для того щоб черепахи були схожі на справжніх та відрізнялися одна від одної, скульптори використовують фактуру. Фактура передає особливості поверхні, яку створює скульптор. Фактура та об’єм – це основні виражальні засоби скульптури (запис до словничків).

¦ Чи відрізняються фактури, створені різними скульпторами у різних пам’ятниках черепахам? Які з них вам сподобалися найбільше?

КРАСУНЯ ЧЕРЕПАХА

Пам’ятник черепасі в Юрмалі (Латвія)

Фізкультхвилинка

5. ІНСТРУКТАЖ

Учитель. Щоб створити чарівну черепаху, маємо з’ясувати, з яких частин складається її тіло. У неї є голова, шия, тулуб, який вкрито міцним панциром, чотири ноги та маленький хвостик.

Яку частину черепахи ми прикрашатимемо фактурою? Так, панцир. Якщо ж уважно придивитися, то можна побачити, що і голова, і ноги цих цікавих тварин мають власну фактуру.

Для створення фактури ми використовуватимемо стеки. За допомогою них ви зможете наносити на панцир та інші частини тіла черепахи різні візерунки, які прикрасять ваші скульптури.

6. САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ

Ліплення скульптури черепахи з використанням знань про фактуру та об’єм

7. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ

¦ Що цікавого ви дізналися сьогодні про черепах?

¦ Які основні засоби використовують скульптори для створення скульптур чи навіть пам’ятників?

¦ Що таке об’єм?

¦ А що таке фактура?

8. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку, перегляд дитячих робіт, демонстрування кращих).

2. Визначення завдання для підготовки до наступного уроку: принести пластилін, дощечки для ліплення, стеки; розглянути фотографії рибок, різних за формою та кольором.

3. Проголошення уроку завершеним.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


КРАСУНЯ ЧЕРЕПАХА - Плани-конспекти уроків по образотворчому мистецтву