Основні тенденції у міграції робочої сили – НАСЕЛЕННЯ ПЛАНЕТИ І МІЖНАРОДНА МІГРАЦІЯ РОБОЧОЇ СИЛИ
МІЖНАРОДНА ЕКОНОМІКА
Розділ 1
СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ ТА ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ МІЖНАРОДНОЇ ЕКОНОМІКИ
1.3. НАСЕЛЕННЯ ПЛАНЕТИ І МІЖНАРОДНА МІГРАЦІЯ РОБОЧОЇ СИЛИ 1.3.3. Основні тенденції у міграції робочої сили
Міжнародний ринок праці існує у формі трудової міграції.
Серед міжнародних працівників – мігрантів найзначніша частка припадає на молодих неодружених осіб чоловічої статі. Найпомітнішими є потоки робочої сили з таких регіонів:
– Мексики та країн Карибського басейну до США та Канади;
– південноамериканських країн
– Північної Африки та Південної Європи до Північно-Західної Європи.
– Африки і Азії до Саудівської Аравії;
– Індонезії до Малайзії, Сінгапуру й Австралії.
Практично всі країни світу регулюють потік мігрантів. Наприклад, США щорічно дозволяють легальну міграцію обсягом 600 тис. осіб. Кількість нелегальних мігрантів набагато вища – 5 млн. осіб.
На боротьбу з нелегальною міграцією американське суспільство витрачає мільярди доларів, переважно на стримування потоку мігрантів з Мексики. Ефективність цього заходу сумнівна. Міграція породжує демографічні, соціальні
У Франції емігранти становлять 25 % зайнятих у будівництві і третину – в автомобілебудуванні. Половина бельгійських гірників – емігранти. Також емігрантами є 40 % будівельних робітників Швейцарії.
Валютна ефективність експорту робочої сили щонайменше у 5 разів перевищує валютну ефективність товарного експорту.
Еміграція молодої і особливо кваліфікованої робочої сили збіднює відповідні країни. Мільярди доларів прибувають щороку до США у формі “відпливу інтелекту”. Щоправда, мільярди доларів переказуються працівниками – мігрантами сім’ям та близьким, які залишилися на батьківщині. У деяких країнах експорт робочої сили є єдиним стабільним джерелом валютних надходжень.