ПОЄДНАННЯ ОДНОРІДНИХ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ СПОЛУЧНИКІВ

Мета: вдосконалювати знання учнів про структуру речення; формувати поняття про сполучниковий зв’язок між однорідними членами речення; розвивати вміння інтонаційно правильно читати речення з однорідними членами речення, ставити розділові знаки на письмі; виховувати старанність.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Гра “Слово заміни – нове речення склади!”

– Прочитайте. Виділені слова замініть однорідними членами речення.

Двоє дітей допомагають мамі у саду.

До вирію відлітають

пташки.

Учні біля школи садили квіти.

– Запишіть і підкресліть однорідні члени речення із залежним словом.

– Які розділові знаки ви використали на письмі?

2. Каліграфічна хвилинка

В у на а за під але і й та

– Запишіть каліграфічно.

Вміння і труд все перетруть.

Вовк старіє, але не мудріє.

Слухай багато, а мало говори.

– Прочитайте свої записи.

– Назвіть однорідні члени речення.

– Що ви помітили: як можуть з’єднуватись однорідні члени речення?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ми будемо вдосконалювати знання про однорідні члени

речення, а також дізнаємося, за допомогою якої частини мови вони можуть з’єднуватися між собою.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Пояснення вчителя

– Однорідні члени речення можуть з’єднуватися за допомогою слів і, й, та, а, але. Це сполучники. Між однорідними членами перед сполучниками і (й) кома не ставиться.

Перед сполучниками а, але кома ставиться завжди.

2. Первинне закріплення

– Спишіть речення.

– Назвіть однорідні члени речення.

– Підкресліть сполучники при однорідних членах речення.

Реве та стогне Дніпр широкий.

На могилі кобзар сидить та на кобзі грає.

Любо, любо стало, пташечка зраділа і защебетала.

А я дивлюсь і серцем лину в рясний садочок в Україну.

3. “Попрацюймо разом!”

– Прочитайте речення.

І квіти, і трави, і води з весною вітають мене.

У садах уже дозріли і яблука, і груші, і сливи.

– Що цікавого ви помітили у цих реченнях?

Висновок. Кома ставиться перед сполучником і при однорідних членах речення, якщо він уживається більше, ніж один раз. І тоді однорідні члени речення вимовляються з перелічувальною інтонацією.

– Як вимовляються однорідні члени речення, з’єднані сполучниками а, але?

– Прочитайте речення.

Узимку сонце встає пізно, а сідає рано.

Верба хоч товста, але зсередини пуста.

Висновок. Якщо однорідні члени речення з’єднані сполучниками а, але, то вони вимовляються з інтонацією протиставляння: перший однорідний член вимовляється з підвищенням голосу, а другий – зі зниженням.

4. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в парах

– Поєднайте словосполучення за допомогою сполучників а, але.

– Прочитайте складені прислів’я з правильною інтонацією. Поясніть їх зміст.

Назвіть однорідні члени речення.

Щебече, як соловейко

Курей не бачить

Лисиця спить

Нічого не бачить

В душу в’ється

Кусає, як гадюка

Дивиться звисока

В кишеню лізе

2. Гра “Ми – творці!”

– Перетворіть групи речень на одне таким чином, щоб не повторювались ті самі слова. За потреби користуйтеся сполучниками.

Я йшов лісом. Я збирав кольорові листочки.

Їжак зібрав осінні листочки.

З них їжак зробить м’яку постіль на зиму.

Я дуже люблю Україну.

Я дуже люблю рідний край.

Я дуже люблю свою родину.

3. Вправа на увагу

– Прочитайте речення.

Птахи живуть у лісах, живуть на болотах, живуть в озерах. У південних країнах мешкають гадюки, мешкають кобри, мешкають удави. Удави мешкають в Середній Азії, мешкають в Індії, мешкають в Південній Америці. Мавпи дуже бояться удавів, дуже бояться кобр, дуже бояться гадюк.

– Поміркуйте, які слова в реченні є зайвими. Поясніть чому.

– Вилучте зайві слова і запишіть речення.

1 варіант – 1, 2 речення.

2 варіант – 3, 4 речення.

– Підкресліть однорідні члени речення.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

– Якими сполучниками з’єднуються однорідні члени речення?

– Перед якими сполучниками завжди ставиться кома?

– Чи ставиться кома перед сполучником і, якщо він з’єднує два і більше однорідних членів речення?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ПОЄДНАННЯ ОДНОРІДНИХ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ СПОЛУЧНИКІВ - Плани-конспекти уроків по українській мові