ЛЕКСИКО-СТИЛІСТИЧНІ СИНОНІМИ ТА ЇХ ВИДИ. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ
СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ЛЕКСИКОЛОГІЇ І ФРАЗЕОЛОГІЇ
Урок № 47
ЛЕКСИКО-СТИЛІСТИЧНІ СИНОНІМИ ТА ЇХ ВИДИ. ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ
Мета: закріпити знання і навички з теми; навчити доцільно використовувати синоніми у власному мовленні; розвивати гнучкість мислення і мовлення; виховувати шанобливе ставлення до слова, до мови.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Словотвір і стилістика: на рівні синонімів.
Морфологія: частини мови.
Синтаксис: словосполучення, речення, текст.
Пунктуація: розділові знаки.
Розвиток мовлення: види
Міжпредметні зв’язки: художня література.
Тип уроку: формування практичних умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення учнів із темою, метою та завданнями уроку
III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
> Що таке синоніми? Яке значення вони мають?
> Які різновиди лексико-стилістичних синонімів ви знаєте? Наведіть приклади.
> До якого виду лексико-стилістичних синонімів належать подані нижче словосполучення? Уведіть їх у речення і поясніть стилістичний ефект.
Вільна неволенька, солодкий плач, слізна радість, надія рветься, захмарена
IV. Формування й удосконалення практичних умінь і навичок
Тренувальні вправи
> Виразно прочитайте тексти. Які мовні стилістичні засоби забезпечують їх виразність? Поясніть розділові знаки.
Тихо звечоріеться в полях.
Гасне в небі полум’я черлеве.
І веде додому сивий шлях,
І говорять сутінки до мене
(М. Братан)
Ходять ночі без словечка,
І дні не говорять,
Виллялися з відеречка
Із водою й зорі
(М. Вінграновський)
Робота в групах
> До кожного з наведених нижче дієслів підберіть по кілька відповідних синонімів, поданих у довідці. Складіть три речення з однією із груп синонімів, запишіть їх і підкресліть члени речення.
1. Тривати – | 2. Бурхливо – |
Благати – | Раптово – |
Віднітися – | Завжди – |
Робитися – | Всенародно – |
Втручатися – | Нишком – |
Довідка. 1. Бовваніти, молити, чинитися, творитися, продовжуватися, маячити, встрявати, коїтися, тягнутися. 2. Несподівано, прилюдно, тишком-нишком, безнастанно, зненацька, буряно, вічно, враз, раптом, бурно, крадькома, привселюдно, потай, таємно, буйно, раз у раз, повсякчас.
> Спишіть, замінюючи слово край синонімами, поданими в довідці. Який варіант, на вашу думку, більш виразний?
1. Відлітають журавлі в теплий край.
2. У нашому краю багато лісів.
3. Лісник жив десь на краю села.
4. Вода полилася через край склянки.
5. Добре грають наші футболісти, особливо правий край.
6. Повернувся в рідний край.
Довідка. Права сторона, в кінці, на батьківщину, вінце, місцевість, у вирій.
Лінгвістичне дослідження
> Прочитайте текст. Знайдіть у ньому перифрастичні звороти (загальномовні, концептуальні, експресивно-смислові, функціонально-мовні, перифрази, переносне значення). Визначте їх стилістичну роль. Випишіть їх.
Про рибалок та рибальство написано безліч наукових статей, брошур і навіть монографій. Але гумористичних оповідань на цю вдячну і вічну (поки що) тему написано ще більше. Тому автор цього твору про лицарів гачка та наживки але ніяк не ризикує, що його звинуватять у бажанні бути занадто вясе оригінальним. Не ризикує він і тим, що йому заінкримінують намір висміяти славне плем’я (Ю. Шанін).
V. Систематизація і узагальнення засвоєного матеріалу
> Серед яких частин мови найчастіше зустрічаються лексико-стилістичні синоніми? Чим, по-вашому, це можна пояснити?
> Перепишіть речення. Підкресліть синоніми. До якого виду вони належать? Яка їх стилістична роль? Поясніть розділові знаки.
1. Серед нашого народу, скажу вам, трапляються всякі прізвища – чудернацькі, химерні, дивовижні, неправдоподібні.
2. Ми з вами знаємо, що значить кричати, що значить галасувати, лементувати – але те, що робиться, коли – гол! – цього описати не можна (Остап Вишня).
3. Срібнив крильми залітний голуб осінь І трепетно снував у небі кола, Мені на дзьобі промені носив… (В. Ткаченко).
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
> Напишіть твір на тему “Чарівна зима”, використовуючи лексико-стилістичні синоніми різних видів.