Особливості будови органів порожнини тіла та нервової системи. Розмноження плазунів – КЛАС ПЛАЗУНИ

Біологія – універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

ТИП ХОРДОВІ

КЛАС ПЛАЗУНИ

Особливості будови органів порожнини тіла та нервової системи. Розмноження плазунів

Травна система у плазунів, порівняно із земноводними, має дещо складнішу будову. У ротовій порожнині (на щелепах, піднебінні) більшості плазунів розташовані дрібні однотипні зуби. У плазунів рухливий мускульний язик міститься на дні ротової порожнини і здатний висовуватися далеко з рота. У ящірок та змій він роздвоєний на кінці і є важливим

органом дотику. У плазунів добре розвинені шлунок і стравохід; між тонкою і товстою кишкою з’являється зачаткова сліпа кишка. Кишечник закінчується, як і в земноводних, розширеним відділом товстої кишки – клоакою. Важливу роль у травленні їжі відіграють травні залози: печінка і підшлункова залоза.

У зв’язку з життям на суші у плазунів тільки легеневе дихання. Дихальні шляхи диференційовані на гортань, трахею та бронхи. Легені, порівняно із земноводними, більші за розмірами і мають губчасту структуру, що збільшує поверхню газообміну. Вентиляція легень забезпечується роботою грудної клітки за допомогою міжреберної

та черевної мускулатури.

У зв’язку з наявністю легень у плазунів кровоносна система має два кола кровообігу: велике і мале. Серце у них трикамерне (за винятком крокодилів) і складається з двох передсердь та одного шлуночка. У шлуночку серця плазунів з’являється неповна перегородка.

Обмін речовин. Більш досконала будова легень і серця сприяє кращому постачанню киснем усіх органів тіла плазунів порівняно із земноводними. Проте артеріальна і венозна кров частково змішується, рівень обміну речовин ще не достатньо високий, температура тіла значною мірою залежить від температури навколишнього середовища, тому плазуни є холоднокровними тваринами.

Органи виділення у плазунів представлені тазовими нирками, які повністю втратили зв’язок з порожниною тіла, та сечоводами, що відкриваються у клоаку.

Нервова система плазунів характеризується збільшенням, порівняно із земноводними, відносних розмірів головного мозку і прогресивним розвитком півкуль переднього мозку, у поверхневому шарі яких з’являється сіра речовина – кора головного мозку. Проте кора розвинена слабо. Мозочок у плазунів більший, ніж у земноводних, краще розвинена його кора, що забезпечує координацію складних рухів.

Будова органів чуття у плазунів відповідає наземному способу життя. Органи зору характеризуються наявністю опуклої рогівки, лінзоподібного кришталика. Майже у всіх плазунів очі захищені повіками: верхньою, нижньою та миготливою перетинкою, є слізні залози. Орган слуху складається з внутрішнього та середнього вуха, відмежованого від навколишнього середовища барабанною перетинкою. У плазунів барабанна перетинка розміщена у невеликій заглибині. Органами нюху є зовнішні та внутрішні ніздрі. За запахом плазуни розрізняють їжу, представників свого виду тощо. Нюх у плазунів розвинений краще, ніж у земноводних. Органи смаку розвинені слабо.

Розмноження. Плазуни роздільностатеві. Статеві органи у них парні, складаються з сім’яників у самця і яєчників – у самки. Запліднення внутрішнє, відбувається в тілі самки. Самки відкладають великі яйця зі щільною оболонкою і великим запасом живильних речовин. Яйця оточені зародковими оболонками, які захищають зародок від висихання, проникнення бактерій і грибів та забезпечують розвиток на суші. Розвиток у плазунів прямий. У деяких плазунів (живородна ящірка, ящірка-веретільниця) спостерігається яйцеживородіння.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Особливості будови органів порожнини тіла та нервової системи. Розмноження плазунів – КЛАС ПЛАЗУНИ - Довідник з біології