Опорно-рухова система ссавців

Тема 10. ССАВЦІ

§ 49. Опорно-рухова система ссавців

Розглянемо будову скелета і особливості мускулатури ссавців на прикладі вовка.

Скелет вовка (мал. 135), як і скелет інших чотириногих хребетних, представлений трьома відділами (пригадай, якими саме).

Череп складається з кількох десятків кісток, що зрослися. Єдина рухома кістка в ньому – нижня щелепа. Череп вовка принципово не відрізняється від черепа інших хребетних тварин, проте для нього характерні збільшення об’єму тієї частини, де міститься мозок, та дуже розвинені щелепи.

src="/files2/image149_17.jpg" class=""/>

Мал. 135. Скелет вовка:

1 – череп; 2 – лопатка; 3 – плечова кістка; 4 – променева кістка; 5 – ліктьова кістка; 6 – кістки кисті;

7 – ребра; 8 – шийні хребці; 9 – грудні хребці; 10 – поперекові хребці; 11 – тазові кістки; 12 – хвостові хребці; 13 – стегнова кістка; 14 – малогомілкова кістка; 15 – великогомілкова кістка; 16 – кістки стопи.

Осьовий скелет вовка утворюється з хребта та грудної клітки. Хребет поділяється на п’ять відділів: шийний, спинний, поперековий, крижовий і хвостовий. Шийний відділ у вовка, як і в переважної більшості ссавців, складається

із 7 хребців.

– Чи знаєш ти, що навіть довгошия жирафа має таку саму кількість хребців, як миша або кріт, який майже позбавлений шиї. Загальна довжина шиї у ссавців залежить від довжини кожного хребця. А от у птахів – усе навпаки: чим довша шия, тим більше в ній хребців.

Грудний відділ налічує 12 хребців. До всіх грудних хребців прикріплюються ребра. Частина ребер зрощується з грудниною, утворюючи грудну клітку – надійний захист життєво важливих і вразливих органів: серця і легенів. У поперековому відділі хребта вовка – 6 міцних хребців.

Крижовий відділ хребта найкоротший, але надзвичайно міцний. Його складають лише 3 хребці, які зрослися між собою і з двома хвостовими хребцями, утворюючи крижі. Завдяки особливій міцності крижі утримують кістки нижнього поясу кінцівок, на які у ссавців припадає найбільше навантаження.

Хвостовий відділ налічує 20 хребців.

– На відміну від сталої кількості шийних хребців, кількість хвостових хребців У ссавців різна. Довгохвості звірі мають до кількох десятків хвостових хребців, а безхвості або майже безхвості – лише 3-4 хребці.

Пояс передніх кінцівок представлений парними кістками – лопаткою та ключицею. (Якої кістки поясу верхніх кінцівок птахів немає у ссавців?) До них прикріплюються парні кістки передніх кінцівок: плечова, що утворює плече, ліктьова та променева, які складають передпліччя, а також дрібні кістки кисті.

Пояс задніх кінцівок представлений трьома парними тазовими кістками, що зрослися. Задні кінцівки складаються з таких парних кісток: стегнової, великогомілкової та малогомілкової, а також дрібних кісток стопи. Великогомілкова та малогомілкова кістки утворюють гомілку.

– Чи знаєш ти, що в анатомії словом плече називають зовсім не ту частину тіла, на якій ми носимо сумку, а частину руки вище від ліктя. Частина руки, що нижче від ліктя,- це передпліччя.

Зубна система (мал. 136). Зуби ссавців, зокрема й вовка, складаються з особливої речовини – дентину і зовні вкриті емаллю. Вони містяться в спеціальних лунках щелепних кісток і мають корені. Зуби ссавців різні на вигляд і виконують різні функції. Передні зуби – різці – призначені для відкушування і подрібнення кісток. З обох боків від них розташовані ікла, які допомагають захоплювати, утримувати та умертвляти здобич. Кутні зуби розміщені по боках щелеп, ними жують і подрібнюють їжу. Насамперед у вовченят прорізуються молочні зуби, які в 7-місячному віці замінюються на постійні. Вовк має 42 зуби.

– Зверни увагу на те, як кішка пережовує їжу. Нахиливши голову вбік, вона неначе розрізає поживу. Чи знаєш ти, чому це так? У хижаків розташування кутніх зубів нагадує ножиці. Власники таких гострих зубів здатні перерізати міцні хрящі та невеликі кістки.

Зуби ссавців відрізняються від зубів плазунів. Вони різні за своєю будовою і призначенням, розміщуються в спеціальних заглибинах і мають корені. У багатьох ссавців молочні зуби змінюються на постійні.

Мускулатура вовка утворена трьома основними групами м’язів. Поверхнева, або шкірна, мускулатура міститься безпосередньо під шкірою.

Опорно рухова система ссавців

Maл. 136. Череп і зуби вовка:

1 – різці; 2 – ікла; 3 – кутні зуби; 4 – хижі зуби; 5 – верхня щелепа;

6 – нижня щелепа; 7 – жувальні м’язи.

– У різних видів ссавців шкірна мускулатура розвинена по-різному. Завдяки скороченню поверхневих м’язів у собак шерсть на спині встає дибки, на морді мавп з’являється гримаса, а їжаки спритно згортаються в клубок.

М’язи тулуба добре розвинені в усіх ссавців. До цієї групи м’язів належать спинні, грудні та міжреберні м’язи.

Мускулатура кінцівок також добре розвинена. Особливого розвитку набули м’язи задніх ніг. Завдяки сильним м’язам спини й кінцівок вовк здатний бігати дуже швидко – великими стрибками, згинаючи та розпрямляючи тулуб, відштовхуючись по черзі то передніми, то задніми ногами.

Відмітною ознакою мускулатури ссавців є наявність діафрагми – м’язової перегородки, що відмежовує грудну порожнину від черевної. Вона відіграє важливу роль у процесі дихання. Інша особливість – наявність дуже сильних жувальних м’язів.

Мускулатура і скелет ссавців мають в основному таку саму будову, як і в рептилій, але в ряді деталей досконалішу. Зокрема добре розвинена зубна система.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Опорно-рухова система ссавців - Біологія
« 
 »