Наукові методи пізнання природи. Лабораторна робота № 1 “Кабінет фізики та його обладнання. Правила безпеки у кабінеті фізики”

Розділ 1. ПОЧИНАЄМО ВИВЧАТИ ФІЗИКУ

УРОК № 2

ТЕМА. Наукові методи пізнання природи. Лабораторна робота № 1 “Кабінет фізики та його обладнання. Правила безпеки у кабінеті фізики”

Мета: ознайомити учнів із науковими методами пізнання природи, із відомими вченими – фізиками-експериментаторами й творцями фізичних теорій, з особливостями організації роботи в кабінеті фізики, його робочими зонами, їх обладнанням, правилами безпеки у кабінеті фізики; формувати початкові експериментальні уміння та навички; розвивати вміння учнів

робити аналіз, синтез, узагальнення; виховувати в учнів прагнення до самостійного поповнення знань.

Тип уроку: комбінований урок.

Обладнання: електрофорна машина, книжка, аркуш паперу, історичні довідки про життя і наукову діяльність видатних учених-фізиків, портрети фізиків, фізичні прилади.

Структура уроку

1. Актуалізація опорних знань учнів. Диктант.

2. Вивчення нового матеріалу.

3. Виконання лабораторної роботи № 1.

4. Узагальнення вивченого матеріалу.

5. Підсумок уроку. Домашнє завдання

Демонстрація

1. Скочування

кульки з похилої площини.

2. Отримання електричної іскри за допомогою електрофорної машини.

3. Фізичні прилади.

4. Портрети фізиків

Міжпредметні зв’язки

Література, історія

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ

Наука не є і ніколи не буде закінченою книгою…

Альберт Ейнштейн

І. Актуалізація опорних знань учнів. Диктант

Після розгляду відповідей на питання, що були задані додому, учні працюють з текстом.

Учитель. До вашої уваги пропонується текст, з якого сильний вітер повидував деякі слова. Ваше завдання – відновити текст. Втрачені слова можна побачити на дошці, куди їх занесло поривом вітру.

… – наука про природу, завдання якої відкривати…, які пов’язують між собою різні фізичні…, що відбуваються у…. Уперше слово “фізика” з’явилося в працях… філософа…. Щоб вивчати фізику, використовують спеціальні слова – …. Наприклад: фізичне…. Кожне тіло має форму і…. Крім того, тіла можуть відрізнятися…, з якої їх виготовлено.

(Втрачені слова: фізика, явища, закони, грецький, Аристотель, природа, речовина, об’єм, термін, тіло.)

У деяких словах, що написані на дошці, виділено окремі літери. Спробуйте скласти з них слово-похвалу. (Молодці)

Відгадайте загадки:

1. Як Сонце горить,

Швидше вітру летить,

Дорога в повітрі лежить,

За силою собі рівних не має.

Відповідь: блискавка.

2. Ти кричав – вона мовчала,

Ти мовчав – вона кричала.

Відповідь: луна.

3. Що з землі не піднімеш?

Відповідь: тінь.

4. У вогні не горить, а у воді не тоне.

Відповідь: лід.

5. Книги читають, а грамоти не знають.

Відповідь: окуляри.

6. Йду в воду красен,

Выйду – черен.

Відповідь: залізо.

7. Світло пропускає,

А тепло не випускає.

Відповідь: скло.

8. На минуту в землю врос

Разноцветный чудо-мост.

Чудо-мастер смастерил

Мост высокий без перил.

Відповідь: веселка.

II. Вивчення нового матеріалу

Учитель. У м. Загорську Московської області є школа для сліпоглухонімих дітей. Які властивості світу дуже важко пізнати цим дітям? Як їм пояснити, що таке Сонце? Серед випускників цієї школи є вчені, що вивчають можливості людини (психологи), а твори дітей повні радості, доброти і бажання жити!

Уявлення про природу кожна людина (і первісна, і сучасна) одержувала й одержує за допомогою органів чуттів: зору, слуху, дотику, нюху, смаку.

Кожний знає, що лід у теплому приміщенні тане, вода на морозі замерзає, магніт притягує залізні предмети і т. ін. Звідки з’явилися ці знання? Багато знань отримали люди з власних спостережень. Унаслідок цих спостережень учені зробили багато правильних висновків про навколишній світ. Щоправда, було й багато помилкових висновків і тверджень. Зокрема, помилковими виявилися погляди Аристотеля про вільне падіння тіл. Отже, обмежитися під час вивчення фізичних явищ (біологічних, хімічних) лише спостереженнями не можна, навіть якщо вони проводяться систематично. За результатами спостережень учені формулюють гіпотези – припущення, обгрунтовані науковими фактами. Фізичні гіпотези потребують дослідної або експериментальної перевірки.

Фізика – наука експериментальна. Спирається на спостереження і досліди.

Чим відрізняються спостереження від дослідів?

Під час спостереження людина не втручається в хід явища, а лише фіксує послідовність його перебігу та робить висновки з побаченого. А дослід проводять із певною метою, за наперед обміркованим планом і під час досліду виконують спеціальні вимірювання, використовуючи різні прилади. Після закінчення експерименту аналізуються результати та робляться висновки.

Важливість і необхідність дослідів під час вивчення фізики можна довести на таких прикладах. Чи траплялося так, щоб органи чуття вас підвели?

А) Яка лінія довша? А тепер перевірте лінійкою.

Наукові методи пізнання природи. Лабораторна робота № 1 Кабінет фізики та його обладнання. Правила безпеки у кабінеті фізики

Б) Візьміть три склянки з водою: холодною, теплою, гарячою. Потримайте 2 хв. пальці лівої руки в холодній воді, а правої – у гарячій, а потім швидко опустіть їх у склянку з теплою водою. Яку інформацію про температуру теплої води дає вам дотик? Виміряйте температуру за допомогою термометра.

В) Подивіться на поверхню вашого столу і скажіть, чи гладка вона? А тепер проведіть рукою по столу. Зробіть висновок.

Дослід допомагає відтворювати природні явища у лабораторних умовах.

Демонстрація електричного розряду за допомогою електрофорної машини (у природі блискавка – це гігантський електричний розряд).

Важливу роль у становленні фізичної науки й техніки відіграли вчені-фізики, які були талановитими експериментаторами. Виходячи зі спостережень, Аристотель стверджував, що важкі тіла падають завжди швидше, ніж легкі. Але Галілей піддав цю ідею сумніву. Відомий італійський учений Галілео Галілей висунув гіпотезу про особливості вільного падіння тіл: різний час падіння тіл з однієї висоти пояснюється різним опором повітря для тіл різної форми і не залежить від їхньої маси. На підтвердження цієї гіпотези Галілей провів дослід, кидаючи кулі різного розміру, які до того ж були виготовлені з різного матеріалу, з Пізанської вежі заввишки 61 м. При цьому дослідник виявив, що тіла падали на землю майже одночасно.

Перевіримо на досліді – чи можуть тіла однакової маси падати не однаково? Відпустимо з деякої висоти аркуш паперу й зім’ятий у грудку аркуш. Грудка впаде набагато раніше за аркуш, хоча їхні маси однакові. Отже, дослід свідчить, що тіла однакової маси можуть падати по-різному.

Талановитими експериментаторами були І. Ньютон, який установив загальні закони механічного руху; А. Ейнштейн, який створив теорію відносності; М. Фарадей, який відкрив закон електромагнітної індукції; В. Ретген, лауреат Нобелівської премії за відкриття Х-променів; П. Яблочков, автор “електричної свічки”; український фізик І. Пулюй, який отримав важливі дослідні результати з вивчення катодних та рентгенівських променів. …А чи знаєте ви, що польоти в космос стали можливими завдяки нашому з вами земляку Шаргею (Кондратюку)?

Сучасна фізика з усіма її чудовими відкриттями – результат спільних зусиль багатьох поколінь дослідників. За кожною формулою шкільного підручника – копітка праця багатьох дослідників, учених. Людство не завжди вчасно оцінювало працю вчених-фізиків. Багато хто віддав життя за науку. Архімед загинув від меча варвара, захищаючи свої креслення. Джордано Бруно спалили на вогнищі, катували Галілео Галілея, який, проте, не зрікся своїх переконань; трагічно загинув Георг Ріхман, досліджуючи природу блискавки…

Багато відкриттів зроблено у фізиці. Але не слід вважати, що це межа людських можливостей. І на вашу долю вистачить чимало відкриттів. Проте зробити навіть найменше відкриття не так легко. Для цього потрібно добре знати фізику. Отже, ми робимо наступний крок до успішного оволодіння фізикою і переходимо безпосередньо до виконання лабораторної роботи.

III. Виконання лабораторної роботи № 1

Тема. Фізичний кабінет та його обладнання. Правила безпеки у фізичному кабінеті

Мета роботи: ознайомитися з фізичним кабінетом і його обладнанням, ознайомитися з правилами поведінки та технікою безпеки під час проведення уроків і лабораторних робіт у кабінеті фізики.

Прилади і матеріали: робоче місце учня, робоче місце вчителя, інструкція з правил безпеки в кабінеті фізики.

ХІД РОБОТИ

1. Уважно вислухайте розповідь учителя про фізичний кабінет. Розгляньте обладнання та прилади, що показує вчитель, запишіть у зошит для лабораторних робіт їхні назви та призначення.

2. Ознайомтеся з інструкцією з техніки безпеки в кабінеті фізики.

Типова інструкція з правил безпеки праці для учнів

1) Будьте уважними і дисциплінованими в кабінеті фізики, чітко виконуйте вказівки вчителя.

2) Не розпочинайте виконувати лабораторну роботу без дозволу учителя фізики.

3) Перш ніж розпочинати лабораторну роботу, вивчіть її зміст і хід виконання.

4) Розміщуйте прилади, матеріали, навчальне обладнання на своєму робочому місці так, щоб запобігти їх падінню або перекиданню.

5) Скляний посуд закріплюйте у лапці штативу під час проведення дослідів дуже ОБЕРЕЖНО.

6) Під час проведення дослідів не допускайте граничних навантажень на вимірювальні прилади.

7) Стежте за справністю всіх кріплень у навчальних приладах і пристосуваннях. Не доторкайтесь і не нахиляйтесь (особливо з розпущеним волоссям) до обертових частин приладів.

8) Збираючи навчальні установки, використовуйте провідники з міцною ізоляцією та без видимих ушкоджень.

9) Під час збирання електричних кіл уникайте перетину провідників.

10) Джерело струму в електричному колі вмикайте останнім. Зібране електричне коло вмикайте тільки з дозволу вчителя і після його перевірки.

11) Не торкайтесь елементів електричного кола, які не мають ізоляції та перебувають під напругою.

12) У роботі використовуйте інструменти з ізольованими ручками.

13) Після закінчення виконання роботи від’єднайте джерело електроживлення і після цього розберіть електричну схему.

14) Не залишайте робоче місце учня без дозволу вчителя.

15) Виявивши несправність в електричних приладах, що перебувають під напругою, негайно відімкніть джерело електроживлення і повідомте про це учителя.

16) У разі травмування чи поганого самопочуття припиніть виконувати лабораторну роботу та повідомте вчителя.

3. Дайте відповіді на контрольні запитання:

А) Де в кабінеті фізики розташована інструкція з техніки безпеки?

Б) Укажіть, що дозволяється учневі під час виконання лабораторної роботи:

– звертатися по допомогу до вчителя (підведена рука);

– обмінюватися обладнанням з сусідами;

– змінювати план роботи без узгодження з учителем;

– голосно обговорювати хід виконання роботи;

– допомагати учневі, що сидить за сусідньою партою.

4. За нормативними вимогами площа приміщення кабінету має бути не меншою за 66 м2, відстань між демонстраційним столом і класною дошкою не менш ніж 1 м; відстань демонстраційного стола до останнього ряду столів учнів не більш ніж 10 м. Дослідіть характеристики кабінету фізики та їх відповідність до наявних норм і запишіть результати досліджень.

5. Складіть короткий звіт про лабораторну роботу.

Після закінчення роботи учитель аналізує виконання завдань, поставлених у роботі, та збирає зошити для лабораторних робіт.

IV. Узагальнення вивченого матеріалу

Бесіда за питаннями:

– Чим відрізняється спостереження від експерименту?

– Які основні правила роботи в шкільному кабінеті фізики?

V. Підсумок уроку. Домашнє завдання

Підготувати повідомлення про вченого-фізика. Підготуватись до лабораторної роботи № 2.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Наукові методи пізнання природи. Лабораторна робота № 1 “Кабінет фізики та його обладнання. Правила безпеки у кабінеті фізики” - Плани-конспекти уроків по фізиці