Мистецтво Трипільської культури (IV-II тис. до н. е.)

Розділ I ХУДОЖНЯ КУЛЬТУРА УКРАЇНИ ВІД НАЙДАВНІШИХ ЧАСІВ ДО КІНЦЯ XVI СТ.

ТЕМА 1. ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО

§1. Образотворче мистецтво найдавніших часів

Мистецтво Трипільської культури (IV-II тис. до н. е.)

Трипільська культура є унікальним явищем в історії світової культури. Свою назву вона отримала від селища Трипілля, що на Київщині, де наприкінці XIX ст. археолог В. Хвойка провів перші розкопки стародавніх поселень.

Що ви знаєте з курсу історії про життя й побут трипільців? У яких регіонах України віднайдені протоміста трипільців?

Відомості

про рівень розвитку та особливості образотворчого мистецтва трипільської культури вчені отримують за численними знахідками керамічних виробів того часу: посуду та статуеток, що являють собою ритуальні фігурки тварин і людей. Серед знахідок також чимало глиняних моделей трипільських будинків (іноді навіть із хатнім начинням).

Трипільська кераміка за якістю не поступається порцеляні і вражає надзвичайною красою орнаментів, виконаних білою, чорною, червоною й коричневою фарбами. Дослідження пишно розмальованого трипільського посуду свідчать про те, що в його створенні брали участь не лише гончарі.

Складні візерунки, ретельно дібрані кольори та глибокий зміст символіки – усе це вимагає обізнаності й майстерності справжніх художників.

Вплив мистецьких традицій трипільської культури на пізніші культури дуже помітний. Учені вважають, що вишукані вази критської та егейської культур багато успадкували саме від трипільської кераміки. Безперечно й те, що ця культура залишила слід в українському образотворчому мистецтві.

Мистецтво Трипільської культури (IV II тис. до н. е.)

Знаки на керамічних виробах трипільської культури

Мистецтво Трипільської культури (IV II тис. до н. е.)

Традиційні українські писанки

Розгляньте зображення трипільських символів та орнаменти українських традиційних писанок. Порівняйте їх, визначте спільні риси.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Мистецтво Трипільської культури (IV-II тис. до н. е.) - Мистецтво