Однойменні тональності та паралельні тональності. Розучування пісні “Гей, шуми, Великий Луже”, музика Є. Пасічника. Слухання музики. Д. Бортянський. “Хоровий концерт № 24”
6 КЛАС
Тема 2. Я і музика
Урок 33
Тема уроку. Однойменні тональності та паралельні тональності. Розучування пісні “Гей, шуми, Великий Луже”, музика Є. Пасічника.
Слухання музики. Д. Бортянський. “Хоровий концерт № 24”
Мета уроку: дати дітям поняття про однойменні тональності та закріпити на музичній вправі та пісні; розвивати у дітей вокально-хорові навички та ладо-тональний слух; виховувати інтерес до української народної музики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: магнітофон, аудіо-запис, фортепіано.
Хід
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування.
Вправа на розвиток легкості і рухливості голосу.
– Чи звернули ви увагу на знаки? Що ви помітили?
(І частина вправи написана у ре мажорі, бо при ключі два дієзи і тоніка. а II частина – у ре мінорі, а знак при ключі помінявся на один бемоль.)
Давайте просольфеджуємо цю вправу уважно, звертаючи увагу на знаки і зміну ладу. Запам’ятайте, що тональності мажору і мінору, які мають однакову тоніку, але різні ключові знаки альтерації, називають однойменними.
ІІІ. Розучування
1. Діти, сьогодні ми вивчимо з вами нову пісню Євгена Пасічника, Дей, шуми, Великий Луже”. Я вам її виконаю, а ваше завдання визначити основний зміст тексту пісні, лад, характер виконання.
Гей, шуми Великий Луже
Слова П. Ребра
Музика Є. Пасічника
То не вітер лине з поля
В придніпровській стороні,
То летить козацька воля
На буланому коні.
Сходить сонце, золотиться,
Мов козацька булава.
Ще не висохла криниця –
Запорізька Січ жива.
Приспів:
Наша мова солов’їна
Піде з нами у віки.
Доти буде Україна,
Доки будуть козаки.
2. Художній показ пісні.
3. Характеристика прослуханого.
Пісня написана у темпі маршу, вона бадьора, мужня, самі слова пісні говорять про те, що Україна знову вільна, а козацька слава не вмре, не поляже. Доки є в Україні козаки, доти жити буде Україна.
4. Розучую пісню за нотним текстом. Звертаю увагу дітей на ключові знаки альтерації. Пісня має заспів і приспів. Заспів звучить у мі мінорі, а приспів – у мі мажорі. Такі тональності називаються однойменними.
У багатьох тактах цієї пісні використана синкопа.
– Що таке синкопа?
– Як називаються тональності, використані у пісні?
Розучую пісню по фразах, звертаю увагу на половинну з крапкою, яку треба протягнути довше.
V. Слухання музики.
1. Вступна бесіда.
Другу половину 18 ст. називають “золотим віком” української музики, бо у той час працювали десятки талановитих композиторів і співаків, але ніхто не здобув такої гучної, тривалої і заслуженої слави, як Дмитро Бортнянський, ніхто не став таким “улюбленцем долі”, чия творчість різноманітна, численна, звучали і в храмах, аристократичних салонах, і з нагоди державних свят. Композитор написав збірку романсів та пісень, 8 клавірних сонат, першим в українській музиці створив Концертну симфонію для семи інструментів. Проте найвидатніші свої твори він написав в жанрі духовного хорового концерту. Більшість з них створена на тексти з Псалтиря, а два присвячені святам церковного календаря – Різдву і Великодню. Музична мова концертів відображає висок; майстерність композитора, вона багата і пишна. Сьогодні ви, діти, послухаєте його “Хоровий концерт № 24”, який починається характерним для протяжної пісні унісонно-октавним заспівом низьких голосів. Уже в наступному епізоді головні поспівки мають типові інтонації українських ліричних пісень.
2. Слухання твору.
3. Характеристика прослуханого. (Висловлення учнів про почуте).
4. Повторне слухання.
VI. Підсумок уроку.