КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ ТА СПІЛКУВАННЯ
Мета: формувати в учнів уявлення про культуру мовлення і спілкування; ознайомити з основними характеристиками культурного мовлення; вчити учнів дотримувати правил спілкування в усному мовленні; розвивати вміння правильно висловлювати свою думку у зв’язному мовленні; виховувати культуру спілкування.
Хід уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 9)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми поміркуємо разом над тим, що розуміють під культурою мовлення; як досягти
СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Робота за підручником (вправа 9, с. 9)
- Ознайомлення зі змістом тексту.
– Що цікавого ви дізналися з тексту?
- Вибіркове списування слів, словосполучень, ужитих правильно.
(Олія, рослинні олії, волоські горіхи, перенісся, суглоб)
- Усне складання речень із записаними словами і словосполученнями.
Робота за таблицею
Висновок. Культура мовлення – це правильність, точність, виразність мовлення. Пам’ятайте: слова – це ніби одяг ваших думок. Щоб гарно говорити, необхідно знати мову, якою спілкуєшся з іншими.
Народні погляди на культуру мовлення
– Прочитайте і запам’ятайте. Запишіть висловлювання, яке найбільше сподобалось. Поясніть свій вибір.
Що маєш казати – наперед обміркуй. Дав слово – виконай його. Не хочеш почути поганих слів, не кажи їх сам. Умієш говорити – умій слухати.
Цікаво знати! Ознайомлення з інформацією у рамці (с. 9) Колективна робота (вправа 10, с. 9-10)
Читання тексту вправи учнями “ланцюжком”
– Що таке спілкування?
– Які слова вибачення ви можете вживати?
– Які слова вибачення вживає той, у кого попросили вибачення?
– Які слова доречно використовувати у ситуації відмови?
– Які слова доречно використовувати у ситуації погодження із чимось?
– Коли і де слід дотримувати культури спілкування?
Розвиток мовлення
Добирання висловів до мовленнєвих ситуацій, уміщених на с. 10 підручника.
Фізкультхвилинка УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ Тренувальна вправа 11 (с. 10)
– Складіть речення з поданими словами.
Гра “Розсипанка”
– Об’єднайтесь у групи за назвами кольорів веселки. Складіть основні правила культури спілкування.
- під час не розмови їж і під їжі час не розмовляй. ввічливості слова вживай. не жестикулюй розмови під час і руки тримай не кишенях в. до вимоги пам’ятай про мовлення. дивлячись в співрозмовнику очі, відповідай запитуй і. за тебе людей звертайся на “Ви”, незнайомих і старших до всіх. помилку помітивши мовленні у товариша, виправити її не соромся.
Складання сенкана
1. | Іменник | 1. Мова |
2. | Прикметники | 2. Українська, співуча, барвиста, рідна, милозвучна, калинова, солов’їна, колискова, багата, барвінкова, чиста. |
3. | Дієслова | 3. Ллється, мовиться, розвивається, поповнюється, збагачується. |
4. | Влучні Вирази | 4. Дзеркало душі, багата скарбниця, схованка людського духу, чарівна пісня, диво калинове, рідна і тепла, як батьківська хата. |
5. | Речення | 5. Мова потрібна людині для спілкування. |
6. | Текст | 6. Мова – найважливіший засіб обміну думками між людьми, пізнання світу і передавання досвіду між поколіннями. Без мови людина не може існувати. Щоб гарно говорити, необхідно знати мову, якою спілкуєшся. Краще говорить і пише той, хто багато читає, вміє уважно слухати. |
ПІДСУМОК УРОКУ
– Що таке культура мовлення і культура спілкування?
– Як берегти і примножувати багатства рідної мови?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 12 (с. 10).