Культура мовленого слова. Перевірна робота. Диктант
Тема: Культура мовленого слова. Перевірна робота. Диктант
Мета: перевірити вміння учнів правильно писати речення диктування; розвивати культуру писемного мовлення; вчити учнів виявляти у навчальних текстах, у мовленні товаришів, у власному мовленні хибні, примітивні слова, замінювати їх літературними, нормативними; збагачувати словниковий запас школярів; розвивати пам’ять, мовлення; виховувати інтерес до вивчення мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції), перевірка знань.
Обладнання: підручник,
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок сигнал подав –
До роботи час настав.
Ось і ми часу не гаймо,
А урок свій починаймо.
II. ПЕРЕВІРНА РОБОТА. ДИКТАНТ
Варіант 1
ЛАСТІВКИ
Був теплий сонячний ранок. У відчинені двері до нашої кімнати залетіли дві ластівки. Покружляли і вилетіли. Потім з’являлися ще кілька разів. Дзвіночками розсипався їхній веселий щебет. У куточку кімнати ластівки зліпили гніздо. Там вони вивели пташенят.
Ластівки дуже працьовиті й охайні. У їхньому гнізді завжди чистенько. У дзьобиках вони виносять сміття на подвір’я. Влітають до
Варіант 2
ВОДА І ВОГОНЬ – ДРУЗІ І ВОРОГИ
Воду ми п’ємо, варимо їсти, вмиваємося. Вода – наш друг!
Але під час повені вода затоплює міста, села. Знищує все на своєму шляху.
Вода – наш ворог.
За допомогою вогню варять чавун, готують їжу.
Але вогонь може стати ворогом. Діти наслідують старших. Намагаються запалити цигарку, розпалити вогнище. Трапляється найстрашніше – пожежа.
Нерідко пожежники не встигають допомогти.
Не грайтесь з вогнем! (57 слів)
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 48, впр. 101)
– Прочитайте речення з фразеологізмами, наведеними в рамці.
2. Робота в парах
– Прочитайте.
Зима. Дуже холодно. День узимку короткий, а ніч довга. Мовчать птахи. Сумно в лісі, в полі.
– Як зробити, щоб картина змінилась навкруги?
– Які антоніми для цього використати?
– Про яку пору року ви склали текст?
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про культуру мовленого слова.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Гра “Удала заміна” (с. 49, впр. 102)
– Прочитайте текст.
– Спишіть текст, замінюючи слова в дужках синонімами. Доберіть заголовок.
(Настала) Надійшла осінь. Дні стояли ясні (сонячні). Та одного дня (блакитне) голубе небо вкрили (темні) сірі хмари. Ударив (сильний) гучний грім, і все освітила (сліпуча) яскрава блискавка. (Линув) Пішов (рясний) зливний дощ.
Словникова робота
– Відгадайте загадку.
– Біг кінь білобокий
Через Дунай глибокий,
Як упав – заіржав,
Увесь світ задрижав. (Грім)
Грім:
1) Гуркіт і тріск, що супроводять електричні розряди в атмосфері.
2) Сильні, гучні звуки.
– Синонімами до слова грім є слова грімотня, гримотіння, гримотання, гуркання, гуркіт.
Гриміти:
1) Створювати або видавати гучні, різкі звуки, гуркіт.
2) Говорити голосно, підвищеним тоном.
3) Перен. користуватися великою популярністю, заслужити славу.
– У якому сполученні слів гримить грім, гримить пісня слово гримить ужито в переносному значенні?
– Запишіть прислів’я. Як ви його розумієте?
Грім гримить – хліб буде родить.
2. Робота в парах (с. 49, впр. 103)
– Прочитайте текст.
– Замініть підкреслені слова словами з довідки. Спишіть, виправивши помилки в мовленні хлопчика.
– Підкресліть звертання. Де вони стоять у реченнях? Як виділені на письмі?
3. Робота над фразеологізмами (с. 49, впр. 104)
– Прочитайте жартівливі реклами.
– Запишіть фразеологізми, які взято за основу цих реклам.
– Замініть фразеологізми синонімічним словом.
Купувати витрішки – роздивлятися на щось без мети, нічого не роблячи.
Ловити гав – бути неуважним
Давати здачі – битися.
4. Робота в парах
– Прочитайте вислови і поміркуйте, що вони означають. Запишіть, користуючись довідкою.
Збути з рук; рвонути з усіх ніг; сидіти, як на голках; прикусити язика.
Слова для довідок: комусь щось віддати, швидко побігти, квапитись, поспішати, перестати говорити тоді, коли непотрібно.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вивчали на уроці?
– Що для вас було новим?
– Звідки беруться слова?
– Чи добре, що слова можна вживати не тільки в прямому, а й у переносному значенні?
– Чому? Наведіть приклади.
– Навіщо в мові потрібні синоніми? Наведіть приклади.
– Що означають антоніми? Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 49, впр.105. Складіть речення з фразеологізмами вправи 104, які взято за основу жартівливих реклам.