Планування і проведення ландшафтних рубок у лісопаркових частинах приміських лісів

Лісівництво

РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН

Лекція 9. ОРГАНІЗАЦІЙНІ ОСНОВИ РУБОК У ПРИМІСЬКИХ ЛІСАХ

9.3 Планування і проведення ландшафтних рубок у лісопаркових частинах приміських лісів

Обсяги ландшафтних рубок встановлюються лісництвами щорічно на основі проектних матеріалів парковпорядження та додаткового обстеження ділянок лісу в натурі.

У першу чергу ландшафтними рубками повинні охоплюватися ділянки лісу, які не відповідають санітарним та функціональним вимогам щодо художньо-естетичного рівня.

Як правило, це місця масового відвідування та відпочинку, що розташовані поблизу доріг, стежок тощо. Наступні за черговістю проведення рубок беруть ділянки, які потребують реконструкції, а потім – насадження, в яких можна рубкою значно підвищити клас естетичної цінності з мінімальними зусиллями і за короткий термін. В інших випадках ландшафтні рубки проводять в тих насадженнях, що в найбільшій мірі потребують догляду.

Оскільки формування лісопаркових ландшафтів триває кілька десятиліть, то за цей термін змінюється характер процесів у дерево­станах, які відбуваються при їх природному формуванні: наприклад,

найбільш інтенсивне зрідження відбувається в молодняках, найбільш інтенсивний ріст і розвиток дерев у більшості наших порід – у жердняках та середньовікових деревостанах. Ці процеси повинні враховуватись при проведенні ландшафтних рубок з метою формування відповідного типу ландшафту. Для умов України встановлені терміни повторюваності ландшафтних рубок, які дещо скорочені порівняно з терміном для звичайних рубок догляду. Це продиктовано саме більшою інтенсивністю росту насаджень та направлене на упередження можливих негативних наслідків у процесі формування лісопаркових ландшафтів.

Так, у молодняках хвойних, твердолистяних і м’яколистяних порід віком до 10 років ландшафтну рубку потрібно проводити через 2-3 роки. У хвойних і твердолистяних молодняках віком від 11 до 20, а у м’яколистяних – 11-16 років – через 3-5 років. У хвойних і твердолис­тяних насадженнях віком 21-40 років, у м’яколистяних віком 16-30 років – через 5-7 років. У більш дорослих насадженнях ландшафтні рубки повинні проводитись через 7-10 років.

При проведенні того чи іншого прийому рубки потрібно притриму­ватись мети формування ландшафту.

Відведення ділянок для проведення ландшафтних рубок доцільно проводити в межах ландшафтних дільниць. Вимітка дерев, що призначаються до рубки, повинна здійснюватись лісничим або помічником лісничого (майстром), при цьому дерева, товстіші за 8 см, заносяться в перелікову відомість. Призначені до рубки дерева клеймуються біля кореневої шийки. Тонкомірні дерева лише відмічаються різцем.

На тій чи іншій ділянці мітки на деревах повинні бути тільки з одного боку відносно сторін світу.

В камеральних умовах визначається об’єм лісопродукції, яка отримується при проведенні ландшафтних рубок, вносяться відповідні записи до “книги обліку ландшафтних рубок” та відповідні відмітки на планових матеріалах.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Планування і проведення ландшафтних рубок у лісопаркових частинах приміських лісів - Довідник з природознавства