КУКУРУДЗА – БОБОВІ КУЛЬТУРИ

Сад і город (енциклопедія)

БОБОВІ КУЛЬТУРИ

КУКУРУДЗА

Це ще одна овочева культура, яка потрапила до Європи завдяки відкриттю Америки. У Південній Америці вона була відома за 2 тисячі років до появи там європейців. І зараз у країнах Центральної й Латинської Америки кукурудза є основним продуктом харчування. Її використовують у вареному, запеченому, вигляді, із зерен кукурудзи роблять борошно, кукурудза є основою для хліба, коржів, солодощів. Молоді качани кукурудзи та зерна консервують. Зрілі зерна кукурудзи сушать.

Широко відома

кукурудза і як лікарська рослина: усім відомі кукурудзяні приймочки, відвар і настій із яких використовують при хворобі жовчного міхура, нирок і сечового міхура, серцево-судинних захворюваннях, набряках, викликаних дисфункцією нирок або хворобою серця. Кукурудзяні приймочки прекрасно допомагають при хворобі підшлункової залози, цукровому діабеті, зупиняють внутрішні кровотечі.

Кукурудза – роздільностатева рослина, належить до однодольних. Качани, які використовуються в їжу, розташовані в пазухах листочків, а колоски з чоловічими квітами ростуть волоттю на верхівці стебла. Запильниками кукурудзи є комахи,

але основна частина пилка розноситься вітром.

Найбільш вимоглива кукурудза до тепла та освітлення. Насіння проростає при температурі +11…+13 °С, найкращою для росту й розвитку, а особливо формування качанів, є температура +20…+25 °С. Кукурудза не зносить похолодань, а від заморозків, навіть короткочасних, ріст і розвиток рослин припиняються, вони гинуть. У зв’язку з тим, що кукурудза є світлолюбною рослиною, її потрібно висаджувати на відкритих місцевостях, а якщо вирощувати кукурудзу на присадибній ділянці, найкращим місцем буде периметр ділянки. Можна також використовувати кукурудзу як кулісну рослину для низькорослих городніх культур.

Росте Кукурудза найкраще на легких, добре структурованих, супіщаних і чорноземних грунтах. З осені проводять глибоке перекопування, попередньо вносячи в грунт мінеральні добрива з розрахунку 30 г суперфосфату, 15 г сульфату амонію на 1 м2. Якщо грунт містить недостатню кількість поживних речовин, уносять перегній із розрахунку 5 відер на 1 м2. Після цього добрива закопують у грунт, перекопуючи його на глибину 20-25 см.

Перед відбирають здорові, повні, неушкоджені зерна кукурудзи, для підвищення схожості їх можна ледь проростити.

Висаджують кукурудзу рядовим способом із відстанню між рядами 50-60 см. Виконують лунки на глибину 6-10 см, наливають у кожну розчин мікродобрив і суперфосфату з розрахунку 5 г суперфосфату, 2-3 г цинку та молібдену на кожну лунку, потім висівають насіння по 2-3 у лунку й загортають грунт. Термін посіву визначається готовністю грунту: його температура на глибині 10 см має бути не нижче +10 °С.

Коли рослина утворює 9-10 справжніх листочків і починає формуватися волоть, беруться до регулярного поливання кукурудзи. Особливо важливо стежити за вологістю грунту, коли формуються й наливаються зерна.

Догляд за кукуруд30ю полягає в регулярному розпушуванні грунту, щоб не утворювалася кірка, видаленні бур’янів. До появи сходів великої шкоди кукурудзі завдають птахи, які видзьобують зерна, тому слід передбачити відлякування птахів від ділянки.

Збирання кукурудзи проводиться в міру дозрівання качанів. Щоб не розкривати обгортки, зрілість качана визначають за кольором ниток: коли вони стають коричневими та підсихають, качан можна знімати.

Для продовольчих цілей кукурудзу збирають у стадії молочної або воскової зрілості, а для одержання насінного матеріалу – у стадії повної зрілості.

Рекомендовані сорти: 30лота 401, Тираспольська скоростигла 33, Кубанська консервна 143, Казка 435, Вербиця.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


КУКУРУДЗА – БОБОВІ КУЛЬТУРИ - Рослинництво