Повторення курсу “Загальна географія. 6 клас” (частина 2)

ІІ СЕМЕСТР

Урок 66. Повторення курсу “Загальна географія. 6 клас” (частина 2)

Мета: з’ясувати рівень знань учнів за курс 6 класу; перевірити вміння учнів працювати з атласами, контурними картами, в групі, одстоювати свою думку, поважно і з розумінням ставитись до однокласників; розвивати географічне мислення, бережливе ставлення до навколишнього середовища.

Тип уроку: узагальнення і перевірки знань, умінь (урок-подорож).

Обладнання: фізична карта світу, атласи, контурні карти, карточки із завданнями на кожну команду, шпильки,

червоні кружечки, кінофільм із серії “Підводна одісея команди Кусто”.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Клас ділиться на команди. Найсильніші учні класу або старшокласники назначаються експертами.

II. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

ІІІ. Проведення подорожі

Ведучий. Наша подорож розпочинається з рідного населеного пункту, визначити його координати. На автобусі ми відправляємось до Києва.

Завдання 1

– Визначити координати міста Києва.

– Визначити відстань до цього міста.

– Як називається вид господарської діяльності людей – переїзд автобусом

з одного населеного пункта в інший?

– Що таке масштаб?

– Назвати види масштабів.

Ведучий. Біля м. Київ приколоти шпильками кружечок (позначення початку нашої подорожі).

З Києва на літаку ми відправляємося до Каїра.

Завдання 2

– Визначити координати м. Каїра.

– Як називається вид господарської діяльності людей – переліт літаком з міста до міста?

– Над якими географічними об’єктами ми пролітаємо?

– Визначити температуру повітря біля поверхні Землі, якщо за бортом літака -14 °С.

– Визначити тиск, якщо на висоті 0 м – 744 мм рт. ст., а ми летимо на висоті 11 км.

Ведучий. У Каїрі ми наймаємо гіда для ознайомлення з пустелею Сахара.

Гід. Це найбільша у світі пустеля. Завдяки інтенсивному фізичному вивітрюванню тут накопичуються значні маси уламкового матеріалу. Це найжаркіша пустеля планети, зі значними добовими та річними амплітудами температур. Улітку температури досягають + 50…+58 °С, а на поверхні – до +80 °С. Часто виникають піщані бурі. Більша частина Сахари отримує менше 50 мм опадів на рік, а у внутрішніх районах дощі не випадають інколи по декілька років підряд. Грунтово-рослинний покрив Сахари дуже бідний, часто зовсім відсутній. Флора і фауна пристосовані до суворих умов існування.

Завдання 3

– Який клімат у пустелі?

– Які рослини, грунти і тварини зустрічаються тут?

– Назвати зовнішні сили, які діють на рельєф у пустелі.

– Які форми рельєфу можна зустріти в пустелі?

– Як називається вид господарської діяльності людини в пустелі?

Ведучий. З Каїра ми пливемо до Нью-Йорка.

Завдання 4

– Назвати географічні об’єкти, які ми можемо побачити.

– Визначити координати м. Нью-Йорк.

– Що таке антропогенні комплекси?

– Накреслити схему взаємозв’язків компонентів у природному комплексі.

– Як змінюється температура в океані з глибиною?

Ведучий. З Нью-Йорка ми летимо до Єллоустонського національного парку.

Гід. Єллоустон – одно з місць, у яких вулканічна діяльність є найінтенсивнішою у світі. 7000 гарячих джерел, із них 84 гейзери. Засновано як парк у 1872 році. Унікальні гідротермальні явища стали результатом трьох вулканічних вивержень, останнє з яких відбулося, ймовірно, близько 600 тисяч років тому.

Завдання 5

– Що таке літосфера?

– Назвати внутрішні сили.

– Чим гейзер відрізняється від гарячого джерела?

– Яка причина виникнення землетрусів?

– Нанести на контурну карту відомі вулкани і райони землетрусів.

Ведучий. Із США ми летимо до Бразілії.

Завдання 6

– Визначити координати м. Бразіліа.

– Скласти розу вітрів за даними: північний вітер – 5 днів, південний – 2 дні, західний – 5 днів, східний – 1 день, північно – західний – 8 днів, північно-східний – 3 дні, південно-західний – 3 дні, південно-східний – 3 дні.

– Визначити амплітуду температури за даними: влітку середня температура +17 °С, а взимку -7 °С.

– Накреслити кругову діаграму хмарності за даними: 16 днів були хмарними, 10 – з перемінною хмарністю і 4 – сонячними.

Ведучий. Направляємося до озера Тітікака.

Гід. Озеро Тітікака розташоване на висоті 3812 метрів над рівнем моря. Озеро ніколи не замерзає, в ньому налічується 36 островів. Острови майже всі заселені. Основні риби – короп і карась. Акліматизувалася і прижилася форель, завезена з Північної Америки. Зима в районі озера – це суха пора року, яка триває з травня по вересень, коли опадів дуже мало. Уночі холодно, бувають морози, але температура води не падає нижче 10 °С. На великій глибині температура води майже не змінюється. Виміри на глибині 150 метрів показали +11 °С. Узбережжя заселене нащадками інків, які займаються випасанням худоби та рибальством. Крім цього вони вирощують на родючих вулканічних грунтах кукурудзу та овочі.

Задання 7

– Що таке гідросфера?

– Накреслити схему “Поверхневі води”.

– Як впливають штучні водойми на навколишнє середовище?

– Позначити на контурній карті найбільші річки, озера кожного материка.

Ведучий. З Бразілії ми летимо до станції “Академік Вернад – ський”, що лежить в Антарктиді.

Завдання 8

– Що таке магматизм?

– Назвати види магматизму.

– Які вулкани називаються згаслими, які діючими?

– Нанести на контурну карту найбільші горні системи світу.

Гід. Вулкан Еребус, розташований на острові Росса в Антарктиді, має висоту 3794 м. Складений базальтами, туфом. Головний кратер (діаметр – 650 м, глибина – 275 м) розташований на висоті 3743 м. Відкритий у 1841 році експедицією під керівництвом Дж. Росса і названий за ім’ям одного з кораблів, що брав участь в експедиції.

Завдання 9

– Накреслити схему гідросфери.

– Накреслити схему внутрішньої будови Землі.

– Що таке густота населення? Яка густота населення в Антарктиді?

– Від чого залежить температура повітря?

Ведучий. Від станції “Академік Вернадський” рухаємося до Великого Бар’єрного рифу. (Перегляд кадрів фільму про Великий Бар’єрний риф.)

Завдання 10

– У яких умовах утворюються коралові поліпи?

– Нанести на контурні карти світу найбільші острови.

– На які групи поділяються острови?

– Хто такий Жак-Ів Кусто?

Ведучий. Від Великого Бар’єрного рифу відправляємося на кораблі до Маріанської западини.

Завдання 11

– Визначити координати Сіднея.

– Що таке материк?

– Визначити температуру гірських порід на глибині 5 км, якщо на поверхні +18 °С.

– Яка густота населення Австралії?

– Як називається держава на материку Австралія?

Гід. Маріанська западина – найглибша западина світу, розміщена в Тихому океані (11 022 м). Маріанський жолоб простягається вздовж Маріанських островів майже на 1500 км, схили його круті, дно пласке. Глибину виміряно в 1957 році судном “Вітязь”. Уперше на дно Маріанської западини опустилися Жак Піккар і Дон Уолш 23 січня 1960 року. У 2002 році японські вчені знайшли на дні, в грунті, 13 видів одноклітинних, не відомих науці.

Ведучий. Від Маріанської западини рухаємось до берегів Індії.

Завдання 12

– Хто з європейців першим досяг Індії морським шляхом?

– Ким було відкрито Америку?

– Хто здійснив першу навколосвітню подорож?

– Назвати українських дослідників.

Ведучий. Далі ми наймаємо гіда для знайомства з найвищою точкою суходолу.

Гід. На вершині Джомолунгми завжди дме пронизливий вітер, температура вночі знижується до -60 °С. У 1975 році на Еверест уперше зійшла жінка – японка Юнко Табей. У 2000 році словенець Даво Карнічар уперше спустився з Джомолунгми на гірських лижах. Найлегендарними підкорювачами вершини залишаються шерпи. Так, шерп Бабу Чирі піднімався на Джомолунгму кілька разів, установивши рекорд найшвидшого підкорення вершини (16 год. 56 хв.).

Завдання 13

– Що таке рівнина?

– Як поділяються рівнини за висотою?

– Як утворюються рівнини?

– Нанести на контурну карту світу найбільші рівнини.

Ведучий. Переліт з Делі до Москви.

Завдання 14

– Що таке природна зона?

– Які ви знаєте природні зони?

– У яких природних зонах розташована територія України?

– На яких материках розташовані гори Аппалачі, Уральські гори, плоскогір’я Декан, Амазонська низовина, гори Атлас, Великий Вододільний хребет.

Гід. Дніпро (Борисфен, Славутич) – типова рівнинна річка. Довжина – 2201 км (у межах України – 981 км). Бере початок у болоті Аксенійський Мох на південих схилах Валдайської височини. Її притоки: Прип’ять, Десна, Тетерів, Псел, Ворскла. Живлення мішане. Споруджено каскад водосховищ: Київське, Канівське, Кременчуцьке, Дніпродзержинське, Дніпровське, Каховське. Водами Дніпра живиться Інгулецька зрошувально-обводнювальна система. Для потреб водопостачання і зрошення споруджено канали: Дніпро – Кривий Ріг, Дніпро – Донбас, Північно-Кримський.

Ведучий. З Москви ми повертаємося на поїзді додому.

Завдання 15

– Що таке градусна сітка?

– Визначити координати м. Москва.

– Яка абсолютна висота м. Москва?

– Що таке геологічний час?

– На якій платформі розташована Україна? Москва?

IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

Підготуватися до контрольної роботи за всіма темами курсу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Повторення курсу “Загальна географія. 6 клас” (частина 2) - Плани-конспекти уроків по географії