ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ ЗА ДОПОМОГО КОМПАСА

ПЛАН І КАРТА

§ 14. ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ ЗА ДОПОМОГО КОМПАСА

– Чи завжди можна орієнтуватися за небесними тілами або місцевими ознаками? Обгрунтуйте свою думку.

Легко, швидко і точно допоможе визначити сторони горизонту на місцевості давній винахід людства – компас.

Компас – це прилад для визначення сторін горизонту.

Сучасний компас – це кругла коробочка. У закритому склом корпусі компаса розміщено намагнічену стрілку, яка вільно рухається на вістрі. На дні корпуса розташовано циферблат, на якому позначено

сторони горизонту. Стрілку в неробочому стані гальмує спеціальний важіль.

Головною частиною компаса є намагнічена стрілка. Кінець стрілки, який часто зафарбований, указує на північ.

– 1. Розгляньте будову компаса (мал. 49). 2. Знайдіть корпус, північний і південний кінці намагніченої стрілки, циферблат із позначеними на ньому сторонами горизонту, важіль (гальмо).

ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ ЗА ДОПОМОГО КОМПАСА

Мал. 49. Компас

Щоб правильно визначити сторони горизонту, потрібно вміти користуватися компасом.

– 1. Покладіть компас на рівну поверхню. 2. Відтягніть важіль, щоб звільнити стрілку. 3. Коли стрілка перестане рухатися

і заспокоїться, обережно поверніть компас так, щоб північний кінець стрілки опинився навпроти літер Пн., а південний – навпроти літер Пд. Тоді літери Зх. будуть вказувати на захід, а літери Сх. – на схід.

Із компасом потрібно поводитись бережно, зберігати його подалі від металічних предметів, оберігати від ударів. Потрібно уникати роботи з компасом біля залізничних колій, ліній електропередач, тому що вони будуть впливати на покази магнітної стрілки.

Легко, швидко і точно можна орієнтуватися на місцевості за допомогою компаса – приладу для визначення сторін горизонту. Потрібно знати правила користування компасом.

– 1. Для чого призначений компас? 2. Яку будову має компас? 3. Як потрібно користуватися компасом? 4. Яких застережень треба дотримуватися під час роботи з компасом?

Вважають, що компас був винайдений в Китаї понад 2000 років тому. Перші компаси були доволі простими пристроями. На коркові закріплювали магнітну стрілку. Корок опускали в посудину з водою. Вільно рухаючись у воді, намагнічена стрілка орієнтувалася відносно сторін горизонту.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ ЗА ДОПОМОГО КОМПАСА - Натурологія