Надряди Пінгвіни та Безкільові птахи

Тема 9. ПЛАЗУНИ

§ 46. Надряди Пінгвіни та Безкільові птахи

Розглянемо будову і спосіб життя птахів, які так і не навчилися літати.

Надряд Пінгвіни об’єднує 16 видів птахів. Пінгвіни – це найнезвичайніші птахи, бо в них замість крил – ласти, покрив утворений дрібними пір’їнами без опахал.

У пінгвінів добре розвинені грудні м’язи, які прикріплюються до міцного кіля. Скелет доволі важкий, бо їх кістки, на відміну від кісток літаючих птахів, не мають повітряних порожнин. Найбільші серед пінгвінів – імператорський (мал.

125) та королівський – заввишки до одного метра, а найменший – малий пінгвін – близько 40 см. На суходолі пінгвіни пересуваються незграбно, перевалюючись з ноги на ногу. В разі небезпеки вони лягають черевом на сніг і швидко ковзають, загрібаючи його крильми й лапами. Пінгвіни не вміють літати й бігати, але прекрасно почуваються у воді, де полюють на дрібну рибу і головоногих молюсків, пірнаючи за ними. Імператорський пінгвін здатний пірнати на глибину понад 200 метрів

Надряди Пінгвіни та Безкільові птахи

Мал. 125. Надряд Пінгвіни:

1 – пінгвіни Аделі; 2 – самка імператорського пінгвіна з малюком.

!

Пінгвіни

поширені на узбережжі Антарктиди, на південному узбережжі Австралії, Африки, Південної Америки і Нової Зеландії – там, де низька температура морської води. Птахи деяких антарктичних видів трапляються навіть на екваторі на Галапагоських островах, де проходить холодна течія.

Пінгвіни живуть багатотисячними, а іноді й мільйонними колоніями. У колоніях вони поділяються на пари. (Пригадай, як називаються птахи, що утворюють лише одну сімейну пару.) Розмноження у пінгвінів починається навесні, а в імператорського пінгвіна – в середині зими. Самка звичайно відкладає 2 великих білих яйця. Імператорський пінгвін, який живе в Антарктиді, не влаштовує гнізда, а тримає єдине яйце на лапах, прикриваючи його шкірною складкою черева – своєрідною сумкою. Самки та самці насиджують яйця по черзі протягом 55-67 днів. Розвиток малят – тривалий процес, і, хоча пінгвіни – дбайливі батьки, до 70 % пташенят гине. Пінгвіненят, які щойно вилупилися з яєць, батьки теж носять на лапах. Згодом малята тримаються самостійно, утворюючи невеликі групи – “ясла”.

Чи знаєш ти, чому великих антарктичних пінгвінів немає в наших зоопарках? Справа аж ніяк не в тому, що їм наш клімат не підходить. Просто ці птахи так звикли жити в стерильному середовищі Антарктиди, що в наших умовах починають хворіти через ураження численними бактеріями та вірусами.

За останні 200 років полювання на пінгвінів та збирання яєць призвели до значного зменшення кількості окремих їх видів, зокрема королівських пінгвінів, чисельність яких скоротилася в сотні разів. Нині завдяки охоронним заходам становище дещо поліпшується.

Надряд Безкільові птахи об’єднує дуже великих птахів, які не мають грудного кіля, махових пер, полегшеного скелета і не здатні літати. Цікаво, що ці птахи походять від тих давніх птахів, які ніколи не вміли літати. Надряд складається з чотирьох рядів, що налічують 10 видів птахів. Ряд Африканські страуси. Єдиним його видом є африканський страус – найбільший сучасний птах (мал. 126). Дорослий птах заввишки близько 2,7 м, а його маса – до 90 кілограмів. Страус бігає так швидко, що вершник на коні не спроможний наздогнати його. Птах розвиває швидкість до 70 км/год, а довжина його кроку сягає 5 метрів. Страуси поширені в африканському степу – савані. Звичайно вони пасуться разом зі стадами антилоп і зебр. Колись африканський страус був поширений і в Південній Азії та Китаї, а до того часу, як з’явилася людина,- і на самому півдні України, де тепер птах живе в степовому заповіднику Асканія-Нова.

Пишні пера африканського страуса завжди були предметом розкоші. Тож зрозуміло, чому наслідком полювання на цих птахів заради красивого пір’я хвоста та крил стало значне зменшення їх чисельності. У Південній Африці та Саудівській Аравії страусів винищили взагалі. У народі страуса вважають нерозумним та полохливим птахом, бо в разі небезпеки він ховає голову в пісок. Проте, по-перше, страус – це сильна і аж ніяк не ляклива тварина. А по-друге, насправді він ніколи не зариває голову в пісок. Коли молоді страуси пробігають кілька сотень метрів, вони присідають і витягують голову, торкаючись землі,- таким чином вони маскуються.

Надряди Пінгвіни та Безкільові птахи

Мал. 126. Надряд Безкільові птахи:

1 – ряд Африканські страуси: африканські страуси; 2 – ряд Ківіподібні: ківі.

Ряд Американські страуси. До нього належать два види – нанду і нанду Дарвіна. Це великі птахи, хоча й менші за розміром від африканського страуса. Особливістю зовнішньої будови американського страуса є відсутність великих пер на хвості й крилах, через які так немилосердно винищували його африканського “родича”. Висота цих страусів до 1,5 м, а маса – близько 50 кілограмів. Живуть у степах Південної Америки.

Ряд Австралійські страуси. До нього належать: казуари – великі нелітаючі птахи, представлені трьома видами, поширеними у тропічних лісах Нової Гвінеї і Північної Австралії; ему, або австралійський страус, за рядом ознак подібний до нанду, живе в сухих степах Австралії. Завбільшки ці птахи майже такі самі, як американські страуси.

Ряд Ківіподібні – окрема група нелітаючих птахів, вкритих волосоподібним оперенням (мал. 126). Ряд становлять лише два види птахів середнього розміру, поширених у Новій Зеландії. Ківі мають довгий тонкий дзьоб, у них добре розвинений нюх. (Пригадай, які органи чуття добре розвинені в голуба.) Чисельність ківі щороку зменшується через скорочення площі лісів та полювання. Великої шкоди завдають птахам собаки і кішки, яких було завезено до Нової Зеландії. Найближчими родичами ківі були гігантські птахи – моа, яких винищили туземці Нової Зеландії майже тисячу років тому. Ці птахи вирізнялися величезними розмірами: їх довжина сягала трьох метрів, а маса – до 100 кілограмів. Останні, далеко не найбільші, особини цієї групи дожили до періоду колонізації Нової Зеландії європейцями і зникли близько 200 років тому.

Птахи, що належать до надрядів Пінгвіни та Безкільові птахи, не мають махових пер, полегшеного скелета і кіля, тому не здатні до польоту.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Надряди Пінгвіни та Безкільові птахи - Біологія