ОЧИТОК ЇДКИЙ

ОЧИТОК ЇДКИЙ, або заяча капуста, – однолітня або багаторічна трав’яниста рослина із сімейства товстянкових. Росте на сухих місцях, на піщаних грунтах, можна зустріти на галявинах і пасовищах. Розводиться як декоративна рослина. Стебла досягають 4-15 см висоти, вкриті листям, східні. Листя почергове, дрібне, м’ясисте, яйцевидно-циліндричне, з нижнього боку роздуте, із часниковим запахом, зібране в густі прикореневі розетки. Квітки п’ятичленні, сидячі, з гострими пелюстками в складному щитовидному суцвітті, золотаво-жовті. Оцвітина подвійна.

Плід з 5 листянок, блідо-зеленого кольору. Насіння овальне, дрібне. Цвіте з травня по липень.

О. – чудовий медонос і пилконос. Бджоли відвідують квітки протягом усього дня. Медопродуктивність з 1 га суцільного покриву коливається від 40 до 210 кг. Мед з О. високої якості, із приємним тонким запахом, золотаво-жовтого кольору.

Рослина отруйна. О. містить алкалоїди, дубильні речовини, органічні кислоти тощо.

О. пурпуровий – багаторічна трав’яниста рослина сімейства товстянкових. Росте на луках, берегах рік, схилах, галявинах, серед чагарників, іноді його вирощують на городах. Висота рослини 80 см, корінь

клубнеподібний. Стебло прямостояче, не гілкується, соковите. Листя товсте, м’ясисте, довгасто-ланцетне, безчерешкове, нерівнопильчасте. Соковите листя й молоді пагони О. пурпурового мають приємний, солодкувато-гострий смак. Квітки дрібні, рожеві або пурпурові, зібрані в густе суцвіття. Плід – п’ятилиСтівка. Цвіте з липня по вересень.

О. пурпуровий – добрий медонос. Мед з нього зараховують до розряду найкращих сортів. Колір меду золотаво-жовтий.

О. звичайний, О. великий – росте в соснових борах, у змішаних і широколистяних лісах. Стебло прямостояче, заввишки 10-70 см, гіллясте у верхній частині. Корінь стовщений, веретеноподібний. Листя почергове, супротивне, округле, товсте, м’ясисте, обгортає стебло, завдовжки 5-13 см. Квітки дрібні, блідо-рожеві з краплистим віночком, зібрані в густе верхівкове, щитоподібне суцвіття завширшки 6-10 см. Плід – складна листянка. Цвіте із середини липня до кінця вересня. Забезпечує підтримувальний узяток.

О. кавказький і О. кабардинський – поширені на Кавказі й у північно-східній частині країни. Висота рослин досягає 70 см. Кореневища великі, клубнеподібні. Листя велике, м’ясисте. Суцвіття щитоподібне. Квітки п’ятилисточкові, рідше чотирилисточкові. Пелюстки зеленувато-білі або жовтуваті. Насіння дрібне, овальне.

Для бджільництва найбільший інтерес становить О. кавказький, який рекомендується вирощувати як культуру. На одному стеблі О. кавказького налічується до 600 квіток. У культурі зацвітає в другій половині серпня й цвіте протягом 30-60 днів залежно від погодних умов. Квітки виділяють багато нектару. О. к. є чудовим осіннім медоносом, із його насаджень за період цвітіння можна одержати до 10 кг меду з однієї бджолосім’ї.

Розмножується пагонами або діленням кущів, у культурі – насінням. Пагони з’являються на 45-55-й день. Дикорослий О. кавказький зацвітає в перший рік, сіянці – через 2 роки.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ОЧИТОК ЇДКИЙ - Бджільництво