НАОДИНЦІ ВДОМА

Мета. Продовжити формувати правила безпечної поведінки дітей вдома за відсутності дорослих; навчати аналізувати ситуації, що можуть стати загрозою безпеки та здоров’я в домашніх умовах; вчити учнів уникати небезпечних місць у своєму мікрорайоні/населеному пункті; ознайомити із порядком дій у ситуації опосередкованої небезпеки, виклику рятувальних служб; об’єктивно реагувати на пропозиції незнайомців, розсудливо діяти, якщо до квартири проникли крадії; виховувати обережність, винахідливість, вміння виходити з небезпечних ситуацій.

Обладнання.

Ілюстрації, робочий зошит, підручник.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

Бесіда.

– Пригадайте, що таке безпека. (Це ситуація, коли здоров’ю, життю людини нічого не загрожує.)

– Яке слово протилежне, тобто є антонімом до слова безпека? (Небезпека.)

– Що таке небезпека? (Ситуації, які загрожують життю, здоров’ю чи добробуту людини.)

– Назвіть об’єкти чи місця, де небезпека може чатувати на людину. (Відповіді учнів.)

– У народі кажуть: “Мій дім – моя фортеця”! Чи може небезпека бути у власному домі? Де вона прихована?

III.

Вивчення нового матеріалу.

1. Оголошення теми і завдань уроку.

2. Вступне слово вчителя.

– Часто буває, що ви залишаєтесь вдома самі через те, що батьки затримуються на роботі, чи вирішують інші справи. Зоставшись наодинці, а й навіть з братом чи сестрою, ви стаєте повними господарями свого помешкання. Бувають випадки, що виникають непередбачені, часом небезпечні ситуації, і не тільки з предметами, а й з небезпечними людьми.

– Які люди можуть бути небезпечними для дітей, які залишаються вдома самі?

– Яку небезпеку для здоров’я і життя можуть завдати злодії, шахраї, злочинці?

– Що радять батьки, коли ви самі залишаєтесь вдома?

3. Робота з підручником.

Бесіда за малюнком і запитаннями (с. 92).

– Чи правильно чинять діти, зображені на малюнках? Обгрунтуйте свої міркування.

– Якими мають бути дії дітей на малюнку? Чому так думаєте?

4. Опрацювання тексту “Що ж потрібно знати й уміти, аби уникнути небезпечних ситуацій, коли ти сам (сама) удома?”

5. Робота в парах (підручник, с. 93).

Розіграйте сценку. Ви вдома самі. У двері подзвонили і сказали: “Ми з аварійної служби. Нам терміново необхідно перевірити труби в квартирі”. Якими будуть ваші дії?

6. Бесіда.

– Як поводитися, коли хтось дзвонить чи стукає у двері?

– Що робити, коли незнайомець вдається до вмовлянь?

– Що робити у випадку, коли у вічко бачите незнайомого хлопчика чи незнайому дівчинку?

– Як діяти, якщо незнайомець намагається відчинити двері?

– Як діяти, якщо вдома немає телефону?

– Як діяти, якщо зловмисника не чути деякий час?

– Як діяти, коли за вашої відсутності незнайомці відчинили двері вашого помешкання?

Фізкультхвилинка.

7. Бесіда.

Пригадайте номери телефонів усіх рятувальних служб.

– Яку інформацію потрібно надати диспетчеру?

8. Обговорення ситуації.

Якось, коли Оленка та Андрій були самі вдома, раптом подзвонили у двері.

– Мабуть, це мама! – радісно скрикнула Оленка і побігла відчиняти.

– Зачекай! – зупинив її Андрій. – Мама ніколи не дзвонить, в неї є ключ. Давай краще запитаємо, хто це.

Оленка, розгубившись, зупинилась, а Андрій підійшов до дверей і голосно запитав:

– Хто там?

– Відчиніть, будь ласка, – пролунав незнайомий жіночий голос.

Діти розгублено подивилися одне на одного.

– Хто ви? Що вам потрібно? – знову запитав Андрій.

– Дайте попити водички! – почулося з-за дверей.

“Дивно, – подумав Андрій. – Попити води можна де завгодно. Навіщо за цим підійматися до нас на п’ятий поверх?” Оленка потягла брата за руку.

– Може, впустимо її? Що нам – води щкода?

Але Андрій хитнув головою:

– Цієї жінки ми не знаємо. Якщо ми її впустимо, невідомо, що ще їй знадобиться, крім води. І взагалі, мама нам не дозволяє відчиняти двері. Нікому! Хіба ти забула?

Тим часом знову пролунав дзвоник.

– Відчиніть! – повторив настирливо голос.

– Ні! – рішуче відповів Андрій. – Ми не можемо вам нічого дати. Скоро прийдуть батьки. Попросіть у них.

У двері більше не дзвонили. Оленка і Андрій нетерпляче чекали на батьків.

Повернулася додому мама і відчинила двері своїм ключем. Оленка і Андрій кинулися до неї та почали розповідати про те, що сталося, доки вони були вдома самі.

– Мабуть, це погано, що ми не дали їй попити? – запитала Оленка.

Запитання:

– Хто з дітей діяв правильно?

– Що сказала на це мама? (Відповіді учнів.)

– Ви вчинили правильно! – відповіла мама. – Якщо цій жінці справді потрібна була вода, вона б її знайшла і без вашої допомоги. Тільки невідомо, що їй було треба насправді. Якщо вона увійшла б і почала тут розпоряджатися, ви самі про це пожалкували б. Запам’ятайте: ви нікому не повинні відчиняти двері!

Тепер Оленка і Андрійко, коли залишаються вдома самі, завжди пам’ятають мамині слова. Якщо у двері подзвонить хтось із сусідів або знайомих, він відразу зрозуміє, що батьків немає вдома і треба зайти пізніше, а якщо прийде погана людина, щоб хитрощами проникнути в квартиру, то вона туди не потрапить. Діти нікому не відчинять.

9. Розігрування подібних ситуацій.

(За задумом учнів.) Аналіз поведінки дійових осіб.

10. Інсценізація “До мене зателефонували”.

(У ролі співрозмовника може бути вчитель.)

– Добрий день, хлопчику (дівчинко). Ти зараз вдома сам(а)?

– Я знайома твоєї мами. Терміново маю передати їй важливі документи.

Скажи мені свою адресу.

– Через 10 хвилин я буду в тебе. До зустрічі.

11. Обговорення поведінки співрозмовника (хлопчика, дівчинки).

Висновок. Не розмовляйте довго по телефону з незнайомими людьми. Не говоріть, що вдома самі. Не називайте своєї адреси, номер квартири.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Самостійна робота у зошиті.

Перевірка самостійної роботи.

2. Колективне обговорення фільму “Сам удома”.

– Які способи захисту своєї домівки від злодіїв використав головний герой фільму – Кевін?

VI. Підсумок уроку.

Обговорення вірша-жарту Григорія Остера.

Якщо ти надовго вдома

Залишився сам-один,

Пропонуємо зіграти у захоплюючу гру.

Зветься гра “Сміливий кухар”,

Чи “Відважний кулінар”.

Сенс її – в приготуванні

Страв, поживних і смачних.

Ось рецепт такої страви:

В татусеві черевики

Влити мамині парфуми,

Потім черевик духмяний

Щедро обтрусить вапном.

Далі вкинути в каструлю,

У якій щавлевий борщик,

І поставити каструлю

На малесенький вогонь.

Можна ще приготувати

Зі шкарпеток пиріжки.

Буде що на стіл подати,

Як повернуться батьки.

Григорій Остер

– Які наслідки можуть мати такі розваги?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


НАОДИНЦІ ВДОМА - Плани-конспекти уроків по валеології