Науки, що вивчають організм людини

ВСТУП

§ 1. Науки, що вивчають організм людини

Науки, що вивчають організм людини

Мал. 1.1. А. Везалій (а) і малюнок з трактату “Про будову людського тіла” (б)

Організм людини як предмет вивчення. Знання про організм людини – величезна цінність: вони дають змогу боротися з хворобами і попереджати їх виникнення. Розуміння будови й функцій людського організму необхідні кожному. Вивчаючи їх, ви робите важливий крок до пізнання себе. Кожен з вас – господар власного організму, отже, від того, наскільки дбаєте про нього, залежать ваш настрій,

працездатність і, головне, ваше здоров’я.

Організм людини є предметом дослідження, перш за все, двох наук – анатомії й фізіології. Анатомія – наука про будову окремих органів, їх систем й організму в цілому. Фізіологія вивчає функції цілісного організму, його органів і їх систем.

Методи вивчення будови організму. Описати зовнішню будову тіла людини нескладно: будь – яку його частину ми можемо побачити безпосередньо. Проте як з’ясувати, що знаходиться під шкірним покривом тіла? Одним з найважливіших і найдавніших методів, що дає змогу відповісти на це запитання, є розтин мертвого тіла і вивчення

його органів. Невипадково назва науки про будову організму походить від грецького слова анатоме – розтинання. Так, ще в Стародавньому Єгипті жерці, які розтинали тіла померлих, готуючи їх для бальзамування, склали один з перших описів внутрішньої будови організму людини.

Хоча людський організм лікарі вивчали й за часів античності, й за часів середньовіччя, систематичні анатомічні дослідження розпочалися лише в епоху Відродження – після скасування заборони на розтин тіл, накладеної християнською церквою. Засновником анатомії як науки вважають італійського вченого Андреаса Везалія (мал. 1.1), який у 1543 році написав трактат “Про будову людського тіла”.

Науки, що вивчають організм людини

Мал. 1.2. Рентгенограма кисті людини (а); зображення плоду в утробі матері, отримане під час УЗД (б); камінь у жовчному міхурі, який “побачив” ендоскоп (в)

Лише через декілька століть з розвитком фізики вчені-анатоми й лікарі змогли “зазирнути” всередину живого організму людини (мал. 1.2). Завдяки відкриттю рентгенівських променів дослідники вперше одержали зображення внутрішніх органів на спеціальних плівках. Внутрішні органи можна побачити й на моніторі приладу для ультразвукового дослідження (УЗД), піддаючи певні ділянки тіла дії звукових хвиль високої частоти. Щоб роздивитися органи зсередини, застосовують ендоскоп – гнучку пластикову трубку, у якій містяться спеціальні волокна, що проводять світло. Ендоскоп уводять у шлунок, бронхи тощо і через об’єктив, розміщений на зовнішньому кінці приладу, досліджують внутрішню поверхню органа.

Методи дослідження функцій організму. Щоб з’ясувати, яке завдання в організмі виконує та чи інша його складова, інколи достатньо нескладного експерименту. Розпрямивши руку, ми побачимо на лікті складки шкіри. Яка їх функція? Зігнемо руку – і складки зникнуть. Отже, складки – це певний запас шкіри, який дає змогу зігнути руку в лікті. Якби такого запасу не було, під час згинання руки шкіра натягувалася б так, що перешкоджала руху.

Зрозуміло, що визначити, як функціонують внутрішні органи людини, значно складніше. Для цього потрібні спеціальні фізіологічні дослідження. Деякі з них проводять на тваринах – мавпах, свинях, собаках. Вивчаючи роботу їх органів, учені роблять висновки щодо функціонування аналогічних органів людини.

Інформацію про стан внутрішніх органів дослідники також отримують, аналізуючи склад крові, сечі, шлункового соку, вимірюючи артеріальний тиск крові, частоту серцевих скорочень тощо. Так, за аналізом крові можна визначити, як функціонує печінка, підшлункова залоза, нирки. Досліджуючи склад сечі, з’ясовують, як працюють нирки. За сукупністю результатів таких досліджень можна робити висновки щодо стану здоров’я людини.

Науки, що вивчають організм людини

Мал. 1.3. Томограма голови людини

Сьогодні вчені використовують чимало спеціальних приладів, щоб дослідити функціонування органів людини. Електронна мікроскопія дає змогу одержати зображення клітин різних органів, збільшене в сотні тисяч разів. Застосовуючи магніто-резонансну томографію (МРТ), вивчають процеси, які відбуваються в живих тканинах (мал. 1.3). Цей метод базується на тому, що тканини організму в залежності від їх стану по-різному поглинають електромагнітні коливання. Розглядаючи на моніторі комп’ютера зображення, отримане за допомогою МРТ, можна дослідити, які зміни відбуваються в тканинах.

Усі фізіологічні дослідження людського організму тісно пов’язані з медициною і гігієною – наукою, що вивчає умови збереження здоров’я людини і розробляє методи профілактики захворювань.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Науки, що вивчають організм людини - Біологія