ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА ТЕМОЮ “АФРИКА”

Мета:

– узагальнити та систематизувати знання учнів за вивченими темами; вдосконалити навички та вміння працювати з картами атласу, виконувати тестові завдання різних типів; визначити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу;

– розвивати вміння самостійно контролювати свій час, самостійно оцінювати правильність виконання завдань, вносити корективи за необхідності;

– виховувати самостійність, відповідальність за прийняття рішень.

Обладнання: атласи, дидактичні картки з варіантами завдань.

Тип уроку: оцінювання

навчальних досягнень учнів (письмова контрольна робота).

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Прийом “Бліцопитування”

Пригадайте, особливості яких природних компонентів Африки ви дослідили під час вивчення теми. Назвіть природні рекорди Африки.

– Які країни Африки ви хотіли би відвідати? Чому?

– Які уроки теми “Африка” були для вас найбільш цікавими?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (НАЛАШТУВАННЯ НА УСПІХ)

Ви добре попрацювали під час вивчення теми, багато чого нового дізналися та навчилися. Настав час повторити,

систематизувати та перевірити ваші знання, вдосконалити уміння працювати з тестовими завданнями за зразком ЗНО.

Прочитайте завдання та поставте уточнювальні запитання.

Учитель проводить інструктаж з виконання завдань.

IV. ЕТАП ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ (30 ХВ)

Варіант І

Завдання на вибір однієї правильної відповіді (1 бал)

1. Яка крайня точка Африки розташована найближче до Європи?

А Рас-Гафун;

Б Рас-Енгела;

В Доброї Надії;

Г Альмаді.

2. Яка затока, що омиває береги Африки, є найбільшою?

А Гвінейська;

Б Аденська;

В Мозамбіцька;

Г Сідра.

3. Яка тектонічна структура лежить в основі материка Африка?

А Молода палеозойська платформа;

Б область кайнозойської складчастості;

В область мезозойської складчастості;

Г давня докембрійська платформа.

4. Укажіть кліматичний пояс Африки, для якого характерна наявність двох сезонів (вологого і сухого):

А екваторіальний;

Б тропічний;

В субекваторіальний;

Г помірний.

5. Який водоспад Африки найвищий?

А Вікторія;

Б Тугела;

В Ауграбіс;

Г Лівінгстона.

Завдання на встановлення відповідності (2 бали, по 0,5 бали за кожну правильну відповідь)

6. Установіть відповідність між назвами та характеристиками географічних об’єктів Африки.

1 Ассаль

2 Альмаді

3 Тібесті

4 Тугела

А Найвищий водоспад Африки

Б Озеро на північному сході Африки, найнижча висота над рівнем моря

В Найвища відмітка Атлаських гір

Г Західний мис Африки

Д Нагір’я у внутрішніх районах Сахари

Завдання на вибір трьох правильних відповідей з семи запропонованих (3 бали)

7. Африка є найспекотнішим материком Землі. Оберіть три причини, якими це обумовлено:

1 розташування материка переважно в жаркому тепловому поясі;

2 обмежений вплив океанічних повітряних мас;

3 вільне просування континентальних повітряних мас;

4 розміщення високих гірських хребтів на шляху вологих пасатів;

5 мусонна циркуляція;

6 теплі течії з усіх боків материка;

7 наявність області альпійської складчастості.

Географічна задача (2 бали)

8. Обчисліть протяжність Африки за екватором (в км), якщо географічні координати західної та східної крайніх точок на екваторі відповідно 9° сх. д. та 43° сх. д.

Відповідь: ____

Варіант 2

Завдання на вибір однієї правильної відповіді (1 бал)

1. Яка крайня точка Африки найбільш віддалена від 0° меридіану?

А Рас-Гафун;

Б Рас-Енгела;

В Агульяс;

Г Альмаді.

2. Яка з вершин Африки є найвищою?

А Г. Марра;

Б г. Тубкаль;

В влк. Камерун;

Г влк. Кіліманджаро.

3. Укажіть гори, що утворилися в альпійську епоху горотворення.

А Атлас;

Б Драконові;

В Капські;

Г Тібесті.

4. Який тип атмосферної циркуляції переважає над більшою частиною Африки?

А Мусонна;

Б пасатна;

В циклональна;

Г західний перенос.

5. Укажіть причину утворення берегової пустелі Наміб в Африці.

А Висхідний рух повітря на узбережжі;

Б вплив холодної Бенгальської течії;

В вплив теплої Гвінейської течії;

Г вплив західних вітрів.

Завдання на встановлення відповідності (2 бали, по 0,5 бали за кожну правильну відповідність)

6. Установіть відповідність між прізвищами дослідників Африки та їхніми відкриттями.

А Бартоломеу Діані

Б М. Вавилов

В Д. Лівінгстон

Г В. Юнкер

1 Вивчав Ніл, природу Центральної та Східної Африки

2 На шляху до Індії дістався східних берегів Африки

3 Збирав зразки культурних рослин, вивчав природу Північно-Східної Африки

4 Здійснив плавання вздовж західних берегів Африки до мису Доброї Надії

5 Досліджував Південну і Центральну Африку, здійснив плавання річкою Замбезі, відкрив водоспад Вікторія, перетнув пустелю Калахарі

Завдання на вибір трьох правильних відповідей з семи запропонованих (3 бали)

7. Укажіть три країни Африки, що не мають виходу до моря:

1 Алжир

2 Судан

3 Нігєр

4 Танзанія

5 Малі

6 Намібія

7 Ботсвана

Географічна задача (2 бали)

8. Обчисліть температуру на вершині Кіліманджаро, якщо температура біля підніжжя + 25 °С.

Відповідь: _____

V. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ

Прийом “Мікрофон”

Оцініть результати власної роботи:

– виконав добре;

– виконав лише окремі завдання, тому що…

– Які завдання контрольної роботи були складними?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Повторити відповідний параграф підручника.

2. Підготувати шаблони Південної Америки.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА ТЕМОЮ “АФРИКА” - Плани-конспекти уроків по географії