Населення Африки

Розділ 2 МАТЕРИКИ

Тема 1. Африка

§23 Населення Африки

Пригадайте

До яких рас належить населення світу?

Народи Африканського континенту. Африка – континент, на якому знайдені сліди життєдіяльності найдавнішої людини планети. Тому материк вважають батьківщиною людства. В Африці живуть народи всіх трьох головних рас.

Представники європеоїдної раси, а саме її південної гілки (араби, бербери й туареги), населяють північ материка. Вони мають смагляву шкіру, вузький ніс й овальне обличчя, темне забарвлення очей і волосся. Народи

Північної Африки говорять арабською і берберською мовами.

На південь від Сахари живуть народи екваторіальної раси (негро­їди). Характерним для них є темний колір шкіри. У негроїдів широке плоске обличчя і товсті губи, кучеряве волосся. До негроїдів нале­жать мешканці Східної Африки – тутсі, зріст яких близько 2 м. У вологих екваторіальних лісах живуть пігмеї (мал. 84), максималь­ний зріст яких 150 см, у басейні Нілу – нілоти з майже чорною шкірою, а на півдні Африки – бушмени і готтентоти, у яких жовту­ватий колір шкіри і широке плоске обличчя. Ефіопське нагір’я заселяють ефіопи, що зовні схожі на європеоїдів,

але колір шкіри в них коричневий з червоним відтінком. На острові Мадагаскар живуть малагасійці, що належать до монголоїдної раси. У будь-якій країні Африки живуть десятки різних народів і племен, усі вони мають свою мову, традиції, спосіб життя (мал. 84, 85).

Населення Африки

Мал. 84. Пігмеї – мешканці екваторіального лісу

Населення Африки

Мал. 85. Масаї – корінні мешканці Кенії і Танзанії

Факти сьогодення

Кочове плем’я Сахари. У Південній Сахарі мешкає кочове плем’я туарегів. Вони живуть з торгівлі, розводять верблюдів і кіз. Вночі вони сплять у шатрах, зроблених зі шкіри тварин. Назва пле­мені означає “закриті від очей”, тому що чоловіки-туареги носять національні костюми з чорної або темно-синьої бавовни і обмотують голови довгими шарфами.

В Африці поширені дві світові релігії: в арабських країнах Північної Африки переважає іслам, у решті країн поширене христи­янство. В Африці й досі існують численні місцеві релігії.

Формування і розміщення населення. Чисельність населення Аф­рики почала зростати лише в XIX ст. Нині темни природного приросту населення (різниця між народжуваністю та смертністю) на материку найвищі у світі. Населення Африки збільшується щорічно на 10 млн осіб і становить нині близько 812 млн. Але в африканських країнах найменша тривалість життя. Понад 40 % африканців живуть у се­редньому менше 40 років.

В Африці населення розміщується дуже нерівномірно. Найзаселеніші узбережжя океанів і Середземного моря, долини річок, де розта­шовані великі міста і промислові підприємства, розвинута торгівля. Середня густота населення Африки становить 22 особи на 1 км2. Най­вища густота населення в долині Нілу – приблизно 1000 осіб на 1 км2. Селяни становлять 4/5 усього населення Африки.

Країни Африки неоднакові за кількістю населення. У семи з них – Нігерії, Кенії, Єгипті, Танзанії, Демократичній Республіці Конго, Ефіопії та Південно-Африканській Республіці – понад 30 млн у кожній, що разом дорівнює половині всього населення континенту.

Географія культури

Малолюдна країна. Одна з найменш заселених країн Африки – Конго, в якій проживає менше 3 млн осіб. Вкриті лісами і болотами північні райони країни зовсім малолюдні, хоча саме у глибині лісів збереглися поселення наймалорослішого населення землі – пігмеїв. Основний тип житла тут – прямокутні хижі з двоскатною трав’яною чи листяною покрівлею. У саванах населення цієї країни – банту – меш­кає у чималих, діаметром 3,5 м, халупах, в яких замість стін – бортик заввишки 50 см. Підлога в таких помешканнях заглиблена в грунт. Основні галузі господарства країни – землеробство, скотарство, за­готівля цінних порід деревини.

ПІДСУМКИ

Расовий і мовний склад населення Африки дуже різноманітний.

Темпи приросту населення в Африці найвищі у світі.

Населення на материку розміщується нерівномірно, що зумов­лено природними умовами та історією заселення.

Запитання і завдання для самоперевірки

Поясніть твердження про те, що кожен землянин може сказати: “Я родом з Африки”.

На конкретних прикладах поясніть причини нерівномірного у розміщення населення на материку.

В яких районах материка живуть представники народів різних рас?

Які расові ознаки мають народи, що мешкають в Африці?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Населення Африки - Географія