Повторення відомостей про текст. Ознаки тексту
Тема. Повторення відомостей про текст. Ознаки тексту. (Вправи 16-20).
Мета. Узагальнити і систематизувати відомості про текст як зв’язну розповідь, повторити ознаки тексту.
Активізувати знання дітей про опорні слова у тексті, тему і основну думку.
Розвивати вміння використовувати синоніми для уникнення повторів у тексті.
Обладнання: диск, підручник, зошит, зображення квітів.
Хід уроку
I. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності.
Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань
II. Перевірка домашнього завдання.
А) Учні зачитують прислів’я: “Птицю пізнають по пір’ю, а людину – по мові”. Пояснюють, чому так кажуть у народі.
Б) Діти розповідають, яке значення має мова в житті народу; пояснюють, що таке спілкування; визначають ознаки культури усного і писемного мовлення; наводять приклади старих і нових слів.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Читання епіграфа до уроку.
“Я поцілую мальву у щоку” (Ліна Костенко).
– Поміркуйте, у прямому чи переносному значенні використала автор ці слова? (У переносному, це метафора.)
– У яких текстах використовують
2. Виконання вправи 16, с. 11.
– Пригадаймо, за якою ознакою добирають заголовок до твору. (Заголовок передає те найважливіше, що змальовано у тексті чи на картині.)
– На с. 11 знайдіть правило і доповніть свої відповіді.
– Послухайте музику Петра Чайковського “Вальс квітів”. Прочитайте під цю музику упівголоса вірш Володимира Сосюри.
– Який настрій викликають ці твори?
– Доберіть заголовок до вірша.
– Закрийте очі, уявіть свою улюблену квітку. Придивіться до неї. Що особливе в її кольорі, формі? Який у неї “голос”? Який характер? Якою музикою можна його передати?
– Запишіть у зошиті: “Моя улюблена квітка…” і напишіть, яка вона, не називаючи її назви.
Робота в парах: учні зачитують один одному складені речення і відгадують назви квіток. (Для цієї роботи можна використати матеріали диска до вправи 17).
3. Каліграфічна хвилинка (за вправою 18).
– Зверніть увагу на склади. Який елемент зустрічається у цих складах?
– Чим він відрізняється у літерах з і ц?
– Яким з’єднанням можна поєднати склади зу і ли?
– Із поданих складів утворіть і запишіть слова. Спишіть епіграф нашого уроку.
4. Опрацювання нового матеріалу (за вправою 19).
– Прочитайте оповідання. Чи можна сказати, що це текст? Доведіть. (Учні пригадують ознаки тексту: речення у тексті розміщені послідовно і пов’язані між собою за змістом та об’єднані спільною темою.)
– Як визначити тему тексту? (Треба відповісти на запитання “Про що розповідається у творі?” – див. правило на с. 11.)
– Кожен текст має основну думку. Як її визначити? (Треба відповісти на запитання “Чого навчає твір?”.)
– Якими словами змальовано пишні барви мальв? (Палахкотять, шугають, животрепетний вогонь, розвихрені мальви, червоні язики, багаття.)
– До яких частин мови належать ці слова?
– Доберіть і запишіть до тексту такий заголовок:
I варіант: який допомагає зрозуміти, про що розповідається;
II варіант: який спонукає замислитися, чого навчає твір.
– Спишіть ту частину оповідання, у якій описуються вогненні барви мальв.
IV. Фізкультхвилинка.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Словникова робота.
– Запишіть з пам’яті нові словникові слова.
– Побудуйте з ними текст із 3-4 речень про квіти. (Наприклад: “Тепер час цвітіння кульбабок. Жовтим океаном хвилюється трава у парку. Будь ласка, не зривайте квітів! До побачення, кульбабки!”.)
2. Робота в зошиті.
VI. Підсумок уроку.
– Спробуйте дати визначення, що таке текст. (Текст – це кілька і більше речень, які розміщені послідовно і пов’язані між собою за змістом.)
– Як визначити тему тексту?
– Як визначити основну думку тексту?
– Що передає заголовок?
VII. Домашнє завдання.
1. Вправа 20 (1, 2, 4).
2. Для тих, хто хоче знати більше: вправа 20.3, вправа 18.2.
?include(“$DOCUMENT_ROOT/block/list. html”;?> ?