НАЙВАЖЛИВІШІ ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ: СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ І РЕЧЕННЯ, СИНТАКСИЧНІ ЗВ’ЯЗКИ В НИХ. КЛАСИФІКАЦІЯ РЕЧЕНЬ ЗА БУДОВОЮ. СТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРОСТИХ І СКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ. СИНТАКСИЧНІ НОРМИ
ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ
Урок № 3
НАЙВАЖЛИВІШІ ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ: СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ І РЕЧЕННЯ, СИНТАКСИЧНІ ЗВ’ЯЗКИ В НИХ. КЛАСИФІКАЦІЯ РЕЧЕНЬ ЗА БУДОВОЮ. СТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРОСТИХ І СКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ. СИНТАКСИЧНІ НОРМИ
Мета: систематизувати й узагальнити відомості про словосполучення і речення, класифікацію речень за будовою, синтаксичні норми та стилістичні особливості простих і складних речень; удосконалювати пунктуаційні вміння учнів;
Внутрішньо-предметні зв’язки: культура мовлення (редагування синтаксичних конструкцій).
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення вивченого.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Мотиваційно-організаційний етап
Проблемне запитання
– Дати відповідь на проблемне запитання: Для чого майбутньому фахівцю нелінгвістичної спеціальності вивчати синтаксис і пунктуацію?
Матеріал для довідок
Висловлювання створюють в усній формі, навіть якщо їх не промовляють уголос. А будь-яке усне мовлення
Систему правил членування написаного тексту за допомогою розділових знаків відповідно до його синтаксичних, смислових та інтонаційних особливостей називають пунктуацією (лат. punctum “крапка”).
II. Процесуально-діяльнісний етап
– Поясніть у реченні вживання пунктуаційних знаків.
– Знайдіть і випишіть три словосполучення з різними видами синтаксичного зв’язку (узгодження, керування і прилягання). Яскраво палахкотять біля вікон українських осель живим вогнем мальви, жоржини, чорнобривці й маки, буяють різнобарв’ям калина, любисток, м’ята – обереги нашої духовної спадщини.
Робота з перфокартою
– Заштрихуйте рядки, що відповідають синтаксичній одиниці та її ознаці. Перевірте правильність за допомогою заздалегідь зробленої перфокарти – її “віконця” не мають бути порожніми.
Синтаксичні ознаки | Словосполучення | Речення |
Номінативна одиниця | ||
Комунікативна одиниця | ||
Властива інтонація повідомлення | ||
Властива інтонація називання | ||
Складається мінімум з двох слів | ||
Може виражатися одним повнозначним словом | ||
Реалізує предикативний, підрядний і сурядний зв’язки | ||
Реалізує підрядний зв’язок | ||
Називає уточнене поняття | ||
Вказує на стосунок до дійсності й до повідомлюваного |
Матеріал для довідок
Між словосполученням і реченням існують суттєві відмінності. Словосполучення – це мінімальна номінативна одиниця, а речення – комунікативна. Словосполучення характеризує інтонація називання, а речення – інтонація повідомлення. Реченням може виступати й один повнозначний компонент. Словосполучення складається як мінімум з двох. У реченні реалізуються три головних типи синтаксичного зв’язку – предикативний, підрядний та сурядний. У словосполученні лише підрядний та сурядний зв’язки.
Речення можна визначити як предикативну синтаксичну одиницю, яка є мовним знаком ситуації або взаємно пов’язаних ситуацій, вказує на стосунок до дійсності й до повідомлюваного. Воно характеризується синтаксичними зв’язками та семантико-синтаксичними відношеннями й виступає мінімальною відносно завершеною одиницею спілкування та вираження думки. Словосполучення – це синтаксична конструкція, утворена з двох чи більше повнозначних слів, поєднаних підрядним зв’язком, що називають поняття, уточнюючи його.
Опрацювання таблиці “Види речень за будовою”
– Визначте, у чому полягає відмінність між простими й складними реченнями.
– Доповніть таблицю, наводячи власні приклади простих і складних речень.
Види речень за будовою
Прості | Складні |
Про щось задумалась земля у чарах супокою (В. Сосюра). | Блиснули вже коси, упали покоси, рядками снопи полягли (Б. Грінченко). |
Дослідження-відновлення
– Перепишіть написаний на дошці текст, членуючи його на речення та вставляючи пропущені букви й розділові знаки. Укажіть прості й складні речення.
Микола Терещенко український землевласник з-під Лохвиці що на Полтавщині відомий у світі цукровий магнат нащадок давнього козацького роду що брав початок від старшини Терешка котрий зміг ро..б..гатіти з шаблі та участі в походах Микола Іванович володів багатьма цукроварнями на сході України і торгував цукром не л. лне в Росії а й за кордоном каву з цукром Терещенка залюбки п..ли в англійських кав’ярнях французьких кафе та німецьких бістро.
Матеріал для довідок
Микола Терещенко – український землевласник з-під Лохвиці, що па Полтавщині, відомий у світі цукровий магнат.
Нащадок давнього козацького роду, що брав початок від старшини Терешка, котрий зміг розбагатіти з шаблі та участі в походах, Микола Іванович володів багатьма цукроварнями на сході України і торгував цукром не лише в Росії, а й за кордоном. Каву з цукром Терещенка залюбки пили в англійських кав’ярнях, французьких кафе та німецьких бістро (За Ю. Дмитренком).
Стилістичний аналіз
– Прочитайте виразно речення. Чи однаково вони передають образ вечора? Визначте тип за будовою кожного речення.
1. На землю тихо спустився вечір (А. Ірха).
2. У яблуневому саду зоря вечірня грала, мережку ясно-золоту на землю закидала, лягали смуги голубі на пагорби рожеві, у тихій радості-журбі вклонявся вечір дневі (М. Рильський).
Практикум з культури мовлення
– Замініть подані конструкції па нормативні. (У дужках подано матеріал для довідок.)
Ігнорувати законами (закони);
Опановувати технікою (техніку);
Дякую вас (вам);
Завдяки піклування (піклуванню);
Запобігати втрат (втратам);
Зрадити батьківщині (батьківщину);
Завідувач кафедрою (кафедри);
Властивий для української мови (українській мові);
Згідно плану (з планом).
III. Контрольно-рефлексивний етап
Інтерактивна технологія “Акваріум”
– Дайте відповіді на запитання:
– Чи сподобався мені цей урок?
– Чим він для мене корисний?
– Які завдання викликали у мене ускладнення?
– Що я пригадав на цьому уроці?
– Що нового я дізнався сьогодні?
– У чому стилістичні особливості простих і складних речень?
– Що таке “синтаксичні норми” сучасної української мови?
IV. Домашнє завдання
– Скласти кросворд за темою “Найважливіші відомості з синтаксису й пунктуації”.