Маса. Лабораторна робота № 6. Вимірювання маси тіл методом зважування

Мета : ввести поняття маси фізичного тіла; навчитися користуватися важільними терезами й визначати за їх допомогою масу тіл; розвивати критичне мислення; виховувати елементи культури праці, дбайливе ставлення до фізичних приладів.

Тип уроку : засвоєння нових знань та формування практичних умінь і навичок.

Унаочнення : демонстрація відштовхування брусків пружним тілом.

Обладнання : бруски алюмінієві (2 шт.) та сталевий; пінцет; нитка з петлею на кінці, терези, важки, кілька невеликих тіл різної маси.

Очікувані результати

Після

уроку учні:

Будуть знати поняття маси, одиниці маси, способи визначення мас тіл;

Навчаться користуватися важільними терезами й визначати за їх допомогою масу тіл.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Один із підприємців-початківців вирішив відкрити магазин продовольчих товарів. Він узяв кредит, орендував приміщення, завіз багато різних товарів, узяв на роботу продавця. І ось настав день відкриття магазину. День починався дуже гарно, але невдовзі господар був дуже розчарований, тому що побачив незадоволені обличчя покупців,

які засмучено виходили і говорили, що в цьому магазині не можна придбати навіть кілограма круп. І тоді він збагнув, що забув придбати… Чого не придбав у свій магазин підприємець? (Терези) Для чого вони потрібні в магазині? (Для вимірювання маси)

IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Маса

Розташуйте на столі поряд два алюмінієві бруски.

Ніжки пінцета стисніть за допомогою петлі і стиснутий пінцет розташуйте між брусками. Притримуючи пінцет рукою, стягнути петлю. Дати відповіді на запитання:

1) Чому бруски почали рухатись?

2) Чи однакових швидкостей набули бруски?

3) Чи однакові маси брусків?

Маса. Лабораторна робота № 6. Вимірювання маси тіл методом зважування

Повторити дослід, взявши алюмінієвий та сталевий бруски. Відповісти на запитання:

1) Який із брусків набув більшої швидкості після взаємодії?

2) Чи однакові маси брусків?

3) Який брусок має більшу масу?

Правильні розмірковування учнів зводяться до думки, що одне з тіл масивніше від другого, тобто має більшу масу. За набутими швидкостями можна говорити про маси тіл. Яка ж залежність між цими величинами? Чим більша швидкість, тим маса менша.

Отже, маса – фізична величина, що відображає властивості нерухомих тіл набувати певних швидкостей у результаті взаємодії.

Маса – це міра інертних властивостей тіла. Чим більшою є маса тіла, тим менше змінюється його швидкість під дією іншого тіла.

2. Одиниці маси

За одиницю маси взято кілограм – 1 кг. Міжнародний зразок (еталон) кілограма зберігається у Франції, у м. Севрі. З цього зразка з великою точністю виготовлено копії для інших країн.

Використовують також інші одиниці маси, наприклад тонну, грам, міліграм:

1 т = 1000 кг, 1 г = 0,001 кг; 1 мг = 0,000 001 кг.

3. Способи визначення маси

Масу можна визначити:

1) за взаємодією тіла масою mг з еталоном (тілом відомої маси) mет. Для початково нерухомих тіл відношення мас є обернено пропорційним набутим швидкостям: Маса. Лабораторна робота № 6. Вимірювання маси тіл методом зважування

2) зважуванням на важільних терезах, причому порівнюється взаємодія із Землею зважуваного тіла і важків.

4. Правила користування терезами

Вимірюючи масу на важільних терезах, треба дотримувати певних правил (правила можна формулювати і, що необхідно, демонструвати):

– Перед зважуванням треба перевірити, чи зрівноважені терези. Якщо ні, то на одну із шальок досипають потроху сухого піску або кладуть дрібненькі папірці доти, доки коромисло терезів не займе положення, за якого стрілка, погойдуючись, відхилятиметься від нульової поділки на однакову кількість поділок ліворуч і праворуч.

– Тіло, масу якого треба виміряти, кладуть на ліву шальку. Щоб уникнути забруднення шальки, під тіло можна покласти підкладку, попередньо зрівноваживши її.

– На праву шальку терезів кладуть важки. Їх добирають так, щоб установилась рівновага. Терези вважаються зрівноваженими, якщо стрілка, здійснюючи коливання, відхиляється від нульової позначки вліво і вправо на однакову кількість поділок.

V. ВИКОНАННЯ ЛАБОРАТОРНОЇ РОБОТИ

1. Провести інструктаж з безпеки життєдіяльності дітей.

2. Лабораторна робота № 6 . Вимірювання маси тіл методом зважування.

Обладнання : терези, важки, кілька невеликих тіл різної маси.

Хід роботи

1. Визначте масу тіл, суворо дотримуючи правил зважування.

2. Обчисліть масу рідини, попередньо вимірявши масу посудини без води і масу посудини з водою, та віднявши ці маси.

3. Результати всіх зважувань занесіть до таблиці.

Тіло, що зважують

Набір важків

Маса тіла

Г

Кг

Проаналізуйте свою роботу й зробіть висновок, у якому зазначте:

1) Яку фізичну величину ви вимірювали під час лабораторної роботи? Яким приладом? Який одержали результат?

2) Які чинники могли вплинути на точність вимірювання?

3) Де вам можуть знадобитися навички, яких набуто під час виконання цієї роботи?

Розв’язування задач

1. Чи зміниться маса води внаслідок замерзання? Унаслідок випаровування? Дайте розгорнуту відповідь.

(Відповіді на поставлені питання залежать від того, що мається на увазі під словом “вода”. Якщо мається на увазі хімічна речовина, то ні внаслідок замерзання, ні внаслідок випаровування маса води не змінюється: вода, лід і водяна пара є тією самою хімічною речовиною; якщо ж під словом “вода” розуміти тільки рідкий стан цієї речовини, то маса води як унаслідок замерзання, так і внаслідок випаровування зменшується: частина води перетворюється на лід або пару.)

2. Маса однієї кулі дорівнює 6 кг, а другої – 0,017 кг. Яку кулю важче зупинити, якщо обидві вони котяться горизонтальною поверхнею з однаковою швидкістю?

3. Хлопчик масою 40 кг стрибнув із нерухомого човна на берег. Швидкість хлопчика 3 м/c. Якою є маса човна, якщо він набрав швидкість, що дорівнює 1 м/c?

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Пригадай та склади план уроку. Що цікавого ви дізнались на ньому?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати відповідний параграф підручника, виконати задачі та вправи до параграфа.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Маса. Лабораторна робота № 6. Вимірювання маси тіл методом зважування - Плани-конспекти уроків по фізиці