ОПТИЧНІ ЯВИЩА

Розділ 1. ПОЧИНАЄМО ВИВЧЕННЯ ФІЗИКИ

§1 . ФІЗИКА – НАУКА ПРО ПРИРОДУ

5. ОПТИЧНІ ЯВИЩА

Оптичними, або світловими, явищами називають явища, пов’язані зі світлом.

Про їхню поширеність зайве й казати: куди б ми не подивилися – усюди побачимо оптичні явища.

Так, ми бачимо предмети навколо себе або тому, що вони випромінюють світло, або тому, що вони відбивають світло. Наприклад, Сонце (рис. 1.16) та лампи випромінюють світло, а Місяць (рис. 1.17) не “світить” сам: дивлячись на нього, ми бачимо відбите ним сонячне світло. Та й більшість

навколишніх предметів ми бачимо завдяки відбиттю світла.

Найкраще відбиває світло дзеркальна поверхня (рис. 1.18): це всім добре відомо (особливо дівчатам).

Предмети не тільки відбивають світло, але й поглинають його, нагріваючись при цьому. Ви, мабуть, помічали, що темну поверхню Сонце нагріває сильніше, ніж світлу. Спричинено це тим, що темна поверхня сильніше поглинає світло.

Забарвлення предметів, тобто все розмаїття кольорів предметів навколо нас, спричинене тим, що різні предмети по-різному відбивають і поглинають світло.

На межі двох прозорих середовищ – наприклад, повітря та води – світло

змінює напрямок поширення, тобто заломлюється.

Напевно, найкрасивішим проявом заломлення та відбиття світла в природі є веселка (рис. 1.19). Її можна спостерігати, коли після дощу сяє сонце, бо веселку спричиняє заломлення і відбиття сонячного світла в крихітних краплинках води, завислих у повітрі після дощу.

ОПТИЧНІ ЯВИЩА

Розділ фізики, який вивчає оптичні явища, називають оптикою. Перші закони оптики відкрили ще давньогрецькі вчені. Докладніше про світлові явища ви довідаєтеся вже цього навчального року.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ОПТИЧНІ ЯВИЩА - Фізика