Отруйність спиртів, їхній шкідливий вплив на організм людини

II Семестр

Тема 4. ОКСИГЕНОВМІСНІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ

Урок 32

Тема уроку. Отруйність спиртів, їхній шкідливий вплив на організм людини

Цілі уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів про хімічні властивості спиртів, зв’язок між хімічними властивостями спиртів і наявністю функціональної гідроксильної групи; формувати знання учнів про використання спиртів; показати їхню отруйність; довести шкідливий вплив спиртів на організм людини.

Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань, умінь і навичок і творчого застосування

їх на практиці.

Форми роботи: розповідь учителя, міні-конференція, демонстраційний експеримент.

Обладнання: медіа-фрагмент, демонстрація дії спиртів на органічні речовини.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

II. Перевірка домашнього завдання.

Мотивація навчальної діяльності

Самостійна робота

Варіант І

1. Напишіть рівняння реакцій, з допомогою яких можна здійснити перетворення:

Ацетилен Отруйність спиртів, їхній шкідливий вплив на організм людини етилен Отруйність спиртів, їхній шкідливий вплив на організм людини етанол Отруйність спиртів, їхній шкідливий вплив на організм людини хлоретан Отруйність спиртів, їхній шкідливий вплив на організм людини етанол Отруйність спиртів, їхній шкідливий вплив на організм людини діетиловий естер

2. Скільки ізомерних спиртів

і етерів відповідають молекулярній формулі C3H8O? Напишіть їхні структурні формули й назвіть їх.

3. Обчисліть масу солі, що утвориться в результаті взаємодії калію масою 6 г з 1-пропанолом масою 15 г. (15,07 г)

Варіант ІІ

1. Напишіть рівняння реакцій одержання:

А) метанолу з метану;

Б) 2-хлорпропану з 2-пропанолу;

В) метилетилового етеру з відповідних спиртів.

2. Складіть структурні формули двохатомних спиртів, молекули яких містять три атоми Карбону; назвіть їх.

3. Обчисліть масу натрій пропілату, що утвориться внаслідок взаємодії натрію масою 9,2 г з 1-пропанолом масою 35 г. (32,8 г)

III. Вивчення нового матеріалу

Отруйність спиртів, їхня шкідлива дія на організм людини

Міні-конференція

1) Повідомлення учнів про отруйність спиртів

2) Розгляд схеми застосування спиртів, що базується на їхніх фізичних і хімічних властивостях

3) Застосування етанолу

У медицині – як дезінфікуючий засіб, як сировина хімічного синтезу, у фармацевтичній хімії, як розчинник тощо.

4) Застосування гліцерину

Як зволожувальний засіб у виготовленні фармацевтичних препаратів і парфумерних засобів, як сировина хімічних виробництв, у харчовій промисловості, для одержання динаміту, гліфталевих смол.

IV. Підбиття підсумків уроку

Завершальне слово вчителя

Метанол і етанол – отруйні речовини, на цьому базується їх використання як дезінфікуючих засобів.

Метанол (метиловий спирт) – сильна й небезпечна для людини отрута, що потрапляє в організм не лише через шлунково-кишковий тракт, але й у разі вдихання повітря, насиченого його парами, і навіть крізь шкіру. Якщо його концентрація на 1 м3 перевищує 5 г, то, потрапляючи в організм, метанол сильно уражає нервову й судинну системи. Особливо активно він впливає на зоровий нерв і сітківку ока, що може призвести до довічної сліпоти. Метиловий спирт порушує окисні процеси й кислотно-лужну рівновагу в клітинах і тканинах, у результаті чого настає ацидоз. Крім того, метанол має кумулятивні властивості, тобто його продукт накопичується в організмі, створюючи смертельно небезпечну концентрацію. Отруєння метиловим спиртом у деяких випадках закінчується смертю. Найлегша форма отруєння характеризується головним болем, загальною слабкістю, нездужанням, ознобом, нудотою, блювотою. Ось чому небезпечний для життя не лише метанол, але й рідини, що містять цю отруту навіть у порівняно невеликій кількості.

Етанол – речовина наркотичного типу, що пригнічує центральну нервову систему. Вплив алкоголю на поводження залежить від кількості спирту, що через кров досяг мозку. Цей “рівень алкоголю в крові”, крім кількості випитого, визначається ще кількома факторами. Розмір печінки визначає швидкість окиснення й виведення алкоголю. маса самої людини визначає кількість крові в організмі, оскільки об’єм крові пропорційний їй. Чим більша людина, тим сильніше кров розбавляє вжитий алкоголь і тим більше його потрібно, щоб виникати той самий ефект. Важливими є також швидкість і манера споживання алкоголю. Чим повільніше людина п’є певну кількість алкоголю, тим слабший його вплив. Уживання алкоголю натщесерце має більш сильний і швидкий ефект, ніж споживання під час або після вживання їжі. їжа діє як буфер для поглинання. В організмі спирт окислюється до вуглекислого газу й води. При цьому вивільняється велика кількість енергії – 29,8 кДж/год. За 1 год. в печінці окислюється близько 10 мл спирту. Уведення спирту в організм порушує його теплоізоляцію внаслідок розширення шкірних кровоносних судин. Суб’єктивне відчуття тепла, пов’язане з цим явищем, насправді не супроводжується підвищенням температури тіла. Навпаки, організм утрачає теплоту, тому вживання спирту на холоді пов’язане з ризиком замерзання. Посилюючи активність слинних і шлункових залоз, спирт призводить до посиленого виділення хлоридної кислоти та пригнічує вироблення травних ферментів. Уживання спиртних напоїв призводить до отруєння організму. За концентрації спирту в крові 1-2 г/л настає сп’яніння, за 3-4 г/л розвивається загальна інтоксикація організму, а в разі 5-8 г/л – настає смерть.

Оцінювання роботи учнів на уроці.

V. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Отруйність спиртів, їхній шкідливий вплив на організм людини - Плани-конспекти уроків по хімії