ОДИНИЦЯ ВИМІРЮВАННЯ МІСТКОСТІ
ПОВТОРЕННЯ МАТЕРІАЛУ ЗА 1-Й КЛАС
Урок 8. ОДИНИЦЯ ВИМІРЮВАННЯ МІСТКОСТІ – ЛІТР. ПОРІВНЯННЯ МІСТКОСТІ ПОСУДИН. ДОБА І ТИЖДЕНЬ, РІК І МІСЯЦІ
Мета: формувати вміння розв’язувати задачі з використанням одиниці вимірювання місткості, розв’язувати текстові задачі і задачі логічного характеру; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, увагу; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 13, завдання 70; 71)
Завдання
– Скільки літрів соку в другій банці?
– Складіть обернену задачу.
Завдання 71
– Порівняйте задачі.
2. Обчислення зручним способом
7 + 8 + 3 + 2
8 + 1 + 2 + 9
6 + 2 + 8 + 4
7 + 5 + 5 + 3
3. Складання і розв’язування задач за схемами
4. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
– Запишіть, вставляючи пропущені числа.
1; 3; 3; 1; 7; 9; 9; 7; 3; 4; 4; 3; 2; 5; 7; 7; ?; ?.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми повторимо одиницю вимірювання місткості – літр та одиниці вимірювання часу.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 13-14)
Завдання
Двоє учнів працюють за закритою дошкою.
Завдання 73
Учні за малюнками дають відповіді на запитання.
1) Скільки літрів води містять: дві такі каструлі? відро і банка? банка і каструля? два таких чайники і кухоль?
2) На скільки більше літрів води містить: відро, ніж банка? відро, ніж каструля? банка, ніж два таких кухлі?
Завдання 74
Учні усно складають задачу з питанням: “Скільки крокодилів було у воді спочатку?”. Розв’язання записують самостійно. Учитель перевіряє.
Завдання 75
Під час повторення умови один учень креслить схему. Після цього учні розв’язують задачу, замінивши в умові слово менше на слово більше.
Завдання 76. Усне виконання завдання
– Назвіть дні тижня.
– З яких частин складається доба?
– Скільки годин у добі?
– Відгадайте загадку.
– Нас сім братів.
Роками рівні, а імена різні. (Дні тижня)
– Що таке тиждень? (7 діб)
– Який сьогодні день тижня? був учора? позавчора? буде завтра? післязавтра?
– Який день тижня шостий по рахунку, починаючи з понеділка? Яким днем закінчується тиждень?
Завдання 77
– Прочитайте пояснення. Виконайте завдання.
Рік – основна одиниця вимірювання часу, пов’язана з рухом Землі навколо Сонця.
– Розгляньте малюнок.
– Рік поділяють на 12 місяців.
Є 4 пори року: зима, весна, літо й осінь.
Зимові місяці – грудень, січень, лютий; весняні – березень, квітень, травень; літні – червень, липень, серпень; осінні – вересень, жовтень, листопад.
– Повторіть назви всіх місяців. Дізнайтеся за календарем, скільки діб у кожному місяці.
Завдання 78*. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають усі двоцифрові числа, у яких кількість десятків і одиниць однакова. (11; 22; 33; 44; 55; 66; 77; 88; 99)
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (див. додаток до уроку)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Чим вимірюють рідини?
– Скільки склянок соку вміщається у літровій банці?
– Скільки робочих днів у тижні? вихідних?
– Назвіть осінні місяці.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 14, завдання 79; 80.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 8
1. Фронтальна робота над задачами
– У десятилітрове відро налили 7 л води. Скільки літрів води треба долити до повного відра?
– У літрову банку налили 2 склянки соку. Скільки ще склянок соку поміститься в цій банці? (Учні усно дають відповідь на запитання, з’ясовуючи, що в основі розв’язання цієї задачі – склад числа 5.)
– В одному відрі 5 л води, а в другому – 3 л. Як зробити, щоб води стало у відрах порівну? (Можна перелити 1 л води з першого відра у друге; можна з першого відра вилити 2 л води; можна в друге відро влити 2 л води; можна з першого вилити 3 л, а з другого 1 л; і т. д.)
2. Обчислення значень виразів
1 доба + 3 год.
3 доби + 4 доби
1 доба – 4 год.
1 тижд. + 2 доби
10 год. + 14 год.
1 тижд. – 5 діб
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічного завдання
– Що потрібно зробити, щоб будинки були за огорожею? (Потрібно намалювати огорожу на тлі будинків.)