ПЕРІОД ВЕГЕТАЦІЇ – ПЛОДОВІ ТА ЯГІДНІ РОСЛИНИ

Сад і город (енциклопедія)

ПЛОДОВІ ТА ЯГІДНІ РОСЛИНИ

ПЕРІОД ВЕГЕТАЦІЇ

У наших кліматичних умовах період вегетації триває з весни до пізньої осені, початок періоду вегетації визначається моментом розпускання бруньок, а кінець – опаданням листя. Період вегетації поділяється на чотири фенологічні фази.

Перша фенофаза. У цей час відбувається розпускання бруньок і цвітіння плодових дерев. На початку першої фенофази у квіткових бруньок розкриваються брунькові лусочки. Потім з’являється так званий зелений конус. Слідом за

ним – суцвіття, на яких поступово виокремлюються бутони, Наступною стадією розвитку квітки буде поява віночка, спочатку закритого. Поступово пелюстки розходяться, і починається фаза цвітіння. Нарешті пелюстки опадають, цвітіння закінчується. У більшості плодових дерев квіткові бруньки розпускаються до появи листя, тому що вегетативні бруньки розкриваються пізніше. Усі фази цвітіння мають коливання щодо тривалості. Тривалість кожної фази залежить від породи дерева, особливостей сорту, температури повітря й грунту. У холодну весну цвітіння починається пізніше, квітки розпускаються нерівномірно, чимало їх залишаються
закритими. У спекотну посушливу погоду цвітіння проходить швидко, фаза розкритої квітки скорочується, пелюстки швидко опадають. Найкраща температура для набубнявіння й розпускання бруньок – від 6 до 10 °С. Цвітіння найбільш рясно відбувається при температурі 15-20 °С. Якщо на момент цвітіння температура знижується до 10 °С, у квітках погано утворюється нектар. Це призводить до того, що комахи перестають відвідувати квіти, знижується ефективність запилення. Якщо ж пилок уже потрапив на приймочку маточки, то температура 10-12 °С погіршує проростання пилка на приймочці. Але не менш негативно позначається на цьому процесі також суха спекотна погода. У спеку бджоли працюють в’яло, відвідують менше квітів, тому кількість запилених квіток і, отже, кількість плодової зав’язі знижується. При оптимальних температурних умовах цвітіння в плодових дерев триває 6-10 днів. У дощову й прохолодну погоду термін цвітіння продовжуються до двох, іноді до трьох тижнів. Якщо погода суха й спекотна, строки цвітіння скорочуються до двох-п’яти днів.

Друга фенофаза. Настає вона, як тільки починають розпускатися вегетативні бруньки й з’являється листя. Під час другої фенофази відбувається активний ріст пагонів, що закінчується утворенням верхівкової бруньки на кінці однолітнього приросту. Тривалість другої фенофази залежить від віку дерев, особливостей сорту, від породи дерева і, звичайно, від погодних умов. Ріст пагонів починається після цвітіння й триває в молодих дерев 90-100 днів, а в старих – 20-40 днів. Найбільш активний ріст пагонів спостерігається не більше 20-2 5 днів у середній декаді другої фенофази. Цей період вегетації відзначається підвищеною потребою дерев у волозі та поживних речовинах. Тому садівники відносять до нього підживлення дерев мінеральними й органічними добривами.

На молодих пагонах з’являється листя, У пазухах листя утворюється брунька. До повного формування бруньку називають вічком. На початку росту пагони м’які, трав’янисті, у другій і третій декадах другої фенофази триває активний процес здерев’яніння пагонів. Молоде листя бере активну участь у процесі фотосинтезу. У зв’язку з тим, що найкраще цей процес проходить у першій половині другої фенофази, найбільш життєздатні бруньки на молодому пагоні формуються в середній частині. Якщо літо посушливе, ріст пагонів може призупинитися або припинитися взагалі. Але в теплу і дощову погоду наприкінці літа й ранньої осені в багатьох дерев кісточкових порід спостерігається вторинний ріст пагонів. Для абрикоса, персика й аличі вторинний ріст є прийнятним, а в дерев насіннячкових порід, таких як яблуня та груша, вторинний ріст небажаний, молода деревина не досягає повної зрілості до початку зими, тому пагони вторинного росту вирізняються зниженою зимостійкістю.

Третя фенофаза. У цей час відбуваються зав’язування й розвиток плодів. На запиленій квітці утворюється зародок, так звана зигота. З усіх квіток не більше 1/10-1/5 проходять період утворення плодів і дають повноцінні плоди. Утворення зародка ще не означає, що він розвинеться в плід. Він може відмерти, і тоді зав’язь опаде.

Велика кількість квіток на плодових деревах обумовлена тим, що плоди дадуть лише деякі з них. Квітки, які не дали плодів і опали, називають резервною зав’яззю. Насамперед опадає перша хвиля резервної зав’язі, що складається з недорозвинених і не запилених квіток. Після цвітіння, через два тижні, відбувається опадання другої хвилі резервної зав’язі, У цей час молода зав’язь, у якої процес запліднення пройшов неякісно, опадає. За 1-2 тижні після другої хвилі приходить третя хвиля опадання, У результаті конкурентної боротьби запліднена зав’язь, якій не вистачає живлення, особливо азотного, або яка не одержує достатньої кількості вологи й світла, опадає.

Проте опадання резервної зав’язі на цьому не закінчується, воно триває й тоді, коли плоди на нормальній зав’язі вже розвинулися та дозріли. Якщо резервна зав’язь опадає досить рано після цвітіння, це добре позначається на формуванні плодів і закладенні репродуктивних бруньок, а отже, на кількості та якості наступного врожаю.

Третя фенофаза закінчується дозріванням насіння в плодах. Як правило, у культурних плодових дерев плоди знімають раніше, до досягнення плодами повної насінної зрілості.

Четверта фенофаза. У цей період відбувається диференціація репродуктивних бруньок. У вегетативної бруньки починає утворюватися зачаток квітки, у результаті чого вона перетворюється на плодову. Цей процес найраніше починається в кісточкових порід плодових дерев, зазвичай на початку або в середині липня, а в насіннячкових порід початок четвертої фенофази настає на 10-20 днів пізніше.

Щоб четверта фенофаза вегетації дерев пройшла успішно, необхідним є поєднання активного фотосинтезу й достатньої забезпеченості дерев вологою. Тому найкраще диференціація репродуктивних бруньок відбувається тоді, коли в дерева утворилося міцне повноцінне листя, а пагони припинили рости. Чим спекотніше літо й менша забезпеченість дерев вологою, тим раніше настає четверта фенофаза.

Диференціація репродуктивних бруньок починається на кільчатках, букетних гілочках, а в старих дерев раніше, ніж у молодих. Потім цей процес переходить на обростаючі, напівскелетні гілки. Процес триває доти, доки зберігаються плюсові температури. Навесні четверта фенофаза починається з першим теплом і закінчується до початку розпускання бруньок.

Репродуктивні бруньки, які не пережили зими, навесні опадають, і, якщо відсоток ураження дуже великий, дерева не цвітуть.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ПЕРІОД ВЕГЕТАЦІЇ – ПЛОДОВІ ТА ЯГІДНІ РОСЛИНИ - Рослинництво