ПЛАЗМА КРОВІ – КРОВ – ЛЮДИНА

Біологія – універсальний довідник

ЛЮДИНА

КРОВ

ПЛАЗМА КРОВІ

Плазма крові – це прозора безбарвна рідина, що складається з неорганічних (90% – вода і мінеральні солі) і органічних (білки, глюкоза, вітаміни, гормони, продукти розпаду) речовин. За нормальних умов загальна концентрація солей плазми (хлоридів натрію, калію, кальцію й ін.) дорівнює вмісту солей у клітинах крові. Сталість сольового складу плазми забезпечує нормальну будову і функцію клітин крові. Плазма крові виконує поживну, видільну, захисну і гуморальну функції.

Захисною

реакцією, спрямованою на запобігання організмом втрати крові при пораненнях, є зсідання крові. Важливу роль у цьому процесі відіграють тромбоцити – кров’яні пластинки. Це – без’ядерні елементи крові, що мають неправильну округлу форму й утворюються в кістковому мозку. При пошкодженні стінки судини тромбоцити нагромаджуються в місці травми і руйнуються, виділяючи при цьому в плазму особливий фермент. Під його впливом розчинний білок – фібриноген, що знаходиться у плазмі, перетворюється в нерозчинну форму – фібрин, що утворює густу волокнисту мережу ниток, у якій застряють еритроцити,
лейкоцити і тромбоцити, формуючи кров’яний згусток – тромб. За рахунок видалення плазми, що залишилася, тромб ущільнюється, закупорює судину, і кровотеча припиняється. Через якийсь час тромб розсмоктується і прохідність судини відновлюється. Плазма крові без фібриногену називається сироваткою крові.

За вмістом у плазмі й еритроцитах особливих білків розрізняють чотири групи крові. Група крові – це індивідуальна біологічна ознака, що передається за спадковістю і не змінюється протягом усього життя людини.

До індивідуальних ознак крові відносять також і резус-фактор, що визначається наявністю особливого білка в еритроцитах. Відповідно за наявністю або відсутністю цього чинника людей умовно поділяють на резус-позитивних і резус-негативних.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ПЛАЗМА КРОВІ – КРОВ – ЛЮДИНА - Довідник з біології