Лад, мажорний лад, спів вправ. Робота над піснею “В Чорне море наш Дніпро тече”. Слухання музики. О. Бородін. І частина Другої симфонії (“Богатирської”)

5 КЛАС

Тема 4. Музика та візуальні образи

Урок 20

Тема уроку. Лад, мажорний лад, спів вправ. Робота над піснею “В Чорне море наш Дніпро тече”.

Слухання музики. О. Бородін. І частина Другої симфонії (“Богатирської”)

Мета уроку: закріплювати з учнями поняття “лад” на знайомих музичних творах, вчити визначати їх на слух; розвивати ладо-тональний слух, вокально-хорові навички; виховувати інтерес до класичної музики та живопису.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: фортепіано, магнітофон, фонозапис, портрет О.

Бородіна, репродукція картини В. Васнецова “Богатирі”.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

1. Музичне вітання.

2. Оголошення теми.

II. Розспівування.

1) спів звукоряду до мажор, визначення стійких ступенів;

2) спів тонічного тризвуку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Ми щойно розспівалися з вами у мажорному звукоряді. Крім звукоряду, ви знаєте, що мажорним може називатися лад.

Лад – це постійний взаємозв’язок звуків між собою

(Награю мажорний і мінорний лади).

– Чи є різниця між двома музичними прикладами?

(Є, бо у мажорному ладі і мінорному відстань між ступенями

неоднакова).

Лад, у якому відстань між III – IV ст. та VII – VIII становить півтон, а між усіма іншими тон, називається мажорним.

Давайте на прикладі позначимо тони і півтони, проспівавши мажорний звукоряд.

(Спів поспівки “Лад мажор”).

Лад мажор

Лад, мажорний лад, спів вправ. Робота над піснею В Чорне море наш Дніпро тече. Слухання музики. О. Бородін. І частина Другої симфонії (Богатирської)

ІV. Роботу над піснею продовжую, вивчаючи наступні куплети. Слідкую за стриманим, наспівним виконанням пісні. Визначаю характер, у якому потрібно її виконувати.

(Бажаючих опитую на оцінку).

V. Слухання музики варто продовжити бесідою про тісний взаємозв’язок кількох видів мистецтва, зокрема живопису, літератури та музики.

Хоча кожен митець у своєму творінні змальовує душевні переживання, почуття, зображує красу природи, але якщо їх поєднати, то всі вони мають єдине ціле – довершеність.

Музика може створюватися композитором як за сюжетом, так і без нього.

Музика, створена за певним сюжетом, називається програмною музикою.

Саме до таких творів належать “Зима” А. Вівальді, “Після перегляду Куїнджі” Ю. Щуровського. Сьогодні ви познайомитесь ще з одним програмним твором. Це Друга симфонія О. Бородіна, яка має назву “Богатирська”. Зараз ви, діти, послухаєте І частину цієї симфонії і одночасно розглянете репродукцію картини російського художника Віктора Васнєцова “Богатирі”.

Цими творами митці переносять нас у глибину віків, змальовуючи образи руських богатирів, їхню силу, відвагу, могутність. Ми чуємо, ніби старий співець Боян веде розповідь про них і переносить нас у минуле.

(Діти слухають і міркують над питанням).

– Чи допомагає музика “Богатирської” симфонії зрозуміти дух епічних героїв-богатирів, що зображені на картині Васнєцова?

VI. Підсумок уроку.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Лад, мажорний лад, спів вправ. Робота над піснею “В Чорне море наш Дніпро тече”. Слухання музики. О. Бородін. І частина Другої симфонії (“Богатирської”) - Плани-конспекти уроків по музиці