ПОВТОРЕННЯ ТАБЛИЦЬ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

Мета: повторити вивчені таблиці множення і ділення; формувати вміння розв’язувати складені задачі; розвивати увагу, навички самоконтролю; виховувати любов до читання.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (с. 158, завдання 38; 40)

2. Усна лічба

1) Гра “Таблиця множення”.

Учні по черзі називають числа, які зустрічаються у вивчених таблицях множення. Учень, який припустився помилки, виходить з гри.

2) Гра “Пошепки”.

У грі беруть участь

дві команди по чотири учні. Діти стають у дві колони. Учитель заздалегідь готує декілька прикладів:

1) 2 – 6 : 3 : 2 – 6;

2) 3 – 4 : 2 : 3 – 4.

Учитель підходить до першої команди і звертається до першого учня: (2 – 6); учень тихо називає результат другому учневі. Учитель відразу говорить другому учневі (розділити на три), учень говорить пошепки результат наступному, а учитель пропонує (розділити на два) і так далі. Останній у ряду оголошує результат. Якщо хтось із гравців команди припустився помилки, відповідь, звісно, неправильна.

3) Робота за таблицею чисел першої сотні.

– Я назву число, а ви скажіть, з яких

двох чисел можна його отримати.

4) Гра “Мовчанка”.

4 – 3

5 – 6

2 – 9

3 – 6

Учитель, не промовляючи жодного слова, вказує указкою на будь-який приклад.

Учні за допомогою математичного віяла показують відповідь.

3. Хвилинка каліграфії із завданням

– Запишіть тільки відповіді таблиці множення на 4.

4. Розв’язування прикладів з поясненням

ПОВТОРЕННЯ ТАБЛИЦЬ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

5. Обчислення значень виразів

ПОВТОРЕННЯ ТАБЛИЦЬ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

6. Розв’язування задач

1) У мішку було 54 кг крупи. З нього взяли 25 кг. На скільки більше кілограмів крупи залишилося в мішку, чим з нього взяли?

2) У цеху працює 29 жінок і 43 чоловіки. У липні пішли у відпустку 20 чоловік. Скільки чоловік залишилося працювати в цеху? Розв’яжіть задачу різними способами.

3) Складіть задачу за виразом.

(38 – 14) : 4 = [ ]

Фізкультхвилинка

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНИХ ТАБЛИЦЬ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ

1. Колективна робота над задачею

Токар за 7 годин виготовив 35 деталей, а його учень за 6 годин виготовив 12 деталей.

– Скільки деталей токар і його учень виготовили разом за одну годину?

– За скільки годин токар і його учень, працюючи з тією ж швидкістю, виготовлять 56 деталей?

– Що треба дізнатися спочатку? Якою дією? Чому?

– Що треба дізнатися другою дією? Якою дією відповісти на питання задачі? Чому?

– Поставте питання так, щоб задача розв’язувалася виразом: 35 : 7 – 12 : 6.

2. Розв’язування прикладів

ПОВТОРЕННЯ ТАБЛИЦЬ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

3. Тестування

1 варіант.

1) 14 – 9 + 7 = [ ].

А) 13;

Б) 12;

В) 14;

Г) 15.

2) 26 + 35 + 19 = [ ].

А) 50;

Б) 61;

В) 70;

Г) 80.

3) 83 – 8 – 57 = [ ].

А) 75;

Б) 25;

В) 18;

Г) 33.

4) 3 – 9 + 64 = [ ].

А) 69;

Б) 73;

В) 67;

Г) 91.

5) 16 : 2 + 74 = [ ].

А) 66;

Б) 82;

В) 83;

Г) 8.

6) 45 : (35 : 7) – 8 = [ ].

А) 63;

Б) 72;

В) 73;

Г) 83.

7) Суму чисел 9 і 9 розділити на 3.

А) 18;

Б) 6;

В) 22;

Г) 3.

8) 2 – 8 > 7 на [ ].

А) 7;

Б) 8;

В) 9;

Г) 10.

9) 9 літрів соку розлили в трилітрові банки. Скільки треба було банок?

А) 27;

Б) 12;

В) 3;

Г) 6.

10) У перший день в магазині продали 16 телевізорів, у другий – на 7 телевізорів менше. Скільки всього телевізорів продали за два дні?

А) 9;

Б) 25;

В) 16;

Г) 23.

11) 3 першого куща агрусу зібрали 9 кг ягід, з другого – на 3 кг більше, а з третього – на 4 кг менше, ніж з другого. Скільки кілограмів ягід зібрали з третього куща?

А) 9 + 3;

Б) 9 – 4;

В) 9 – 3 + 4;

Г) 9 + 3 – 4.

12) Баня впіймав 13 рибок, а Сергійко – 8 рибок. Усю рибу вони розділили на три рівні частини і одну частину віддали Олі. Скільки рибок у Олі?

А) 21;

Б) 7;

В) 24;

Г) 18.

2 варіант

1) 12 – 7 + 9 = [ ].

А) 10;

Б) 13;

В) 14;

Г) 15.

2) 33 + 29 + 16 = [ ].

А) 49;

Б) 62;

В) 78;

Г) 45.

3) 91 – 57 – 25 = [ ].

А) 8;

Б) 34;

В) 9;

Г) 24.

4) 3 – 9 + 47 = [ ].

А) 27;

Б) 56;

В) 59;

Г) 74.

5) 27 : 3 + 27 = [ ].

А) 36;

Б) 30;

В) 9;

Г) 18.

6) 36 : 4 – 8 + 18 = [ ].

А) 80;

Б) 90;

В) 100;

Г)54.

7) Різницю чисел 90 і 63 розділити на 3.

А) 27;

Б) 30;

В) 37;

Г) 9.

8) 24 : 3 < 55 на [ ].

А) 46;

Б) 47;

В) 48;

Г) 49.

9) Скільки літрів соку в 8 дволітрових банках?

А) 10;

Б) 6;

В) 4;

Г) 16.

10) Дівчинка купила 9 листівок, а конвертів на 7 більше. Скільки листівок і конвертів разом купила дівчинка?

А) 2;

Б) 16;

В) 25;

Г) 9.

11) У дитячий садок привезли 5 кг лимонів, яблук – на 8 кг більше, а слив – на 4 кг менше, ніж яблук. Скільки кілограмів слив привезли в дитячий садок?

А) 5 + 8;

Б) 5 – 4;

В) 5 + 8 + 4;

Г) 5 + 8 – 4.

12) 3 однієї яблуні зібрали 15 кг яблук, а з іншої – 9 кг. Усі яблука розклали порівну в 4 пакети. Скільки кілограмів яблук у кожному пакеті?

А) 24;

Б) 6;

В) 20;

Г) 19.

V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

1. Розв’язування задач

1) Василько, Вітя, Миколка і Женя ходили в ліс за грибами і знайшли всього 42 гриби. Василько, Вітя і Миколка знайшли порівну, а Женя – на 6 грибів більше, ніж кожен з них. Скільки грибів знайшов Женя?

2) Довжина одного каната 41 м, а довжина другого – на 17 м менше. Другий канат розрізали на 4 рівних частини. Якої довжини вийшла кожна частина?

2. Офтальмологічна пауза

3. Розв’язування логічних задач

1) Одна нехороша людина завжди говорить неправду. Що вона відповість на запитання: “Що б ви відповіли, якби вас запитали, чи правдиві ви?”? Розв’язання. Якщо запитати брехуна, чи правдивий він, він збреше: “Так”. Ми запитуємо, що б він відповів на це питання. І брехун не може правдиво сказати, що він відповів би “Так”; він бреше: “Я відповів би “ні”.

Це вдала ілюстрація за темою “мінус на мінус дає плюс”: брехня про брехню може бути правдою.

Відповідь: ні.

– 2) Батькові 41 рік, старшому синові 13 років, дочці 10 років, а молодшому синові 6 років. Через скільки років вік батька дорівнюватиме сумі років трьох його дітей?

Розв’язання. Сума років трьох дітей дорівнює 29, що на 12 років менше віку батька. Щороку вік батька збільшуватиметься на одиницю, а сума років трьох дітей – на 3. Отже, щороку діти наздоганятимуть батька на 2 роки. Через 6 років сума віків дітей порівняється з віком батька. Отриману відповідь слід перевірити, підрахувавши, скільки років буде кожному через шість років.

Відповідь: через 6 років.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 158, завдання 42; 43.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ПОВТОРЕННЯ ТАБЛИЦЬ МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ - Плани-конспекти уроків по математиці