ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ГРОМАДЯНСЬКИМИ ОБОВ’ЯЗКАМИ

Урок 16. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ГРОМАДЯНСЬКИМИ ОБОВ’ЯЗКАМИ

Мета: розширити уявлення учнів про обов’язки людини; розвивати мислення; прищеплювати бажання виконувати свої обов’язки.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку)

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ

1. Фронтальне опитування

– Продовжіть думку: “Щоб життя моїх близьких і друзів стало кращим, а країна, у якій ми народилися і живемо, стала багатою і процвітаючою, щоб у нашій державі постійно був добробут

і порядок, необхідно…” (Дотримувати законів, певних правил дорожнього руху, правил пішоходів, поведінки у громадських місцях, у гостях, удома, школі; усі повинні виконувати свої обов’язки на роботі, у сім’ї.)

– Потрібні, насамперед, зусилля кожного з нас – громадян держави Україна. І від того, як ви навчитеся бути її добрими громадянами, залежить і ваше майбутнє.

2. Презентація плакатів учнів “Усі діти мають права”

3. Гра “Добрі і погані вчинки”

– Я читатиму твердження. Якщо так учиняє добра людина, плескайте в долоні, а якщо невихована, то сидіть спокійно.

– Допомагати мамі

мити посуд.

– Робити комусь зле, якщо він цього не бачить.

– Не вмиватися.

– Берегти рідну природу та охороняти її.

– Шанувати працю інших людей.

– Галасувати, коли хтось відпочиває.

– Бути вихованою, стриманою дитиною.

– Обманювати, хвалитися.

– Насміхатися з чужого горя.

– Добре вчитися, багато читати.

– Не слухати батьків.

– Допомагати друзям у біді.

– Ділитися тим, що є в тебе.

– Ображати інших.

– Захищати слабкого.

– Спати на уроках.

– Красти.

– Любити своїх батьків.

– Ображати тварин.

– Сваритися.

– Чи погоджуєтесь ви з думкою, що кожна людина має свої почуття, здібності, характер? Як же зробити, щоб такі різні, не схожі між собою люди жили в мирі та злагоді?

Для цього існують правила, що визначають стосунки між людьми. Життя змусило людей установити багато різних правил, і ми повсякчас з ними маємо справу.

– З якими правилами людського співжиття ви вже ознайомилися?

– Ви прийшли до школи й одразу ознайомилися із правилами для учнів, щоб легше було вчителям навчати, а вам – учитися.

Сідаєш у трамвай, автобус чи потяг – перед тобою інші правила – правила для пасажирів.

Заходиш у кінотеатр – і тут свої правила, яких повинні дотримувати глядачі.

Коли ти йдеш вулицею, ти – пішохід, і зобов’язаний виконувати правила дорожнього руху.

Але існують правила, обов’язкові для всіх громадян країни, ким би вони не були – дорослі чи діти, вчителі чи учні, люди різних професій, різного матеріального достатку, і якщо цих правил усі дотримують, тоді в такій державі все до ладу.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про громадянські обов’язки.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення вчителя

– У Конституції України спочатку перелічені особисті права, потім – політичні, а потім – соціально-економічні і культурні. Якщо ми говоримо “право”, то завжди маємо на увазі “обов’язок”, і навпаки. Ми – громадяни України, і у нас є обов’язки перед Вітчизною, перед своїм народом, перед іншими людьми, перед своїми рідними і близькими. Головний обов’язок – поважати права інших! А ще обов’язки описані у статтях: ст. 51- піклуватися батькам про дітей, а дорослим дітям – про непрацездатних батьків; ст. 65 – захищати Вітчизну; ст. 66 – охороняти природу; ст. 67 – платити податки.

– А які обов’язки мають люди?

(Ст. 65. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України.

Ст. 66. Кожен зобов’язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодувати завдані ним збитки.

Ст. 68. Кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України…)

Метод “Мозковий штурм”

– Що ви повинні сьогодні робити, щоб виконати обов’язки, записані в Конституції?

Висновок. Люди повинні наполегливо трудитися, щоб Україна стала процвітаючою державою. Кожен громадянин зобов’язаний захищати свою Вітчизну. Діти повинні старанно вчитися, щоб у майбутньому здобути професію і працювати на благо України.

2. Робота за підручником (с. 69-71)

Учні виконують завдання рубрики “Повтори те, що знаєш”.

Вправа “Мікрофон”

Учні виконують завдання рубрики “Поділися своїми думками”.

Потім читають текст рубрики “Я хочу дізнатися”.

Опрацьовують матеріали рубрики “Ознайомся з думкою інших людей” та виконують завдання на с. 70-71.

– Прочитайте та запам’ятайте висновки на с. 71. (Я дізнався, що… Я прагну…)

– Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?

3. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Робота в групах

1-ша група. Якими є обов’язки дітей щодо навчання в школі?

2-га група. Якими є обов’язки дітей щодо правил поведінки в школі?

3-тя група. Якими є обов’язки дітей щодо поводження на вулиці?

4-та група. Якими є обов’язки дітей щодо старших, здоров’я, природи?

Презентація виконаної групами роботи.

2. Тестування

1. Який документ про права дітей прийнятий у 1989 році?

А) Декларація прав дитини;

Б) Закон України про охорону дитинства.

2. Як називається основний Закон України, де записані всі права та обов’язки?

А) Декларація прав дитини;

Б) Конвенція прав дитини;

В) Конституція України.

3. Те, що ти повинен робити, щоб бути корисним собі та іншим,- це:

А) право;

Б) обов’язок.

4. Те, що ти можеш робити,- це:

А) обов’язок;

Б) право.

3. Гра “Права та обов’язки”

– Сигналізуйте відповідними картками: “права”, “обов’язки”.

– Берегти книги;

– дотримувати правила руху;

– старанно вчитися;

– навчатися;

– ігри, відпочинок, розваги;

– піклуватися про життя, здоров’я;

– користуватися бібліотекою, спортивною залою;

– охороняти природу;

– дотримувати правил поведінки.

4. Гра “Так чи ні?”

– Кожна людина має своє ім’я.

– Можна бити дитину.

– Не можна відвідувати лікарів.

– Усі діти рівні між собою.

– Не можна ходити до школи.

– Можна примушувати дитину тяжко працювати.

– Можна ображати дітей.

– Треба жити в злагоді і мирі.

– Поважати своїх батьків.

5. Гра “П’ять речень”

Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Що нового дізналися на уроці?

– Які ваші обов’язки в школі, у родині?

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підручник (с. 69-71).

Виконати малюнок “Мої обов’язки”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ГРОМАДЯНСЬКИМИ ОБОВ’ЯЗКАМИ - Плани-конспекти уроків по соціології