ПОШИРЕННЯ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ

4 Соціальна складова здоров’я
СОЦІАЛЬНІ ЧИННИКИ ЗДОРОВ’Я
&28. ПОШИРЕННЯ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ

Дізнаєшся про особливості поширення ВІЛ-інфекції в Україні; ризики інфікування ВІЛ у різних ситуаціях; заходи держави щодо протидії поширенню епідемії ВІЛ-інфекції

Пригадай

Чому ВІЛ-інфекція дуже небезпечна?

Ти пам’ятаєш, що ВІЛ – це вірус, який проникає в організм людини, руйнує її імунітет і спричиняє СНІД. ВІЛ-інфекція поширилася надто швидко і стала епідемією. На жаль, досі не вдалося розробити вакцину

від ВІЛ. Тому найдієвішою профілактикою ВІЛ-інфекції є здоровий спосіб життя людини. Якщо людина, а особливо підліток, курить чи вживає алкогольні напої, інші наркотичні речовини, ризик інфікуватися ВІЛ зростає. Прикро, що не всі юнаки та дівчата знають про ВІЛ-інфекцію та шляхи її передачі. Так вони наражаються на небезпеку зараження ВІЛ – інфекцією. Тому серед ВІЛ-інфікованих чимало молоді.

Перші випадки хвороби було зареєстровано на Африканському континенті, згодом – у Сполучених Штатах Америки. Хвороба стрімко поширилася у світі, охопивши практично всі країни. Найбільше уражених вірусом у країнах

Африки та Південно-Східної Азії. З 1990-х років збільшилася кількість хворих на ВІЛ/СНІД у країнах Східної Європи, в Австралії, а також в Україні. Особливо швидко інфекція поширилася серед молоді.

Поширення ВІЛ-інфекції у світі може призвести до найбільшої епідемії в історії людства. Проблема ВІЛ-інфекції/СНІД не тільки медична, а ще й соціальна. У зв’язку з поширенням хвороби знизилася тривалість життя, зріс попит на медичні послуги, загострилися проблеми бідності та соціальної нерівності, більше стало сиріт.

Хлопці та дівчата найбільше ризикують інфікуватися ВІЛ у небезпечних компаніях. Підлітки іноді погоджуються спробувати закурити цигарку, випити алкоголь чи вжити наркотик. Вони забувають, що нікотин і алкоголь – це теж наркотичні речовини. Відомо, що ті, хто курить, частіше зловживають алкоголем і можуть вживати наркотики. Варто пам’ятати, що після вживання навіть слабоалкогольного напою слабшає воля. У такому стані підлітка легше вмовити вжити наркотик.

Особливістю поширення епідемії в Україні є те, що найбільше випадків захворювання реєструють серед тих, хто вживає ін’єкційні наркотики. У небезпечних молодіжних компаніях під час вживання ін’єкційних наркотиків часто користуються одним шприцом. Якщо в компанії є хоч один носій ВІЛ, можуть інфікуватися всі. Якщо підліток має низьку самооцінку й не може протистояти тиску, то підпадає під вплив групи та підкоряється лідеру. Такий підліток зазвичай не вміє критично аналізувати власні дії та передбачати наслідки власної ризикованої поведінки.

Ти знаєш, що ВІЛ не передається:

ПОШИРЕННЯ ВІЛ ІНФЕКЦІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ

При рукостисканні

ПОШИРЕННЯ ВІЛ ІНФЕКЦІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ

При спілкуванні

ПОШИРЕННЯ ВІЛ ІНФЕКЦІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ

При обіймах і дружніх поцілунках

ПОШИРЕННЯ ВІЛ ІНФЕКЦІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ

При спільних заняттях спортом, через спортивний інвентар

При контактах з домашніми тваринами, через укуси комах

Через воду; під час користування басейном, душем

ВІЛ передається:

❖ через кров (ін’єкції, переливання крові, травми, пересадка донорських органів);

❖ під час використання нестерильних голок і шприців, інструментів для пірсингу й татуювання;

❖ з деякими рідинами організму людини;

❖ від ВІЛ-інфікованої матері до немовляти.

Щоб убезпечитися від інфікування ВІЛ – інфекцією, потрібно додержуватися таких правил:

❖ уникати небезпечних компаній і ситуацій;

❖ знати шляхи передачі ВІЛ-інфекції;

❖ уникати контактів із чужою кров’ю;

❖ не торкатися шприців, голок, гострих предметів;

❖ додержуватися здорового способу життя.

ПОШИРЕННЯ ВІЛ ІНФЕКЦІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ

Цілком безпечно користуватися стерильними медичними інструментами у стоматолога, продезінфікованими інструментами в перукарні чи манікюрному салоні.

У медичних установах працівники зобов’язані використовувати для ін’єкцій одноразові шприци та одноразові системи переливання крові, обробляти рани у спеціальних рукавичках. Донорська кров перевіряється на наявність ВІЛ.

З 1988 року 1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІД.

Учені всього світу намагаються розробити вакцину й ліки проти ВІЛ. З 1990 року червона стрічка – символ надії людства на те, що вакцину буде розроблено. Поки вакцини немає, саме від поведінки, додержання навичок здорового способу життя кожної людини залежить її безпека.

ПОШИРЕННЯ ВІЛ ІНФЕКЦІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ

Висновки

У всіх країнах світу, зокрема й в Україні, ВІЛ поширюється дуже швидко. Підлітки найбільше ризикують інфікуватися ВІЛ у небезпечних компаніях. Треба знати шляхи інфікування ВІЛ і пам’ятати, як ВІЛ не передається. Профілактична освіта молоді – дієвий шлях у боротьбі з поширенням ВІЛ/СНІД. Щоб убезпечитися від інфікування, треба додержуватися здорового способу життя, уникати небезпечних компаній і ситуацій.

Завдання

1. Які причини стрімкого поширення ВІЛ-інфекції у світі?

2. Яка особливість поширення інфекції в Україні?

3. Назви шляхи інфікування ВІЛ. Як ВІЛ не передається?

4. Яких правил слід додержуватися, щоб убезпечитися від інфікування ВІЛ?

5. Чому поширення ВІЛ у світі назвали епідемією?

6. Чому епідемія ВІЛ/СНІД не тільки медична, а й соціальна проблема?

7. Як ти думаєш, чи всі люди однаково ризикують інфікуватися ВІЛ? Обгрунтуй відповідь.

8. Поясни, чи може ВІЛ потрапити в організм через неушкоджену шкіру.

9. Поясни твердження: “Профілактична освіта молоді – дієвий шлях у боротьбі з поширенням ВІЛ/СНІД”.

Попрацюйте в парі або групі

1. Доведіть, що інфікування ВІЛ-інфекцією і вживання наркотиків пов’язані між собою. Обговоріть, чому працівники медичних установ зобов’язані:

❖ використовувати одноразові шприци для ін’єкцій та одноразові системи переливання крові;

❖ обробляти рани в спеціальних рукавичках;

❖ перевіряти донорську кров на наявність ВІЛ.

Моделюй – набувай життєвих навичок

Уяви, що ти потрапив у компанію, у якій інші підлітки пропонують закурити і вжити невідомі тобі речовини. Сформулюй поради безпечного перебування в такій компанії. Обговори поради з однокласниками.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ПОШИРЕННЯ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ - Валеологія