ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ ЗА ДОПОМОГОЮ СОНЦЯ ТА МІСЦЕВИХ ОЗНАК

ПЛАН І КАРТА

§ 13. ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ ЗА ДОПОМОГОЮ СОНЦЯ ТА МІСЦЕВИХ ОЗНАК

– Які способи орієнтування на місцевості вам відомі?

Усім людям потрібно вміти визначати сторони горизонту, тобто орієнтуватися. Орієнтування – це вміння знаходити на місцевості сторони горизонту. Той, хто вміє орієнтуватися на місцевості, завжди зможе знайти потрібний напрям і не заблукає під час подорожі.

З давніх-давен люди знаходили шлях за допомогою небесних світил: Сонця і Полярної зорі.

– Що таке гномон? Що визначають за допомогою

гномона?

Надійним дороговказом є Сонце.

Кожного ранку воно піднімається над горизонтом і опівдні займає найвище положення на небосхилі.

Опівдні Сонце завжди у північній півкулі буде на півдні. У цей час тінь від предметів найкоротша і завжди спрямована на північ. Щоб визначити сторони горизонту за Сонцем, потрібно опівдні стати обличчям у напрямі своєї тіні. Попереду буде північ, позаду – південь, справа – схід, а зліва – захід (мал. 47).

– Чи завжди можна орієнтуватися за Сонцем? Обгрунтуйте свою думку.

Коли за певних погодних умов неможливо орієнтуватися за Сонцем, то визначити сторони

горизонту можна за ознаками, які можна знайти в навколишній природі.

ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ ЗА ДОПОМОГОЮ СОНЦЯ ТА МІСЦЕВИХ ОЗНАК

Мал. 47. Визначення сторін горизонту за Сонцем

Оскільки північна й південна сторони отримують різну кількість сонячного світла й тепла, то на це певним чином реагують рослини й тварини. Якщо уважно придивитися до них, то вони підкажуть, де розташовані сторони горизонту.

Орієнтири в навколишній природі, за допомогою яких можна визначити сторони горизонту, називають місцевими ознаками.

– 1. Розгляньте мал. 48. 2. Знайдіть і назвіть місцеві ознаки, за допомогою яких можна визначити сторони горизонту.

ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ ЗА ДОПОМОГОЮ СОНЦЯ ТА МІСЦЕВИХ ОЗНАК

Мал. 48. Місцеві ознаки орієнтування на місцевості

У берези кора завжди тонша, чистіша й біліша з південної сторони, ніж із північної.

Мохи та лишайники люблять багато вологи, тому вкривають стовбури дерев та камені з північної сторони, яка повільніше висихає, тому що на неї не потрапляють сонячні промені. Це ж стосується і грибів, які ростуть з північної сторони дерев, кущів та пеньків.

Ягоди дозрівають швидше з південної сторони куща, яка краще освітлюється й нагрівається сонячними променями, ніж з північної. Саме тому в поодиноких дерев, що ростуть на галявинах, з південної сторони гілки дерев густіші та довші, ніж

З північної.

Мурашки будують мурашники з південної сторони дерев та пеньків. Один схил мурашника пологий, він завжди повернутий на південь, а інший, крутий схил – на північ.

– На якому схилі горба: на північному чи південному сніг тане швидше? Чому? Як це явище можна використати для орієнтування на місцевості?

На південних схилах горбів сніг розтає швидше, ніж на північних, тому що вони краще нагріваються сонячними променями. Це явище теж можна використати для орієнтування.

Щоб упевнитись у правильності орієнтування на місцевості, потрібно користуватися не однією місцевою ознакою, а одночасно кількома. Потрібно зіставити отримані результати і, якщо вони збіжаться, робити висновки про розташування сторін горизонту.

Орієнтування – це вміння знаходити на місцевості сторони горизонту. Орієнтуватися можна за допомогою Сонця та місцевих ознак.

– 1. Що називають орієнтуванням? 2. Як орієнтуватися за Сонцем? 3. За якими місцевими ознаками можна орієнтуватися на місцевості?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ ЗА ДОПОМОГОЮ СОНЦЯ ТА МІСЦЕВИХ ОЗНАК - Натурологія