Натуральне хутро

Матеріалознавство швейного виробництва

АСОРТИМЕНТ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

НАТУРАЛЬНЕ ТА ШТУЧНЕ ХУТРО

Натуральне хутро

Натуральне хутро – це вичинені шкурки пушних звірів (лисиць, норки, соболя, песця та інших), домашніх тварин (овець, кролів, кіз) та морських звірів (котиків, тюленів).

Натуральне хутро – це найкращий текстильний матеріал, який має високі естетичні показники та теплозахисні якості.

Коштовність натурального хутра обумовлюється біологічним видом тварини, будовою та властивостями волосяного покрову

та шкіряної тканини (міздрі).

Будова волосяного покрову (ворсу) та шкіряної тканини в свою чергу залежать від умов навколишнього середовища, в якому мешкає тварина (місцевості, клімату, пори року), індивідуальних особливостей її організму, віку та статі. Так, наземні пушні звірі мають пишний густий волосяний покров, який складається з пухового, остьового та направляючого волосся. Товщина шкіряної тканини, довжина та щільність волосся на спинці більші, ніж на черевці. Земноводні пушні звірі (бобри, видра, ондатра, нутрія) мають дуже густий, блискучий, але менш високий та пишний волосяний покров, який складається з пуху

та ості. Ворс більш густий та щільний на черевці, ніж на спинці.

Найкращі якості та зовнішній вигляд має хутро звірів, які мешкають на волі, в районах з холодним кліматом. Заготівлю хутра проводять в зимовий період, коли шкурки звірів мають найбільш густий та пишний волосяний покров. Індивідуальні відмінності виявляються в забарвленні, висоті та густоті ворсу, розмірах шкурки та товщині шкіряної тканини. Шкурки самців більші за розмірами, хутро в них більш пишне та густе. Шкурки молодих тварин мають неміцну міздрю, м’який, невисокий ворс. Виключенням є хутро деяких домашніх тварин (ягнят, телят, козенят, лоша, пижику) та морських звірів.

Вичинка шкурок складається з декількох етапів:

– підготовчі операції: обрізка, обробка водою, міздрування;

– операції суто вичинки: пікелювання, дублення, жирування;

– операції оздоблення: розчісування, фарбування, стрижка, щипання, прасування та інші.

Операції вичинки надають шкуркам стійкість до гниття та розпаду, дії води, мікроорганізмів, хімічних реагентів та підвищених температур.

Фарбують хутро для поліпшення природного забарвлення, надання однорідного кольору та для імітації більш коштовних видів хутра.

Шкурки з високим та густим ворсом стрижуть для створення рівної поверхні з висотою ворсу до 20 мм. Таким же способом імітують коштовні види хутра: кролик під морського котика або норку, нутрія під норку, норка під шиншилу і таке інше. Деякі види хутра щипають (обривають остьові волосся) для надання ворсу більшої м’якості та пишності (нутрія щипана, видра щипана та інші).

Властивості хутра залежать від його будови та якості вичинки шкурок.

Якість хутра визначається якістю волосяного покрову та міздрі, а також міцністю закріплення ворсу. Якість волосяного покрову характеризується його висотою, густотою, кольором, блиском, м’якістю, пружністю, стійкістю до стирання.

Якість міздрі характеризується її товщиною, міцністю, еластичністю, відсутністю механічних пошкоджень. Крім того, якість хутра визначається його теплозахисними властивостями, розмірами та масою шкурки, показниками носкості.

Носкість хутра характеризується стійкістю до дії комплексу руйнувальних факторів в процесі експлуатації. Носкість хутра залежить від міцності та пружності волосся та міздрі, міцності закріплення ворсу, його стійкості до звалювання та стирання, міцності фарбування. Хутро з високими показниками носкості – це видра, бобер, котик, соболь, норка; з низькими: ондатра, кролик, заєць та деякі інші. Хутро лисиць, куниць, песців, білок, овець хутряних порід має середні показники носкості.

Теплозахисні якості хутра визначаються густотою та висотою волосяного покрову, товщиною та щільністю міздрі.

Естетичні показники хутра характеризуються також густотою та висотою ворсу, його пишністю, пружністю, блиском та кольором.

Асортимент натурального хутра розподіляється на три асортиментні групи:

I. Асортимент пушно-хутряних напівфабрикатів включає хутро лисиці звичайної (рудої, та бурої), лисиць сріблясто-чорних та чорно-бурих, песців білих та блакитних, норки, горностая, куниці, соболю, колонка, видри, бобра, нутрії, ондатри та інших диких звірів.

II. Асортимент хутряних напівфабрикатів включає хутро домашніх тварин: овчини каракульської, смушкової та цігейської порід, кролів, козенят, телят, лоша, північних оленів (пижика).

III. Асортимент напівфабрикатів морських звірів включає хутро морських котиків та тюленів.

Використовують натуральне хутро для виготовлення головних уборів, верхнього одягу (пальт, напівпальт, накидок, палантинів, жакетів), комірів, манжет та для оздоблення одягу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Натуральне хутро - Матеріалознавство