Однозначні й багатозначні слова

ЛЕКСИКОЛОГІЯ. ФРАЗЕОЛОГІЯ

УРОК № 65

Тема. Однозначні й багатозначні слова

Мета: виробляти в учнів уміння розпізнавати однозначні й багатозначні слова, визначати їх лексичне значення; формувати навички правильного вживання багатозначних слів в усному та писемному мовленні; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати мовленнєву культуру.

Обладнання: підручник, тлумачний словник, тексти диктантів.

ХІД УРОКУ

I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашньої вправи.

2. Пояснювальний диктант.

Завдання:

пояснити лексичне та граматичне значення виділених слів:

Багрець вечірньої зорі, палав, мигтів, палахкотів. (М. Бажан.) В глибоких заметах брьохкають коні, хуга замітає снігом дорогу. (М. Коцюбинський.) Боровиками повний сивий бір, а на човні рибалка бовваніє, мов на коні застиглий богатир. (В. Дячук.) Не сказати людині здрастуйте – значить виявити своє моральне невігластво. (В. Сухомлинський.)

3. Творча робота.

Завдання: списати речення, вставляючи потрібні за змістом слова. Усно пояснити значення кожного із цих слів. У разі потреби звернутись до тлумачного словника.

Мати… на концерти філармонії.

Міська телефонна мережа пропонує… свої послуги. (Абонент, абонемент.)

Рівно, мелодійно забриніла… мова. Ямб – двоскладовий… розмір. (Віршований, віршовий.)

Вступив до… школи, бо мав… слух. (Музикальний, музичний.)

Мати квартиру з усіма… Мати для себе якусь… (Вигода, вигода.)

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ

IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником.

1) Вправи 421, 422.

2) Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 185.

2. Розподільний диктант.

На основі вправи 423.

3. Творча робота.

Завдання: зі словами гадати, вік скласти речення. Проілюструвати багатозначність цих слів.

4. Попереджувальний диктант.

Завдання: підкреслити у реченнях багатозначні слова, пояснити їх лексичне значення.

Над полем бою повисли білі, сині і зелені ракети. (В. Собко.) Вік прожити – не поле перейти. (Народна творчість.) Одна голова добре, а дві – краще. (Народна творчість.) Велика грізна тиша стоїть над степом. (О. Гончар.) Рідна земля – золота колиска. (Народна творчість.) З перших літ дитину мати за рученьку водила. (П. Грабовський.) Місяць лютий – гострокутий. (Народна творчість.)

5. Робота за підручником.

Вправи 425, 426.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра “Хто більше?”.

Завдання: назвати якнайбільше словосполучень зі словами: лист, півники, стаття, лінія.

2. Переклад українською мовою.

На основі вправи 429.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник, § 51, вправа 430.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Однозначні й багатозначні слова - Плани-конспекти уроків по українській мові