НУМЕРАЦІЯ ШЕСТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ЧИТАННЯ І ЗАПИС ШЕСТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ПОВТОРЕННЯ ПИСЬМОВОГО ДІЛЕННЯ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЗНАЧЕННЯМ ЙОГО ДРОБУ
Мета: формувати в учнів уміння читати і записувати шестицифрові числа в межах 200 000, розкладати їх на розрядні доданки; закріплювати обчислювальні навички та вміння розв’язувати задачі; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Математичний диктант
– Запишіть цифрами числа: п’ять тисяч сто двадцять три; шістдесят дві тисячі п’ятсот вісім; сімдесят дві тисячі чотири; сорок три тисячі три.
–
– Порівняйте числа:
![]()
– Збільште частку чисел 90 та 18 у 16 разів.
– Зменшіть добуток чисел 24 і 4 у 8 разів.
– Збільште різницю чисел 87 і 48 у 2 рази.
– Різницю чисел 59 і 38 збільшіть на різницю чисел 48 і 32.
Відповіді: 90 : 18 – 16 = 80; 24 – 4 : 8 = 12; (87 – 48) – 2 = 78; (59 – 38) + (48 – 32) = 37.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником
– Назвіть попереднє і наступне числа для чисел: 31 801 (31 800; 31 802); 19 820 (19 819; 19 821).
Завдання 246
– З’ясуйте, які розряди становлять окремі гудзики (одиниці), смужки (десятки), зв’язки
Відповідь: 68 548 гудзиків.
Колективна робота (завдання 247, за зразком)
– Назвіть найбільше п’ятицифрове число (99 999).
Пояснення вчителя
– Назвіть наступне число (100 000). Це найменше шестицифрове число. Якщо до 100 тисяч додати один, отримаємо число сто тисяч один. Наступне число сто тисяч два, потім – сто тисяч три і т. д.
Завдання 250. Розкладання чисел на розрядні доданки
Перед виконанням вправи можна ознайомити учнів зі зразком:
183 248 = 100 000 + 80 000 + 3000 + 200 + 40 + 8.
Записи виконуються на дошці і в зошитах паралельно.
Робота з таблицею (завдання 249)
Діти розглядають таблицю, з’ясовують, що спільного у записаних у таблиці числах. Аналізують їх розрядний склад.
Зразок міркувань: у числі 100 001 міститься одна сотня тисяч, відсутні одиниці розряду десятків тисяч, одиниці розряду одиниць тисяч, одиниці розряду сотень, одиниці розряду десятків, є 1 одиниця.
Завдання 257 (самостійно з подальшою взаємоперевіркою в парах)
2. Фізкультхвилинка
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ, УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Повторення письмового ділення
Завдання 252 (1) (колективно)
Завдання 252 (2) (самостійно)
![]()
2. Робота над задачею
Завдання 253
Учні вивчають задачу за підручником, складають план її розв’язання. Розв’язання записують самостійно.
План розв’язання задачі
1) Скільки груш у саду?
2) Скільки яблунь у саду?
3) Скільки груш і яблунь у саду?
4) Скільки слив у саду?
1) 864 : 4 = 216 (груш) – у саду;
2) 864 : 3 = 288 (яблунь) – у саду;
3) 216 + 288 = 504 (д.) – груш і яблунь у саду;
4) 864 – 504 = 360 (слив) – у саду.
3. Завдання для допитливих “Банк математичних цікавинок”
Завдання 255 (колективно)
– Запиши всі трицифрові числа, в кожному з яких сума цифр дорівнює числу 3. (111; 102; 120; 210; 201; 300)
– 3 книги випала частина сторінок. Перша з них має номер 165, а номер останньої сторінки записується тими ж цифрами, але в зворотному порядку. Скільки сторінок випало? (561 – 165 = 396 (стор.); 396 – 1 = 395 (стор.))
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 254; 256 (с. 40).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вдавалося на сьогоднішньому уроці?
– Над чим ще слід попрацювати на наступному уроці?