Підтип Черепні – Тип Хордові – Підцарство Багатоклітинні

Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА

СИСТЕМА ОРГАНІЧНОГО СВІТУ

Царство Тварини

Підцарство Багатоклітинні

Тип Хордові

Підтип Черепні

Клас Круглороті.

Круглороті – клас найпримітивніших хребетних тварин. Це прісноводні чи морські тварини. Ведуть паразитичний або напівпаразитичний спосіб життя. До круглоротих належать міксини та міноги.

Міксини та міноги мають видовжене, округле тіло. На ньому розрізняють спинний та хвостовий плавці. Парних плавців немає. На головному відділі тіла

є присмоктувальна лійка із ротовими зубами, у глибині якої міститься ротовий отвір. Щелепи відсутні. За допомогою лійки тварини присмоктуються до своєї жертви та висисають із неї кров (міноги) чи виїдають м’які тканини тіла (міксини).

Тіло круглоротих вкрите шкірою, яка складається з багатошарового епідермісу та власне шкіри (дерми). У верхньому шарі шкіри містяться слизові залози, їх виділення вкриває тіло тварин.

Скелет круглоротих представлений невеликою кількістю хрящів, які підтримують присмоктувальну лійку, зябровий апарат та захищають головний мозок. Крім того, є хорда, що зберігається впродовж усього

життя, та зачатки хребців, які розташовуються вздовж спинного мозку з обох боків. Кінцівка відсутня.

Травна система круглоротих подібна до травної системи ланцетника. У дорослих особин глотка поділена на дихальну систему, з якою з’єднані зяброві мішки, та стравохід. Живляться круглороті рибою, присмоктуючись до неї.

Дихальна система міног представлена дихальною трубкою, що відокремилась від глотки, та зябровими мішками.

Кровоносна система замкнена. Серце двокамерне.

Видільна система круглоротих утворена стрічкоподібними парними нирками; які відкриваються сечостатевим отвором позаду анального отвору.

Центральна нервова система круглоротих складається з головного та спинного мозку. Головний мозок складається з переднього, проміжного, середнього мозку, недорозвиненого мозочку та довгастого мозку. Органи зору міног представлені парними очима та непарним тім’яним оком. Слухові капсули, що розташовані позаду головного мозку, мають напівкружні канали – це органи слуху і органи рівноваги. До органів дотику належать чутливі клітини, розташовані в шкірі на головному відділі тіла.

Міноги – роздільностатеві організми, які при розмноженні відкладають яйця. Запліднення у них зовнішнє. Розвиток із перетворенням, з проходженням личинкової стадії, у міксіин розвиток прямий.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Підтип Черепні – Тип Хордові – Підцарство Багатоклітинні - Довідник з біології