ОЗЕРА ЄВРАЗІЇ. ЗМІНА СТАНУ ВОДОЙМ ПІД ВПЛИВОМ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. БАГАТОРІЧНА МЕРЗЛОТА. СУЧАСНЕ ЗЛЕДЕНІННЯ

УРОК 56. ОЗЕРА ЄВРАЗІЇ. ЗМІНА СТАНУ ВОДОЙМ ПІД ВПЛИВОМ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. БАГАТОРІЧНА МЕРЗЛОТА. СУЧАСНЕ ЗЛЕДЕНІННЯ

Навчальна мета: повторити, поглибити та систематизувати знання про внутрішні води материка; формувати систему знань про найбільші озера Євразії, їх походження, особливості природи, господарське значення; вдосконалювати практичні уміння визначати походження озер, пояснювати причини зміни стану водойм під впливом господарської діяльності людини; формувати знання про розповсюдження багаторічної мерзлоти та сучасного зледеніння на території материка.

Обладнання: фізична карта Євразії, ілюстративні (відео)матеріали природи озер материка, підручники, атласи.

Основні поняття: тектонічне озеро, льодовикове озеро, залишкове озеро, вулканічне озеро, господарська діяльність, промислові відходи, зона екологічного лиха.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань та вмінь

– Назвіть і покажіть на карті великі річки, які належать до басейнів Північного Льодовитого, Тихого, Індійського Атлантичного океанів та басейну внутрішнього стоку. Які особливості живлення та режиму властиві річкам, що належать до різних басейнів?

– Які види господарської діяльності людини пов’язані з річками?

– Які типи озер за походженням озерних улоговин ви знаєте? Назвіть великі озера Африки, Австралії, Північної та Південної Америки.

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

На нашому материку знаходиться безліч унікальних та неповторних за своєю природою озер, зокрема: найбільше за площею водної поверхні озеро світу Каспійське море; найглибше озеро світу Байкал; найсолоніше озеро світу Мертве море; “блукаюче” озеро Лобнор; кислотне озеро Смерті; кольорові озера типу озера Синяк в Українських Карпатах, де вода через сполуки сірки має інтенсивне блакитне забарвлення. Дізнаємося детальніше про особливості природи найбільших озер та оцінимо вплив господарської діяльності на водні об’єкти материка.

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Загальна характеристика озер

Озера Євразії дуже різні за походженням їхніх улоговин, розмірами, глибиною, солоністю й розміщені на материку дуже нерівномірно.

Особливо велика кількість озер на північному заході Євразії. Вони мають льодовиково-тектонічне походження, неправильні обознаки й значну глибину. Найбільші з них – Ладозьке (найбільше в Європі) й Онезьке. Багато льодовикових озер в Альпах – Женевське, Боденське, Цюрихівське. Типові тектонічні озера – Байкал, Іссик-Куль, Мертве море. Вулканічні озера поширені на Камчатці, Японських і Філіппінських островах, Малайському архіпелазі.

Багато великих озер розміщено у внутрішніх посушливих областях Євразії. Це залишкові озера, збережені на місці давніх водойм, які існували в умовах більш вологого клімату. До них належать найбільші озера світу – Каспійське й Аральське моря із солоною водою, а також озеро Балхаш, яке складається з двох частин – прісної та солоної.

2. Озера-рекордсмени

Завдяки своїм гігантським розмірам на території Євразії зосереджено безліч озер, серед яких велика кількість є дійсно унікальними.

Виступи учнів

Озеро Байкал – найглибше озеро планети, містить 20 % запасів поверхневих прісних вод земної кулі. Найбільша глибина – 1620 м, простягається з північного сходу на південний захід на 636 км, найбільша ширина – 79 км. Впадають 1123 річки, а витікає лише одна Ангара. В озері сформувався унікальний тваринний світ, який налічує понад 1,5 тис. видів, 75 % яких ніде, крім Байкалу, немає. Каспійське море – найбільше за площею (376 тис. км2) водної поверхні озеро у світі. Води унікального моря-озера містять різноманітні рибні багатства, серед яких найбільш цінні – осетрові. Озеро Балхаш у Центральній Азії – єдине у світі озеро, де солоність води в різних його частинах істотно відрізняється. У західній частині Балхашу вода прісна, а у східній – солонувата. Мертве море – розташоване на північному заході Аравійського півострова в найглибшій западині світу. Солоність води в морі становить 260-270 %0.

І вода, і грязі Мертвого моря мають цілющі властивості. Сарезьке озеро на Памірі – одне з наймолодших на земній кулі. Воно утворилося в 1911 р. під час землетрусу внаслідок перекриття річки Мургаб величезною брилою. Аральське море – “сумний” рекордсмен, оголошене зоною екологічного лиха.

Озеро Світязь (“український Байкал”) – найглибше озеро України, його глибина сягає понад 58 м. Це один із наймальовничіших куточків нашої країни. Зовсім недавно вода в цьому озері була надзвичайно прозорою, але зазнала значного забруднення, передусім отрутохімікатами, злитими з полів.

3. Багаторічна мерзлота. Сучасне зледеніння

4. Зміна стану водойм під впливом господарської діяльності

V. Закріплення вивченого матеріалу

Географічний практикум

1. Підберіть озерам Євразії розташовані на інших материках озера-аналоги, подібні за походженням улоговин, наприклад:

Озеро Євразії

Походження

Аналог

Материк

Байкал

Тектонічне

Танганьїка

Африка

2. Порівняйте озеро Байкал із Ладозьким озером. Результати занесіть у таблицю:

План порівняння

Озеро Байкал

Ладозьке озеро

Походження улоговини

Розміри

Глибина

Форма

Господарське значення

Екологічні проблеми

VІ. Підсумок уроку

VІІ. Домашнє завдання

– Опрацювати параграф…

– Виконання практичної роботи 8 (продовження). Позначити на контурній карті великі озера Євразії.

– Підготувати повідомлення про інші унікальні озера України.

– Випереджальне (чотирьом групам учнів): підготувати характеристику – презентацію природних зон: арктичних пустель, тундри й лісотундри, лісів помірного поясу, лісостепів й степів.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ОЗЕРА ЄВРАЗІЇ. ЗМІНА СТАНУ ВОДОЙМ ПІД ВПЛИВОМ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. БАГАТОРІЧНА МЕРЗЛОТА. СУЧАСНЕ ЗЛЕДЕНІННЯ - Плани-конспекти уроків по географії