Мелодична вправа у розмірі 2/4. Розучування пісні “Шкільний корабель” Г. Струве. Слухання музики. М. Глінка. Уверпора до опери “Руслан і Людмила”

7 КЛАС

Тема 2. Композиція музичного твору

Урок 17

Тема уроку. Мелодична вправа у розмірі 2/4. Розучування пісні “Шкільний корабель” Г. Струве. Слухання музики. М. Глінка. Уверпора до опери “Руслан і Людмила”

Мета уроку: закріпити з учнями тривалості нот і пауз на ритмічній вправі; розвивати у дітей вокально – хорові навички та музично-ритмічний слух; виховувати інтерес до оперного мистецтва.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: нотний текст пісні, магнітофон, фортепіано, аудіо-запис, портрет М. Глінки.

Хід уроку

I.

Організація класу до уроку.

1. Музичне вітання.

2. Оголошення теми уроку.

II. Розспівування.

Відомо, що кожен лад складається із стійких і нестійких ступенів. Ми також

Знаємо, що нестійкі тяжіють у стійкі. Наприклад, у гамі до мажор.

1. Спів мажорного звукоряду від до.

Мелодична вправа у розмірі 2/4. Розучування пісні Шкільний корабель Г. Струве. Слухання музики. М. Глінка. Уверпора до опери Руслан і Людмила

2. Всі мелодії завершуються на стійких ступенях. Ось послухайте вправу. (Виконую вправу).

Мелодична вправа у розмірі 2/4. Розучування пісні Шкільний корабель Г. Струве. Слухання музики. М. Глінка. Уверпора до опери Руслан і Людмила

Мелодична вправа у розмірі 2/4. Розучування пісні Шкільний корабель Г. Струве. Слухання музики. М. Глінка. Уверпора до опери Руслан і Людмила

Ваше завдання дописати її закінчення. А щоб його дописати, потрібно визначити тональність.

– Фа мажор. (Діти записують вправу в зошити і завершують

мелодію).

– А тепер просольфеджуємо усі разом.

– Хто бажає виконати зі словами?

III. Розучування пісні Г. Струве “Шкільний корабель”.

Шкільний корабель

Слова К. Ібряєва

Музика Г. Струве

В темпі вальсу

Мелодична вправа у розмірі 2/4. Розучування пісні Шкільний корабель Г. Струве. Слухання музики. М. Глінка. Уверпора до опери Руслан і Людмила

Мелодична вправа у розмірі 2/4. Розучування пісні Шкільний корабель Г. Струве. Слухання музики. М. Глінка. Уверпора до опери Руслан і Людмила

Кожен рік ми входим, звісно,

В клас новий, як в інший порт,

Наші мрії, нашу пісню,

Як завжди, берем на борг.

Приспів:

Ми вахту несемо у класі роки,

То значить, хоч трошки ми всі – моряки.

Жага відкриттів нам знайома.

Дороги у нас не близькі.

По слідах героїв Гріна,

По книжках, що любиш ти,

Під невидимим вітрилом

Нам із друзями пливти.

Приспів.

Чи в морфлот підем зі школи,

Чи покличе космодром –

Не залишимо ніколи Ми людину за бортом.

Приспів.

1. Художній показ пісні.

2. Бесіда за прослуханим твором. Діти визначають основний зміст тексту слів пісні, характер мелодії.

– Чого вчить пісня?

– У якому темпі прозвучала пісня?

– Чи танцювального вона характеру?

– Яка тональність пісні?

3. Розучую пісню за нотним текстом по фразах, звергаю увагу на зустрічні знаки альтерації, затакт, заліговані суміжні ноти.

– Яким ступенем починається пісня, стійким чи нестійким?

– Яким закінчується?

IV. Слухання музики.

1. Вступна бесіда.

Діти, ви знаєте, що всі музичні твори мають свою структурну побудову і відповідно відносяться до певної групи, яка класифікується за жанром.

Жанр – це сформований різновид музичних творів, які визначаються за характером, тематикою, засобами виразності. Є такі жанри: пісенний, камерний, оперний, симфонічний.

Сьогодні ми звернемося до оперного жанру, слухаючи увертюру до опери “Руслан і Людмила” М. Глінки.

М. Глінка – російський композитор, основоположник російської класичної музики. Свою оперу він написав за однойменною казкою О. Пушкіна.

У 1838 р. Глінка здійснив мандрівку по Україні, побувавши у містах і селах, слухав українські пісні. В той час він почав писати дві українські пісні “Гуде вітер вельми в полі” та “Не щебечи, соловейку”, а також оперу, уривки з якої слухали із захопленням слухачі музичних вечорів у с. Качанівці. Головні персонажі казки – Руслан і Людмила. Це мужні і добрі люди, які вступають у боротьбу з носіями зла і жорстокості Чорномором і чарівницею Нашою.

2. Слухання увертюри.

3. Характеристика прослуханого.

– Що таке увертюра?

– Охарактеризуйте музику увертюри.

– До якого жанру належить опера?

– Чи має казковий характер увертюра?

V. Підсумок уроку.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Мелодична вправа у розмірі 2/4. Розучування пісні “Шкільний корабель” Г. Струве. Слухання музики. М. Глінка. Уверпора до опери “Руслан і Людмила” - Плани-конспекти уроків по музиці