Повторення вивченого у 4 класі, спів вправи. Розучування “Ода пісні”, музика О. Антоненка. Слухання музики. Вокаліз С. Рахманінова

5 КЛАС

Тема 1. Музика і мистецтво слова

Урок 1

Тема уроку. Повторення вивченого у 4 класі, спів вправи. Розучування “Ода пісні”, музика О. Антоненка. Слухання музики. Вокаліз С. Рахманінова.

Мета уроку: поглиблювати теоретичні знання учнів та навчити застосовувати їх на практиці; розвивати навички і уміння слухати музичний твір і вміння його охарактеризувати; виховувати любов до пісні.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: нотний текст пісні, фонограма, магнітофон, музичний інструмент, портрет С. Рахманінова.

Хід уроку

І.

Організація класу до уроку.

1. Музичне вітання.

Повторення вивченого у 4 класі, спів вправи. Розучування Ода пісні, музика О. Антоненка. Слухання музики. Вокаліз С. Рахманінова

2. Оголошення теми уроку.

II. Актуалізація опорних знань.

Бесіда-розповідь:

Діти, сьогодні наш урок ми присвятимо пісні, оскільки

Співають їх всюди, дорослі і діти

Співають на святах, а може, і ні.

У пісні є радість, натхнення і гордість,

Пісні українські всім нам до душі.

Пісня… Вона супроводить нас ціле життя. Що ж у ній-за диво таке, що за вогонь, яка сила незмірна таїться у ній, надихаючи на творчість, працю, кидаючи у бій… Пісня – розповідь. Пісня – клич. Реквієм. Освідчення. І романс, і притча,

і марш, і гімн.

В горі і радості, в праці і відпочинку ти розцвічуєш наше життя, робиш його запашним, поетичним, легким, світлим.

Пісня – одна з найдавніших форм народної творчості. Вона передавалась із покоління до покоління. Минали роки, змінювалися люди, а пісня не старіла і жила в народі, даруючи всім дивовижні мелодії, сповнені любові до свого краю, його мови, культури.

Велике значення для пісні має слово. Якщо поетичну думку поєднати з музикою, вона стає доступнішою, глибше розкриває її характер та поетичний образ. Отож, ми вивчимо сьогодні з вами пісню Олександра Антоняка, яка має назву “Ода пісні”. Ода – це урочиста величальна пісня. Але спочатку розспіваємось з вами.

III.

Повторення вивченого у 4 класі, спів вправи. Розучування Ода пісні, музика О. Антоненка. Слухання музики. Вокаліз С. Рахманінова

1. Спів поспівки по півтону вверх.

2. Вправа для розвитку правильного дихання (протяжний спів на довгих нотах).

Ода пісні

Музика О. Антоняка

Слова А. Орел

Повільно

Повторення вивченого у 4 класі, спів вправи. Розучування Ода пісні, музика О. Антоненка. Слухання музики. Вокаліз С. Рахманінова

Повторення вивченого у 4 класі, спів вправи. Розучування Ода пісні, музика О. Антоненка. Слухання музики. Вокаліз С. Рахманінова

2. Струмками в річку голоси течуть,

Та без душі вони так мало значать,

А пісню ту далеко й довго чуть,

В якій сміються пристрасті і плачуть.

Приспів:

Пісні слава за ніжність і силу,

Хай летить понад світом вона,

В ній народної вольності крила,

України душа чарівна.

3. То ж над землею лийся, пісне, знов,

Сій між людьми краси й добра насіння,

Гнів заколисуй і неси любов

Із покоління в нові покоління.

IV. Художній показ пісні ілюструю на всіх куплетах, після чого здійснюю характеристику пісні у формі бесіди:

– У якому характері прозвучала пісня?

– Яка основна думка слів пісні?

– Якими словами возвеличується вона?

– Погляньте, діти, на нотний текст пісні і визначте її розмір. Що він означає? (Тривалість нот у такті).

– Лад… Чому мажорний?

– Як називається такий вступ у пісні?

– Що таке затакт?

– У якій формі написана пісня?

– Двочастинна, бо має заспів і приспів.

Розучую пісню за нотним текстом по фразах, звертаючи увагу на “ауфтакт”, початок та закінчення фраз.

V. Слухання музики повинно бути тісно пов’язане з даною темою.

– Пісня лунає зі словами.

– Чи можливе існування пісень без слів?

– Так, а тоді пригадайте відомі пісенні мелодії без слів.

– Мелодія, яка виконується голосом без слів, називається вокалізом. Прикладом такої музики є “Вокаліз” російського композитора Сергія Рахманінова. Це був дуже обдарований композитор, який у 9 років уже вступив у консерваторію. Його вчитель був до нього дуже суворий, але завдяки йому С. Рахманінов став великим піаністом, і змалку почав писати свої твори. Тож послухайте “Вокаліз” цього композитора і дайте відповіді на питання:

– Що хотів передати композитор цією мелодією?

– Які почуття у вас вона викликає?

– Які засоби музичної виразності він використав?

Повторне слухання.

VI. Підсумок уроку.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Повторення вивченого у 4 класі, спів вправи. Розучування “Ода пісні”, музика О. Антоненка. Слухання музики. Вокаліз С. Рахманінова - Плани-конспекти уроків по музиці