ПОТРЕБИ, НАВИЧКИ І ЗВИЧКИ ЛЮДИНИ

Розділ 3. Психічна і духовна складові здоров’я

ЗВИЧКИ І ЗДОРОВ’Я

§11. ПОТРЕБИ, НАВИЧКИ І ЗВИЧКИ ЛЮДИНИ

Дізнаєшся про потреби людини; чинники, що впливають на формування навичок і звичок; корисні і шкідливі звички

Пригадай

Що робиш щодня для фізичного розвитку? А для інтелектуального розвитку?

Потреби людини, їх розвиток з віком

Потреба – це те, що необхідно для забезпечення життя і діяльності людини та її розвитку.

ПОТРЕБИ, НАВИЧКИ І ЗВИЧКИ ЛЮДИНИ

З віком потреби змінюються. Малюку потрібні насамперед харчування,

захист і піклування дорослих. Згодом дитина цікавиться всім, що її оточує. Для підлітка важливі ще й спілкування з однолітками, успіхи в навчанні та спорті, визнання друзів і повага оточуючих.

Навички і звички

Від народження й упродовж життя людина набуває різноманітних умінь. Уміння формуються завдяки багаторазовому повторенню певних дій. Так, щоб навчитися писати, дитина вправляється правильно проводити і з’єднувати лінії. Опанувавши ці дії, учень уже не замислюється, як діяти, щоб написати слово або речення. Робить це автоматично. Багаторазове повторення тієї самої дії, доведення дії до автоматизму

перетворюють уміння на навичку.

Навичка – це здатність робити щось автоматично, не замислюючись. Ходьба, читання, писання, мовлення, катання на ковзанах і лижах – усіх цих навичок набуваєш після багаторазового повторення.

Звичка – це спосіб дії, поведінки, що став для людини постійним, звичним, характерним саме для неї. Наприклад, замислюючись, спираєшся на лікоть або прикушуєш нижню губу. Коли щось розповідаєш, постійно прибираєш волосся з лоба. Прокинувшись, щоранку чистиш зуби. Ти не замислюєшся, чому так робиш. Такі та інші звички виникають унаслідок багаторазового повторення протягом тривалого часу. Якщо робитимеш зарядку не вряди-годи, а щоранку протягом року, це стане звичкою.

І навички, і звички формуються в результаті постійних повторень певних дій. Проте навички можна удосконалити й розвинути, звички ж не розвиваються і не вдосконалюються – такі дії просто притаманні поведінці людини.

Звички, яких набуваєш упродовж життя, можуть бути корисними і шкідливими.

Корисні звички та їх наслідки

ПОТРЕБИ, НАВИЧКИ І ЗВИЧКИ ЛЮДИНИ

ПОТРЕБИ, НАВИЧКИ І ЗВИЧКИ ЛЮДИНИ

Корисні звички сприяють зміцненню здоров’я, допомагають у житті, убезпечують від небезпек.

Шкідливі звички та їх наслідки

ПОТРЕБИ, НАВИЧКИ І ЗВИЧКИ ЛЮДИНИ

ПОТРЕБИ, НАВИЧКИ І ЗВИЧКИ ЛЮДИНИ

Шкідливі звички шкодять здоров’ю, загрожують безпеці життя.

Багатьох звичок набуваєш, спостерігаючи за оточуючими людьми. Якщо близькі тобі дорослі й однолітки дбають про чистоту тіла, одягу, житла, додержуються правил раціонального харчування, у тебе самого змалку сформуються відповідні корисні звички. Спостерігаючи за людьми, які переходять дорогу, ти поступово звикаєш до певних правил і дієш так само. Якщо твої друзі прагнуть до знань, добре вчаться, додержуються розпорядку дня, ти теж намагатимешся сумлінно вчитися, не порушувати розпорядку дня. Ти розумієш, що такі дії сприяють збереженню здоров’я. Твоє рішення наслідувати їх буде свідомим.

Якщо в компанії однолітків курять, вживають слабоалкогольні напої, то для тебе ризик закурити й випити значно підвищується. Якщо приятелі говорять, що курити – нешкідливо, а алкоголь сприяє гарному настрою, – це один з виявів так званого “групового тиску”, протистояти якому іноді дуже важко. І тут у нагоді стане твоя упевнена поведінка. Маєш розуміти наслідки шкідливих звичок для здоров’я, вміти сказати “Ні!” на небезпечну пропозицію. Це допоможе свідомо прийняти правильне рішення.

ПОТРЕБИ, НАВИЧКИ І ЗВИЧКИ ЛЮДИНИ

Шкідливих звичок позбутися важко. Але можна. Якщо усвідомлюєш, що маєш шкідливу звичку, виріши, як діяти, щоб її позбутися. Знайди однодумців. Разом завжди легше долати труднощі. Відпрацьовуючи нові вміння, формуватимеш нову звичку.

Висновок

Потреби змінюються впродовж життя. У підлітковому віці важливо розуміти власні потреби і навчитися задовольняти їх. Щоб задовольняти потреби, слід набувати певних умінь, навичок і звичок. На формування звичок впливає приклад оточуючих, а також самостійні усвідомлені рішення. Для збереження життя і зміцнення здоров’я треба набувати корисних звичок.

Завдання

1. Що таке потреби? Якими бувають потреби?

2. Які потреби важливі для розвитку підлітка?

3. Що таке навички і звички?

4. Які чинники впливають на формування звичок?

5. Наведи приклади навичок і звичок. Порівняй їх. Чим вони відрізняються?

6. Розглянь схеми на с. 56-57. Наведи власні приклади впливу корисних і шкідливих звичок на здоров’я.

Моделюй – набувай життєвих навичок

1. Склади план формування корисної звички прибирати робоче місце. Скористайся додатком 6.

2. Склади план відмови від шкідливої звички грати в комп’ютерні ігри до пізнього вечора.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ПОТРЕБИ, НАВИЧКИ І ЗВИЧКИ ЛЮДИНИ - Валеологія