Неозначена форма дієслова
Тема. Неозначена форма дієслова. (Вправи 334-338).
Мета. Повторити вивчений матеріал у попередні роки навчання і поглибити знання учнів про неозначену форму дієслова.
Розвивати вміння аналізувати мовний матеріал.
Виховувати впевненість у собі.
Обладнання: збірка українських прислів’їв і приказок, інструкції до дитячих ігор, підручник, зошит.
Хід уроку
I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності.
Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань від уроку.
II. Перевірка домашнього
А) Учні об’єднуються у 4 групи. У кожній групі один учень читає утворений текст, називає часові форми дієслів, інші – звіряють зі своїми записами.
Б) Обговорення творчих робіт.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Читання епіграфа до уроку.
“Добре того вчити, хто хоче все знати” (З народного).
– Як ви розумієте цей вислів?
– Які якості потрібні людині для успішного навчання?
– Ви помітили, що для успішного навчання потрібна ще сила волі. Як її виховати у собі?
– Прочитайте, як один учень виховує у собі силу волі (перший текст вправи 334 краще виписати на дошку або
2. Повідомлення теми уроку.
– Переробіть текст так, щоб це була не розповідь про власний досвід, а правило для будь-кого. Звірте свій варіант із другим текстом вправи.
– Зверніть увагу на виділені дієслова в обох текстах. Випишіть їх у 2 стовпчики. У першому стовпчику визначте час і число дієслів.
– Проаналізуйте дієслова другого стовпчика. У який момент відбуваються ці дії: до повідомлення про них, під час чи після повідомлення? Вони стосуються однієї особи чи багатьох?
– Чи можна визначити форму таких дієслів (час і число)?
– Наш урок присвячено саме таким дієсловам. Давайте придумаємо для них назву!
Після запропонованих учнями варіантів вчитель пропонує познайомитись із правилом на с. 156 і виділити у дієсловах другого стовпчика суфікси.
3. Каліграфічна хвилинка (за вправою 335).
– Із поданих складів створіть і запишіть слова.
– Поясніть, що означають ці слова.
– У прислів’ях часто вживають дієслова неозначеної форми. Як ви думаєте, чому?
– Звірте свої відповіді із правилом до вправи 336 на с. 156.
4. Опрацювання нового матеріалу.
– Спишіть прислів’я із вправи 336, підкресліть дієслова у неозначеній формі. Як ви розумієте ці вислови?
– Поміркуйте, де ще можуть використовуватися дієслова неозначеної форми. (Правила, інструкції.)
– Прочитайте інструкцію виготовлення серветки у техніці витинанки (вправа 337).
– За зразком цієї інструкції складіть свої, використовуючи дієслова неозначеної форми:
І в. – інструкцію до відомої гри;
II в. – для приготування страви;
III в. – з виготовлення вітальної листівки.
IV. Фізкультхвилинка.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Перевірка і редагування складених інструкцій.
2. Робота в зошиті.
VI. Підсумок уроку.
– З якою формою дієслова ми працювали?
– Що про неї можна сказати?
– У яких текстах вона використовується?
VII. Домашнє завдання.
1. Вправа 338 (скласти поради, як готуватися до контрольної роботи з української мови).
2. Для тих, хто хоче знати більше: поміркувати над тим, якими можуть бути правила дружби, і записати їх.
?include(“$DOCUMENT_ROOT/block/list. html”;?> ?