Населення та держави Південної Америки

Розділ ІІ. Материки тропічних широт
Тема 2. Південна Америка
& 24. Населення та держави Південної Америки

Пригадайте: 1. Як відбувалося заселення та освоєння Південної Америки після її відкриття Христофором Колумбом? 2. Представники яких людських рас живуть в Америці? 3. Які зовнішні расові ознаки мають представники монголоїдної раси?

Расовий склад населення. На думку вчених, Південну Америку почали заселяти 15-17 тис. років тому індіанці з Північної Америки. Вони належать до монголоїдної раси, тож найвірогідніше, що їхні предки

потрапили в Америку з Азії.

На час відкриття європейцями Південної Америки її заселяли різні індіанські народи, які перебували на різних ступенях суспільного розвитку. Зокрема інки створили могутню державу з розвинутою цивілізацією. Жителі країни займалися землеробством, будували дамби, дороги, зрошувальні канали.

Населення та держави Південної Америки

Мал. 52. Метиска

Населення та держави Південної Америки

Мал. 53. Самбо

Після відкриття материка європейцями на нових землях почали селитись іспанці й португальці. Для сільськогосподарських робіт на плантаціях вони завозили чорношкірих рабів з Африки. Пізніше в Південну

Америку почали емігрувати й представники інших європейських та азійських держав. Були серед них і українці, які створили діаспори в Аргентині, Бразилії та Чилі.

Сучасне населення материка складається з представників усіх основних людських рас. Змішані раси утворилися внаслідок шлюбів між представниками різних рас. Нащадків від шлюбів білих та індіанців називають метисами (мал. 52), білих і негрів – мулатами, негрів та індіанців – самбо (мал. 53).

Більшість населення континенту спілкується іспанською мовою, у Бразилії – португальською. Оскільки ці дві мови близькі до латинської, то Південну Америку й країни Панамського перешийка називають ще Латинською Америкою.

У деяких країнах Південної Америки індіанці й досі становлять значну частину населення. Вони спілкуються своїми мовами.

Розміщення населення. Нині на материку проживає приблизно 410 млн осіб, тобто понад 5 % населення світу. Середня густота населення невелика – приблизно 23 особи/км2. Розміщується населення дуже нерівномірно, що пов’язано з природними умовами й особливостями колонізації.

Майже незаселені Амазонська сельва, напівпустелі на півдні материка, пустеля Атакама. Найбільша густота населення (приблизно 100 осіб/км2) спостерігається на Атлантичному узбережжі та в Андах.

Держави. Панування колонізаторів у Південній Америці, яке почалось одразу після її відкриття, закінчилося на початку XIX ст. внаслідок національно-визвольної боротьби народів материка. Участь у цій боротьбі брали не тільки корінні мешканці – індіанці, а й представники змішаних рас та європейські переселенці. Кордони сучасних держав склалися вже на початку XIX ст.

– Визначте за картою “Густота населення світу” в атласі райони найбільшої та найменшої густоти населення в Південній Америці. Назвіть чинники, що сприяли такому розміщенню населення. Обгрунтуйте вашу відповідь.

Нині на материку налічується 13 незалежних держав. їх умовно можна поділити на дві групи: держави рівнинного сходу, серед яких найбільші – Бразилія та Аргентина, та Андські держави, зокрема Чилі, Перу, Еквадор, Колумбія.

Держави Південної Америки належать до країн, що розвиваються. За рівнем економічного розвитку вони випереджають країни Африки.

З країн Південної Америки вивозять продукцію гірничодобувної промисловості (руди чорних і кольорових металів, селітру) та сільського господарства (каву, банани, зерно, м’ясо).

Найбільшою державою Південної Америки є Бразилія. За територією та кількістю населення вона посідає п’яте місце у світі. Країна добре забезпечена природними ресурсами, зокрема корисними копалинами та цінними породами деревини, гідроенергією. Населення країни складається з представників європеоїдної, негроїдної і монголоїдної рас, а також груп із змішаними расовими ознаками. Понад 80 % населення зосереджено на сході, на Атлантичному узбережжі материка на південь від екватора. У Бразилії велика українська діаспора – 500 тис. осіб. Столиця країни – місто Бразиліа (мал. 54).

Аргентина (з латин, argentum – срібна) – друга за територією та рівнем економічного розвитку держава Південної Америки. Країна має значні й різноманітні природні ресурси. Насамперед це родючі землі пампи та корисні копалини – нафта, природний газ, цинкові, свинцеві, олов’яні й уранові руди. У країні потужні лісові ресурси.

На відміну від Бразилії, в Аргентині більшість населення (85 %) становлять представники європеоїдної раси, оскільки в минулому не було потреби завозити сюди чорношкірих рабів, бо не було плантацій. Майже 70 % аргентинців проживають у пампі. Українська діаспора в Аргентині налічує 300 тис. осіб. Столиця Аргентини – місто Буенос-Айрес.

Чилі – “нова індустріальна країна”, що порівняно швидко розвивається.

Тут видобувають багато корисних копалин: мідь, молібден, селітру, золото, цинк, залізну руду. Чилійці – нація, яка сформувалася внаслідок змішання іспанців з місцевими індіанцями. Столиця країни – найбільше місто Сантьяго.

Населення та держави Південної Америки

Мал. 54. Собор Метрополітана (м. Бразиліа)

Коротко про головне!

– Населення Південної Америки складається з корінного, прийшлого та змішаного. Це пояснюється історією колонізації материка та ввезенням у минулому великої кількості рабів з Африки.

– Населення розміщене на материку нерівномірно. Найбільш заселеним є узбережжя Атлантичного океану та прилеглі до нього території. Особливості розміщення населення пояснюються історичними та природними чинниками.

– На території Південної Америки – 13 незалежних держав. Найбільшими за площею та рівнем економічного розвитку є Бразилія, Аргентина й Чилі.

1. Розкажіть, як відбувалося заселення Південної Америки.

2. Порівняйте расовий склад населення Південної Америки й Африки.

3. З чим пов’язана нерівномірність густоти населення материка?

4. Покажіть на політичній карті найбільші за площею країни Південної Америки й назвіть їх столиці.

5. Поясніть, чому в Південній Америці переважають за чисельністю представники мішаних рас.

6. Підготуйте коротку інформацію про природу та населення однієї з країн Південної Америки.

7. Які зв’язки має Україна з країнами Південної Америки?

Для допитливих

– Першим запропонував назвати ім’ям Америго Веспуччі відкриті Христофором Колумбом землі німецький географ Мартін Вальдзеемюллер у 1507 р. Спочатку назва “Америка” стосувалася тільки Південного материка, а згодом поширилась і на Північний.

– Іспанський конкістадор Васко Нуньєс Бальбоа в 1513 р. першим перетнув Панамський перешийок і, ступивши на американське узбережжя Тихого океану, проголосив його володінням Іспанії. Його свідчення стали поштовхом до пошуку “невідомого моря” експедицією Ф. Магеллана.

– У Тихому океані, на захід від берегів Південної Америки, розташовані вулканічні острови Хуан-Фернандес, відкриті в 1563 р. іспанським мореплавцем і названі його ім’ям. Вони мають цікаві назви: Робінзон-Крузо й Александр-Селкірк. Як свідчать оповіді, понад 300 років тому повз цей архіпелаг проходило англійське судно “П’ять портів”. Невідомо, що саме трапилося, але капітан висадив на безлюдний острів боцманаАлександра Селкірка, залишивши йому провізію та мушкет. Чотири роки прожив боцман на острові, збираючи плоди та полюючи на диких тварин. Тільки в 1709 р. його забрав з острова британський розбійницький корабель “Дюк”. Про цю історію дізнався англійський письменник Даніель Дефо, і через 10 років у Лондоні вийшов друком його роман “Робінзон Крузо” – про людину, яка багато років прожила на безлюдному острові, але не здичавіла.

– У 1578 р. англійський мореплавець Френсіс Дрейк обігнув Південну Америку не Магеллановою протокою, а невідомою, яка пізніше була названа його ім’ям. Протока Дрейка найширша у світі – 1120 км. Вона відокремлює Південну Америку від Антарктиди.

– У пустелі Атакама знаходяться унікальні родовища природної селітри, що використовується як дуже цінне добриво. Селітра утворюється з гуано – пташиного посліду, який із роками кам’яніє. Шари селітри завтовшки 5-10 м зовні нагадують вапно. Це цінний товар, який обережно збирають і вивозять на продаж. Холодна Перуанська течія спрямовує до берегів пустелі косяки риби, що приваблює птахів. Щоб не турбувати птахів, тут заборонено ловити рибу, кораблям не дозволяється подавати гудки, літакам – низько опускатися.

– Амазонка – найповноводніша річка на Землі. Вона виносить в Атлантичний океан майже 7000 км3 води за рік, понад 1 млрд т піску та мулу. Жовті води Амазонки помітні в океані на відстані 300 км від узбережжя. Гирло річки простягається на 600 км у довжину та 230 км у ширину.

– У басейнах річок Амазонки й Оріноко, у їх мілководних затоках росте найбільша водяна лілія світу – вікторія регія. Діаметр її листя сягає 2 м, воно може витримати вагу до 40 кг. Квітки лілії мають у діаметрі 35 см. Протягом двох діб цвітіння вони змінюють колір від білого до яскраво-рожевого.

– Найдовші шишки (20 25 см) має араукарія бразильська – хвойне дерево Південної Америки.

– Колібрі – найменші птахи світу. Величина окремих видів – не більше джмеля. Живляться колібрі комахами або нектаром квітів. Колібрі дуже войовничі птахи. Вони нападають навіть на великих птахів і женуть їх з території, яку вважають своєю.

– В амазонському лісі живуть велетенські мурахи, які мають довжину тіла до 7 см. Вони рухаються вервечкою, спустошуючи все навкруги. Після них залишаються лише пір’я, кістки птахів і змій, оболонки від яєць.

ПРАКТИЧНА РОБОТА 5

Позначення географічних об’єктів Південної Америки на контурній карті

Мета: позначити основні географічні об’єкти Південної Америки на контурній карті й запам’ятати їх місцезнаходження.

Обладнання: фізична карта Південної Америки, політична карта Південної Америки.

Завдання. Під час вивчення теми, користуючись картами атласу, позначте на контурній карті та запам’ятайте положення на материку основних географічних об’єктів Південної Америки (див. таблицю).

Географічні об’єкти Південної Америки

Категорії

Назви

Елементи берегової лінії

Море

Карибське

Затока

Ла-Плата

Протоки

Дрейка, Магелланова

Острови

Вогняна Земля, Фолклендські (Мальвінські), Галапагос

Миси

Гальїнас, Фроуерд, Горн, Паріньяс, Кабу-Бранку

Канал

Панамський

Форми рельєфу

Гори

Анди (г. Аконкагуа, 6959 м)

Вулкани

Котопахі, Сан-Педро

Рівнини

Амазонська низовина, Орінокська низовина, Ла-Платська низовина, Бразильське плоскогір’я, Гвіанське плоскогір’я

Води суходолу

Річки

Амазонка, Парана, Оріноко

Водоспади

Анхель (1054 м) – на притоці Оріноко, Ігуасу – на притоці Парани

Озера.

Маракайбо, Тітікака

Природні комплекси (ландшафти)

Пустеля

Атакама

Політична карта

Держави та їх столиці

Бразилія (Бразиліа), Перу (Ліма), Аргентина (Буенос-Айрес), Чилі (Сантьяго)

ПРАКТИЧНА РОБОТА 6

Визначення типів клімату Південної Америки за кліматичними діаграмами

Мета: навчитися аналізувати кліматичні діаграми та за даними кліматичних діаграм установлювати типи клімату Південної Америки.

Обладнання: кліматична карта Південної Америки, карта кліматичних поясів і областей світу.

Завдання

1. Пригадайте з теми “Африка” (практична робота 4, див. с. 85):

– що показано на кліматичній діаграмі у формі графіка, а що у формі стовпчикових діаграм;

– які характеристики клімату певної місцевості та в який спосіб можна визначити за кліматичними діаграмами.

2. Проаналізувавши наведені кліматичні діаграми з різних частин Південної Америки, заповніть таблицю в зошиті й визначте типи клімату.

Визначення типів клімату за кліматичними діаграмами

Кліматичні діаграми в різних частинах Південної Америки

Номер діаграми

Температура, °С

Півкуля

Амплітуда температура, °С

Опади

Тип клімату

Січень

Липень

За рік, мм

Сезонність

1

2

3

4

5

6

7

8

Населення та держави Південної Америки

Населення та держави Південної Америки

Готуємо повідомлення, дослідження, міні-проекти

1. Анди – найпротяжніша гірська система світу.

2. Корисні копалини Південної Америки.

3. Роль Анд у формуванні клімату Південної Америки.

4. Амазонка – королева рекордів.

5. Екологічні проблеми Амазонії.

6. Рослинність і тваринний світ амазонської сельви.

7. Тваринний світ південноамериканських саван.

8. Пампа – житниця Аргентини.

9. Природні унікальні об’єкти Південної Америки.

10. Людські раси Південної Америки.

11. Індіанці Південної Америки – люди з легенди.

Дізнаємося більше

1. http://geoworld. ucoz. ua/ (про географічні відкриття та мореплавців).

2. http://geography. kz/ (про материки й океани та їх відомі географічні об’єкти).

3. http://geo2000.nm. ru/ (про материки та країни світу).

4. http://geoknigi. com/view_map. php? id=8 (карти материків та океанів).

5. http://news2.ukrinform. com. ua:8100/Staters/Kornev/Rez/continents. shtml (про географію шести континентів).

6. http://geo. historic. ru/ (картографічні матеріали до вивчення материків і океанів).

7. http://naturewonders. chat. ru/index. html (пізнавальний матеріал про ма, терики).

ОЦІНЮЄМО ВЛАСНІ ЗДОБУТКИ

І. Виберіть одну правильну відповідь (0-1 бал за кожне завдання).

1. Морська течія біля берегів Південної Америки, яка спричинила формування берегової пустелі Атакама, – це

А Гвіанська течія

Б Бразильська течія

В Фолклендська течія

Г Перуанська течія

2. Гори Африки, які мають такий самий вік і подібне походження, що й Анди Південної Америки, – це

А Капські гори

Б Драконові гори

В Атлаські гори

Г Ефіопське нагір’я

3. Річка Африки, режим якої подібний до Амазонки, – це

А Конго

Б Замбезі

В Нігер

Г Ніл

4. Корінні жителі Південної Америки – індіанці – належать до

А європеоїдної раси

Б негроїдної раси

В монголоїдної раси

Г австралоїдної раси

II. Виберіть три правильні відповіді (0-3 бали за кожне завдання).

5. Основні чинники, які сприяють формуванню великої кількості опадів у східній частині Південної Америки, – це

1 конфігурація материка

2 розподіл сонячної радіації

3 панівні постійні вітри

4 рівнинний рельєф

5 теплі океанічні течії

6 холодні океанічні течії

7 гори Анди

6. Виберіть правильні твердження.

1 Південна Америка повністю розташована в Західній півкулі.

2 Анди – найдовша гірська система світу.

3 Найбільшу площу в Південній Америці займає тропічний кліматичний пояс.

4 Тітікака – найбільше за площею озеро Південної Америки.

5 В Андах спостерігається висотна поясність ландшафтів.

6 Більшість населення Південної Америки говорить англійською та французькою мовами.

7 Більшість країн материка належить до високорозвинених країн.

III. Визначте послідовність (0-3 бали за кожне завдання).

7. Визначте послідовність типів клімату за кількістю опадів, починаючи з найбільшої.

А субекваторіальний клімат

Б помірний морський клімат

В субтропічний середземноморський клімат

Г тропічний континентальний клімат

8. Визначте послідовність зміни природних зон Південної Америки від екватора на південь.

А напівпустелі

Б степи

В савани та рідколісся

Г вологі екваторіальні ліси

IV. Установіть відповідність (0-4 бали за кожне завдання).

9. Установіть відповідність між типами клімату Південної Америки та їх характерними ознаками.

1

Екваторіальний

А

Тепла й волога погода протягом року

2

Субекваторіальний

3

Субтропічний

Б

Тепле літо, прохолодна зима, опади протягом року

Середземноморський

4

Помірний морський

В

Тепло протягом року, літо вологе, зима суха

Г

Спекотна й суха погода протягом року

Д

Літо жарке й сухе, зима волога й прохолодна

10. Установіть відповідність між назвами тварин і природними зонами, у межах яких вони існують.

1

Мурахоїд, броненосець

А

Вологі екваторіальні ліси

2

Анаконда, лінивець

Б

Савани та рідколісся

3

Гривастий вовк, лама

В

Степи

4

Пампаська кішка,

Г

Мішані ліси

Пампаський олень

Д

Напівпустелі

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Населення та держави Південної Америки - Географія