Паузи, тривалості пауз. Розучування норвезької народної пісні “Чарівний смичок”. Слухання музики. “Чарівна скрипка” (українська народна казка)
5 КЛАС
Тема 1. Музика і мистецтво слова.
Урок 9
Тема уроку. Паузи, тривалості пауз. Розучування норвезької народної пісні “Чарівний смичок”. Слухання музики. “Чарівна скрипка” (українська народна казка)
Мета уроку: поглиблювати знання учнів з теорії музики за допомогою ритмічних вправ; розвивати вокально-хорові навички та ритмічний слух; виховувати любов до народної пісні.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: магнітофон, аудіо-запис, таблиці, скрипка, баян.
Хід уроку
І. Організація класу.
1. Музичне вітання,
Хай сопілки дзвінко грають,
А скрипочки помагають.
Заспіваємо пісень:
“Добрий, добрий день!”.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування.
1. Спів поспівки “Ку-ку, чути в ліску”.
– Діти, який знак ми використовуємо між складами ку-ку, коли співаємо?
– Так, паузу.
– Тож ще раз проспіваймо, але з проплескуванням, і покладемо паузу (Діти виконують поспівку).
– А які ви знаєте паузи по тривалості?
– Четвертні, восьмі, половинні, цілі.
– Давайте запишемо їх у зошити.
– А тепер погляньте на ритмічну
– Які паузи тут зустрічаються?
– Четвертні та восьмі.
– Давайте, діти, проплескаємо цю вправу, рахуючи на 1і 2і.
III. Розучування норвезької народної пісні “Чарівний смичок” розпочинаю з розповіді:
Колись в давнину люди ще не знали нотної грамоти, але музичні інструменти вони виготовляли і вміло на них грали. Ви запитаєте, як же вони навчились. А вони і не старалися вчитися, це грала їхня душа. Музиканти-аматори ходили по містах і селах і своїм мистецтвом приносили людям радість і розраду. Так народжувалися музичні образи в казках, піснях, оповіданнях.
Чарівний смичок
Норвезька народна пісня
2. Проходив багач
І почув скрипаля,
І заздрість збудилась
В душі багачу.
– Продай мені скрипку!
За цей твій товар
Я дам, не вагаючись,
Хліба амбар!
3. – Ні! Скрипка моя
Не на продаж, о ні!
Вона ж не самому
Потрібна мені:
Під звуки її,
Хоч і граю без нот,
Танцює, співає
Увесь наш народ!
Яскравим прикладом цього є норвезька народна пісня “Чарівний смичок”, яку ми сьогодні вивчимо.
2. Художній показ пісні. Діти повинні визначити основний зміст тексту пісні.
Чого вчить вас вчинок скрипаля? Як би ви вчинили?
3. Розучую пісню по фразах, звертаю увагу на чистоту інтонування, дикцію.
4. Слухання музики починаю бесідою:
– Скрипка появилася 400 р. тому у Пн. Італії і звідти почала мандрувати по всьому світі. Знамениті сім’ї майстрів Амматі, Гварнері і Страдіварі у маленькому містечку Кремона надали скрипці гарної форми, а особливо – звучання, яке збереглося по цей день. Кожен скрипаль мріє грати на такій скрипці. Знаменитий віртуоз XIX ст. Н. Паганіні мав скрипку Гварнері, а Давид Ойстрах, музикант XX ст., грав на скрипці Страдіварі.
– Скрипка – найважливіший член сім’ї смичкових у симфонічному оркестрі. А зараз послухайте казку “Чарівна скрипка” у супроводі закарпатських народних мелодій.
Після прослуховування твору слід провести бесіду:
– Чи цікавою була б ця казка, якби не було музикантів, музичних інструментів?
– Якими засобами музичної виразності скористалися музиканти?
– Чому вовки відступили?
– Яка сила музики?
– Чи сподобалася вам казка?
5. Закріплення матеріалу здійснюю за допомогою гри “Хто швидше відповість на питання”.
6. Підсумок уроку.
7. Домашнє завдання.